MAMICI CU PITICI
Bun venit tuturor pe forumul Mamici cu pitici !!!
Respecta si vei fi respectat/a.
Pentru a intra in conversatie cu noi inregistreaza-te deoarece comunitatea noastra de mamici sunt dornice de a te cunoaste .
Daca esti deja inregistrat/a clik pe conectare .Ciorba de macris Viannen_61
MAMICI CU PITICI
Bun venit tuturor pe forumul Mamici cu pitici !!!
Respecta si vei fi respectat/a.
Pentru a intra in conversatie cu noi inregistreaza-te deoarece comunitatea noastra de mamici sunt dornice de a te cunoaste .
Daca esti deja inregistrat/a clik pe conectare .Ciorba de macris Viannen_61
MAMICI CU PITICI
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
MAMICI CU PITICI

Un forum special pentru burtici, mamici si pitici !!!!!!
 
AcasaPortalUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare

 

 Ciorba de macris

In jos 
AutorMesaj
Ralu
Administrator
Administrator
Ralu


Varsta : 47
Localizare : Piatra-Neamt ,RO

Ciorba de macris Empty
MesajSubiect: Ciorba de macris   Ciorba de macris EmptyJoi Mar 24, 2011 1:30 am

http://gospodini.blogspot.com


E o ciorba acrisoara natural, de la macris, dar daca doriti puteti sa o acriti si mai mult, folosind putina zeama de lamaie. Reteta, zic:

Ingrediente:
- 3-4 gramajoare de macris (cca 300 gr)
- o cana de orez
- 3 oua
- 2 pulpe de pui
- sare si suc de lamaie dupa gust



Intai am oparit macrisul si am pastrat si cam o cana din apa in care a fiert, pentru ca e acrisoara. Am pus apoi la fiert pulpele de pui, in apa cu sare si am spumat din cand in cand. S-a fiert carnea, am scos pulpele din supa si le-am taiat bucatele. Le-am pus inapoi in supa, am pus si macrisul si orezul si am lasat sa fiarba pana cand s-a fiert orezul. Apoi am separat ouale. Albusul l-am pus incet in ciorba care fierbea, si am facut fulgi de ou cu furculita. Galbenusurile le-am batut cu 2-3 linguri de apa rece, pana s-a facut o pasta subtire, pe care am adaugat-o la ultimul clocot. Am tras oala de pe foc si am acoperit. Ciorba mea a fost destul de acra, deci nu am mai pus zeama de lamaie.



Pana si Luca a mancat, desi mie mi s-a parut cam acrisoara pentru el, insa gusturile bebelusilor nu se discuta. Sa ne fie de bine, buna ciorba am mancat!
Sus In jos
https://tu-si-eu-impreuna.forumgratuit.ro
 
Ciorba de macris
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Ciorbă de pui a la grec
» Ciorbă de pui cu leuştean
» Ciorba cu tacam de pui
» Ciorba de cartofi
» Ciorbă de burtă

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
MAMICI CU PITICI :: CULINAR :: Gastronomie - din bucataria mamicilor :) :: Supe/Ciorbe-
Mergi direct la: