MAMICI CU PITICI
Bun venit tuturor pe forumul Mamici cu pitici !!!
Respecta si vei fi respectat/a.
Pentru a intra in conversatie cu noi inregistreaza-te deoarece comunitatea noastra de mamici sunt dornice de a te cunoaste .
Daca esti deja inregistrat/a clik pe conectare .Noaptea de Sanziene – Poezii si mesaje de Sanziene pentru Sanziene Viannen_61
MAMICI CU PITICI
Bun venit tuturor pe forumul Mamici cu pitici !!!
Respecta si vei fi respectat/a.
Pentru a intra in conversatie cu noi inregistreaza-te deoarece comunitatea noastra de mamici sunt dornice de a te cunoaste .
Daca esti deja inregistrat/a clik pe conectare .Noaptea de Sanziene – Poezii si mesaje de Sanziene pentru Sanziene Viannen_61
MAMICI CU PITICI
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
MAMICI CU PITICI

Un forum special pentru burtici, mamici si pitici !!!!!!
 
AcasaPortalUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare

 

 Noaptea de Sanziene – Poezii si mesaje de Sanziene pentru Sanziene

In jos 
AutorMesaj
Ralu
Administrator
Administrator
Ralu


Varsta : 47
Localizare : Piatra-Neamt ,RO

Noaptea de Sanziene – Poezii si mesaje de Sanziene pentru Sanziene Empty
MesajSubiect: Noaptea de Sanziene – Poezii si mesaje de Sanziene pentru Sanziene   Noaptea de Sanziene – Poezii si mesaje de Sanziene pentru Sanziene EmptyVin Iun 24, 2011 3:00 am

Noaptea de Sanziene – Poezii si mesaje de Sanziene pentru Sanziene

Te intrebi cand sunt Sanzienele, cand este Noaptea de Sanziene… Afla ca Noaptea de Sanziene incepe o data cu apusul Soarelui in seara zilei de 23 iunie, si se termina inainte de rasarit, in dimineata zilei de 24 iunie.

Noaptea de Sanziene este considerata una magica, in care toate minunile sunt posibile, fortele benefice, dar si cele malefice se spune ca ajung in aceasta noapte la apogeu. Se crede ca daca iesi la plimbare in Noaptea de Sanziene, vei avea parte de multe lucruri ciudate, de semne. Se spune ca orice este posibil acum cand cerurile sunt deschise, iar Noaptea de Sanziene este noaptea care are puterea chiar de a schimba destine..

In conceptia populara, Sanziana este zeita agrara, protectoarea lanurilor de grau inspicate si a fetelor aflate in pragul casatoriei. In noaptea de Sanziene, daca fetele nemaritate isi pun flori de sanziene sub perna se zice ca isi vor visa ursitul.

Sunt mai multe obiceiuri din mosi stramosi pentru aceasta sarbatoare de Sanziene, care poate pentru unii par doar niste povesti, dar faptul ca sunt duse din gura in gura, acest lucru le da putere si credibilitate.

Pentru cei care cred sau nu cred in magia Noptii de Sanziene, pentru cei indragostiti mai mult sau mai putin, o frumoasa poezie – cantec pentru Noaptea de Sanziene:

Ana, Ana, Sanziana
lasa-mi gandul
sa m-adoarma
sa ma-nvart
in ape line
sa-mi port dorul
in suspine
sa-mi lasi visul
rostogol
dragostea
sa-mi dea ocol
si s-aduci in prag
ursitul
ca mi-i tare foc
iubitul
piatra-n piatra
sa se sparga
eu sa-i fiu
pe viata draga
pletele-mi
sa-i fie umbra
dragostea mea
sa-l ajunga
Ana, Ana, Sanziana
(Cantec de noapte – Ela Victoria Luca)

… Si inca o poezie de Sanziene, la fel de frumoasa…

S-au strans Sanzienele-n cununa
Si-ncing o hora cu joc si voie buna
Ursitoarele-s toate invitate
In noaptea asta vrajile-s imprastiate.

Iar luna noua amfitrioana este
la petrecerea ce pare de poveste,
Cerul, la miezul noptii se deschide
Si dragostea in suflet se aprinde.

Aerul poatra miresmele-n valuri
Si le daruieste florilor pe ramuri
Iar vraja bucuriei cuprinde zarea
Vibrand in ritm cu toata departarea.

Noaptea Sanzienelor plina de magie
Invaluie cu farmec, aerul mangaie,
Cerul, plin de stele pulseaza regulat
Imprastiind mister cu grija calculat.
(Noaptea de Sanziene – Mariana Ciurezu)

Si pentru ca toate fetele cu numele de Sanziana se vor sarbatorii in data de 24 iunie, pentru cei care vor sa trimisa mesaje de Sanziene, celor care se sarbatoresc si nu numai, au mai jos cateva texte cu urari pentru a fi trimise in Noaptea de Sanziene, din care se poti inspira:

- La multi ani, magica Sanziana! Tot ce-i mai frumos pe lume sa fie in sufletul si viata ta, iar Zanele bune sa-ti calauzeasca mereu pasii!
- Nu uita sa-ti pui sub perna flori de Sanziana! Ursitoarele spun ca-ti vei visa alesul in aceasta noapte!
- Mult noroc, viata senina si tot ce iti doresti sa-ti aduca Sanzienele in noaptea magica ce va’ sa vina!
- Fie ca Sanzienele sa iti aduca numai voie buna si sanatate, iar viata ta sa fie ca un cantec de veselie!

Si in incheiere, fie ca esti printre cei care crezi in puterea magica a Sanzienelor si a Noptii de Sanziene, eu spun ca este un moment bun pentru a-ti pune dorinte si pentru a te ruga. Nu se stie niciodata cand te va lovi magia si ti vor implini visele si dorintele.

Sa avem o Noapte de Sanziene magica in sensul bun cu totii!
http://www.codrosu.ro
Sus In jos
https://tu-si-eu-impreuna.forumgratuit.ro
 
Noaptea de Sanziene – Poezii si mesaje de Sanziene pentru Sanziene
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Sanzienele sau Dragaica – Datini, Obiceiuri si Traditii de Sanziene
» Bebelusul sta treaz noaptea – gaseste solutii!
» Poezii pentru copii
» Poezii religioase pentru copii!
» Poezii de 8 Martie – Poezie pentru Mama!

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
MAMICI CU PITICI :: Sarbatori religioase, traditii si obiceiuri :: Evenimente & Sarbatorile anului :: Sarbatorile lunii iunie-
Mergi direct la: