MAMICI CU PITICI
Bun venit tuturor pe forumul Mamici cu pitici !!!
Respecta si vei fi respectat/a.
Pentru a intra in conversatie cu noi inregistreaza-te deoarece comunitatea noastra de mamici sunt dornice de a te cunoaste .
Daca esti deja inregistrat/a clik pe conectare .Cum şi cât timp putem păstra alimentele congelate Viannen_61
MAMICI CU PITICI
Bun venit tuturor pe forumul Mamici cu pitici !!!
Respecta si vei fi respectat/a.
Pentru a intra in conversatie cu noi inregistreaza-te deoarece comunitatea noastra de mamici sunt dornice de a te cunoaste .
Daca esti deja inregistrat/a clik pe conectare .Cum şi cât timp putem păstra alimentele congelate Viannen_61
MAMICI CU PITICI
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
MAMICI CU PITICI

Un forum special pentru burtici, mamici si pitici !!!!!!
 
AcasaPortalUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare

 

 Cum şi cât timp putem păstra alimentele congelate

In jos 
2 participanți
AutorMesaj
Ralu
Administrator
Administrator
Ralu


Varsta : 47
Localizare : Piatra-Neamt ,RO

Cum şi cât timp putem păstra alimentele congelate Empty
MesajSubiect: Cum şi cât timp putem păstra alimentele congelate   Cum şi cât timp putem păstra alimentele congelate EmptyDum Oct 10, 2010 12:36 am

Lipsa de timp face ca alimentele congelate şi semipreparate din hipermaket să devină din ce în ce mai des o alternativă destul de eficientă pentru mesele cu produse proaspete cumpărate din piaţă. Mulţi dintre consumatori îşi pun însă întrebarea cât de sănătoase sunt aceste alimente şi cât timp pot fi păstrate în congelator. Această întrebare devine şi mai actuală înainte de anotimpul rece, când multe persoane aleg să-şi pună la păstrare verdeţuri, legume şi fructe de sezon.

Potrivit experţilor americani pentru siguranţa alimentară citaţi de site-ul de specialitate "The Conscious Consumer", orice produs ambalat corespunzător poate fi păstrat la congelator pe termen nelimitat. Însă, calitatea gustului sau aspectul acestora pot fi păstrate intacte doar dacă sunt congelate pentru anumite intervale de timp. Iată lista cu cel mai des consummate alimente şi limita maximă de timp în care acestea pot fi păstrare congelate:

- şuncă (1-2 luni)
- pâine şi produsele de panificaţie (2-3 luni)
- carne gătită de porc sau vită (2-3 luni)
- carne gătită de pui (4 luni)
- fructe (8-12 luni)
- sosuri (1-2 luni)
- supe şi tocăniţe (2-3 luni)
- pui grill proaspeţi (un an)
- tacâmuri de pui (9 luni)
- şniţele, fripturi negătite (4-12 luni)
- legume (8-12 luni)

Ponturi de bază pentru congelarea alimentelor

• Cu cât mai proaspete sunt produsele ce vor fi congelate, cu atât mai mult vor rezista din punct de vedere calitativ;
• Există şi alimente care nu pot fi congelate, cum ar fi, de pildă, conservele sau ouăle în coajă;
• Este recomandabil ca alimentele gătite să fie răcite imediat înainte de a fi puse la congelator;
• Atunci când alegem ambalajul în care vom păstra alimentele la congelator, fie că este vorba cel mai adesea de caserole sau pungi de plastic, foarte important este să avem grijă ca acestea să nu se spargă (este mai bine să folosim doua seturi de pungi de plastic pentru împachetare);
• Nu este o idee rea dacă se va folosi etichetarea produselor congelate pentru a evita confuzia atunci când sunt scoase pentru dezgheţare;
• Rezistaţi tentaţiei de a decongela alimentele punându-le pe blatul de la bucătărie. Cele mai sigure metode de a decongela produsele sunt: în frigider, în apă rece sau în cuptorul cu microunde.
Sus In jos
https://tu-si-eu-impreuna.forumgratuit.ro
nicoletadina
Super Prietena Vip
Cum şi cât timp putem păstra alimentele congelate 216b609f54e8a38a924d370181a75043
nicoletadina


Varsta : 53
Localizare : Bucuresti

Cum şi cât timp putem păstra alimentele congelate Empty
MesajSubiect: Re: Cum şi cât timp putem păstra alimentele congelate   Cum şi cât timp putem păstra alimentele congelate EmptyDum Oct 10, 2010 3:41 am

interesant ralu. eu nu prea tin alea in congelator
Sus In jos
Ralu
Administrator
Administrator
Ralu


Varsta : 47
Localizare : Piatra-Neamt ,RO

Cum şi cât timp putem păstra alimentele congelate Empty
MesajSubiect: Re: Cum şi cât timp putem păstra alimentele congelate   Cum şi cât timp putem păstra alimentele congelate EmptySam Oct 06, 2012 7:37 pm

fetele mi sa luat lumina de vreo doua ori ,si la congelator am vinete ,ardei, zarzavat ....ce naiba fac ,nu au apucat sa se scongeleze de tot ,dar totusi :poc:
Sus In jos
https://tu-si-eu-impreuna.forumgratuit.ro
Continut sponsorizat





Cum şi cât timp putem păstra alimentele congelate Empty
MesajSubiect: Re: Cum şi cât timp putem păstra alimentele congelate   Cum şi cât timp putem păstra alimentele congelate Empty

Sus In jos
 
Cum şi cât timp putem păstra alimentele congelate
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
MAMICI CU PITICI :: CULINAR :: Gastronomie - din bucataria mamicilor :) :: SFATURI IN BUCATARIE-
Mergi direct la: