MAMICI CU PITICI
Bun venit tuturor pe forumul Mamici cu pitici !!!
Respecta si vei fi respectat/a.
Pentru a intra in conversatie cu noi inregistreaza-te deoarece comunitatea noastra de mamici sunt dornice de a te cunoaste .
Daca esti deja inregistrat/a clik pe conectare .Igiena intima! Viannen_61
MAMICI CU PITICI
Bun venit tuturor pe forumul Mamici cu pitici !!!
Respecta si vei fi respectat/a.
Pentru a intra in conversatie cu noi inregistreaza-te deoarece comunitatea noastra de mamici sunt dornice de a te cunoaste .
Daca esti deja inregistrat/a clik pe conectare .Igiena intima! Viannen_61
MAMICI CU PITICI
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
MAMICI CU PITICI

Un forum special pentru burtici, mamici si pitici !!!!!!
 
AcasaPortalUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare

 

 Igiena intima!

In jos 
5 participanți
AutorMesaj
Ralu
Administrator
Administrator
Ralu


Varsta : 47
Localizare : Piatra-Neamt ,RO

Igiena intima! Empty
MesajSubiect: Igiena intima!   Igiena intima! EmptySam Sept 18, 2010 10:49 am

Igiena intima! 8 Reguli de baza!

Igiena intima feminina se afla la granita dintre "obiceiuri din popor" si "moda de sezon". E lesne de inteles de ce multe femei nu stiu nici acum cu exactitate regulile de baza ale igienei intime, cu atat mai mult cu cat, din pacate, nu este un subiect despre care sa se vorbeasca deschis. Dincolo de aprecierile generale, exista anumite reguli de care nu trebuie sa uiti niciodata.
O igiena intima superficiala poate provoca probleme serioase de sanatate: infectii vaginale, cistita, iritatii... care pe deasupra sunt si greu sau costisitor de tratat. De aceea, pentru a evita astfel de neplaceri, noi iti improspatam memoria cu 8 reguli ale igienei intime, pe care poate le stiai, insa nu in forma adecvata

1. Indeparteaza corect mirosul

In mod normal, zona genitala nu miroase urat, decat in cazul in care nu o mentii curata sau suferi de o infectie vaginala. Nu iti crea un obicei din a spala "energic" zona genitala, pana cand mirosul dispare si nici nu parfuma zona excesiv. Daca speli "energic" zona genitala, s-ar putea sa faci mai mult rau decat bine, caci tesuturile si pielea in aceasta zona sunt foarte sensibile. Este de ajuns sa te speli usor, masand si stergand cu apa si sapun.

2. Nu exagera cu baile

Este cat se poate de normal sa vrei sa te simti curata, insa chiar si aici trebuie sa iti impui niste limite.

Dusurile frecvente in zona vaginala, sapunurile si gelurile de curatare cu un Ph agresiv, solutiile antiseptice sau baile lungi in apa calda, mai mult afecteaza zona vaginala decat sa o mentina curata.

Daca vrei sa te asiguri ca mentii corect curatenia zonei intime, este de ajuns o singura spalare sau un singur dus pe zi, cu apa si sapun sau gel pentru igiena intima. In plus, sapunul sau gelul trebuie sa aiba un Ph neutru.

3. Nu uita cum trebuie sa te stergi

Stiu! Ai mai auzit asta de o mie de ori dar recunoaste, ti se intampla destul de des sa nu faci chiar ceea ce trebuie. Asa ca iti reamintesc: foloseste hartia igienica dinspre fata inspre spate, pentru a nu aduce catre zona vaginala germenii eliminati odata cu scaunul.

Urina este de obicei sterila asa ca recomandarile nu sunt atat de ferme. Totusi, in acest caz se recomanda tamponarea si nu stergerea prin frecare.

4. Alege produsele potrivite

Femeile obsedate de curatenie in zona genitala tind sa se spele foarte des si sa foloseasca o multime de produse cosmetice care de fapt, le fac mai mult rau decat bine. Aceste produse, mai ales folosite des, distrug flora vaginala si faciliteaza astfel aparitia infectiilor.

Produsele destinate igienei intime trebuie sa nu contina substante agresive si trebuie sa aiba un Ph neutru. Mai mult decat atat, daca o prietena de-a ta este incantata de un anumit produs, asta nu inseamna sigur ca iti va face bine si tie. Zona genitala are o sensibilitate ridicata, iar produsele pentru igiena intima de incredere, cu ph neutru, se gasesc mai mult in farmacii decat in magazinele cu produse cosmetice. De asemenea, nu este bine sa folosesti servetele parfumate.

5. Alege cu cap: tampoane sau absorbante

Tampoanele interne sunt periculoase pentru ca favorizeaza aparitia infectiilor si pot fi uitate inauntru pentru mai mult timp decat este recomandat. Intr-adevar, sunt indispensabile la mare, la plaja sau in cazul anumitor haine, insa trebuie sa le schimbi doar in locuri curate, unde ai apa si sapun, ca sa te speli inainte si dupa ce il folosesti.

Medicii recomanda folosirea tampoanelor doar ziua si doar atunci cand ai nevoie cu adevarat, iar noaptea si oricand poti, sa folosesti absorbante, de preferat cu un invelis moale, din bumbac sau hartie.


Atentie! Tamponul trebuie schimbat dupa maximum 2-3 ore de la introducerea lui, altfel te poti « captusi » cu o infectie caci, in fond, corpul vrea sa elimine, nu sa pastreze inauntru.

6. Nu face spalaturi vaginale dupa un contact sexual

Sunt sigura, stii "din auzite" ca, daca te speli rapid dupa un contact sexual neprotejat, sansele instalarii unei sarcini scad. Nimic mai fals! Oricat de rapida ai fi si oricate spalaturi vaginale ai face, spermatozoizii sunt si mai rapizi si mai eficienti.

Daca folosesti un spermicid, spalaturile vaginale dupa contactul sexual pot scadea eficacitatea lor.

7. Fara lenjerie intima!

Stiu, poate parea chiar tentant pentru o noapte fierbinte, dar acum vorbim despre igiena intima, asa ca ar fi bine sa stii ca nopatea nu este recomandat sa porti lenjerie intima. De ce? Pentru ca umiditatea si caldura provocata de lenjerie favorizeaza inmultirea bacteriilor. Acelasi efect il au si pantalonii foarte stramti sau lenjeria intima tip tanga.

8. Ai grija cu rufele la comun!

Evita sa speli lenjeria intima la comun. Poate nu stiai, dar multi microbi nu mor in masina de spalat, ci doar in apa clocotita.
Sus In jos
https://tu-si-eu-impreuna.forumgratuit.ro
flori_cristea
prietena la distanta
Igiena intima! 8e29093416c19ac0a21cc3cbeb081558
flori_cristea


Varsta : 39

Igiena intima! Empty
MesajSubiect: Re: Igiena intima!   Igiena intima! EmptySam Oct 09, 2010 1:25 am

interesant,sunt unele lucruri de care chiar nu stiam,de ex nr 7..e bine de retinut
Sus In jos
amellyashop
prietena la distanta
Igiena intima! 8e29093416c19ac0a21cc3cbeb081558
amellyashop


Varsta : 40

Igiena intima! Empty
MesajSubiect: Re: Igiena intima!   Igiena intima! EmptySam Oct 09, 2010 8:47 pm

daaa, super subiect, nici eu nu stiam de 7 ...rusine mie loverly
Sus In jos
http://www.amellyasop.blogspot.com
florares
prietena la distanta
Igiena intima! 8e29093416c19ac0a21cc3cbeb081558
florares


Varsta : 49

Igiena intima! Empty
MesajSubiect: Re: Igiena intima!   Igiena intima! EmptySam Oct 09, 2010 9:40 pm

eu mai dorm fara lenjerie mai ales cand am pantaloni, cand ara sotul acasa nu prea ca se repezea repede pe mine ... :evil:
Sus In jos
nicoletadina
Super Prietena Vip
Igiena intima! 216b609f54e8a38a924d370181a75043
nicoletadina


Varsta : 53
Localizare : Bucuresti

Igiena intima! Empty
MesajSubiect: Re: Igiena intima!   Igiena intima! EmptyMar Oct 12, 2010 7:05 am

interesant ralu
Sus In jos
Ralu
Administrator
Administrator
Ralu


Varsta : 47
Localizare : Piatra-Neamt ,RO

Igiena intima! Empty
MesajSubiect: Re: Igiena intima!   Igiena intima! EmptyMar Oct 12, 2010 10:02 am

:uthg: :uthg: :uthg: CE TARE ESTI FLORI ,AM MURIT DE RAS
Sus In jos
https://tu-si-eu-impreuna.forumgratuit.ro
nicoletadina
Super Prietena Vip
Igiena intima! 216b609f54e8a38a924d370181a75043
nicoletadina


Varsta : 53
Localizare : Bucuresti

Igiena intima! Empty
MesajSubiect: Re: Igiena intima!   Igiena intima! EmptyVin Oct 15, 2010 12:15 am

pai inca este tanara de ce nu ralu inimapupici
Sus In jos
Continut sponsorizat





Igiena intima! Empty
MesajSubiect: Re: Igiena intima!   Igiena intima! Empty

Sus In jos
 
Igiena intima!
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
MAMICI CU PITICI :: LIFESTYLE :: Sanatatea pentru toti :: Dermato-venerice-
Mergi direct la: