MAMICI CU PITICI
Bun venit tuturor pe forumul Mamici cu pitici !!!
Respecta si vei fi respectat/a.
Pentru a intra in conversatie cu noi inregistreaza-te deoarece comunitatea noastra de mamici sunt dornice de a te cunoaste .
Daca esti deja inregistrat/a clik pe conectare .Alimentatia Gravidutei! Viannen_61
MAMICI CU PITICI
Bun venit tuturor pe forumul Mamici cu pitici !!!
Respecta si vei fi respectat/a.
Pentru a intra in conversatie cu noi inregistreaza-te deoarece comunitatea noastra de mamici sunt dornice de a te cunoaste .
Daca esti deja inregistrat/a clik pe conectare .Alimentatia Gravidutei! Viannen_61
MAMICI CU PITICI
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
MAMICI CU PITICI

Un forum special pentru burtici, mamici si pitici !!!!!!
 
AcasaPortalUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare

 

 Alimentatia Gravidutei!

In jos 
2 participanți
AutorMesaj
Ralu
Administrator
Administrator
Ralu


Varsta : 47
Localizare : Piatra-Neamt ,RO

Alimentatia Gravidutei! Empty
MesajSubiect: Alimentatia Gravidutei!   Alimentatia Gravidutei! EmptySam Sept 18, 2010 11:15 am


Alimente care te scapa de greta de dimineata


Aproape toate femeile careu sunt sau au fost gravide cunosc cat de neplacuta este greta de dimineata, binenteles ca sunt si gravide care nu au experimentat o astfel de stare de greata de dimineata, dar acestea sunt putine. La inceputul sarcinii cand greata de dimineata iti da de furca si iti vine sa vomiti tot ce mananci nu stii ce sa alegi din frigider pentru a scapa de greturi, asa ca noi iti dam cateva recomadari.
• Bineinteles ca lamaia este vestita pentru efectul ei de combatere a senzatiei de greata, asa ca o poti folosi cu succes. Poti consuma lamai fie facand o limonada, fie luand in gura o felie, efectul este acelasi.
• Dieta ta trebuie sa contina mai multe alimente cu un continut ridicat in carbohidrati de calitate (painea, cartofii, pastele, orezul). Ele functioneaza ca niste depozite care elibereaza glucoza intr-un ritm lent, fapt ce va preveni hipoglicemia cauzatoare de greata. Aceste alimente mai au si un alt avantaj: nu au un gust "provocator", ba chiar am putea spune ca sunt oarecum "insipide" - tocmai bune pentru a evita starea de rau. Asa ca este recomandat sa consumi cartofi, cereale, paste pentru a scapa de greturile de dimineata.
• Suplimentele de vitamine B6 si zinc sunt de ajutor in diminuarea starii de rau matinal. Doza zilnica medie recomandata este de 50-100 mg vit. B6 si 20 mg zinc. Inainte de a lua aceste pastile ar fi bine sa ceri sfatul medicului. Daca esti total impotriva "pastilelor", vitamina B6 se gaseste din abundenta in banane, stafide si drojdie de bere, iar zincul il poti lua din zarzavaturi cu frunze verzi, fructe de mare si altele.
• Greturile matinale pot fi si o cale in care organismul iti comunica faptul ca are nevoie de lichide, si multe femei reusesc sa combata sau macar sa diminueza greata de dimineata band inghitituri mici de apa pe tot parcursul zilei. Necesarul de apa al organismului este de peste 2 litri. Consumul de apa este recoamdat sa se faca intre mese si nu in timpul mesei.
• Chiar daca dormi, corpul tau continua sa foloseasca resursele de energie, iar dimineata, nivelul glucozei in sange este minim. Acest lucru poate declansa greata. Cand te trezesti dimineata, rontaie cativa biscuiti sau paine prajita si mai stai cateva minute in pat.
• Ceaiul de Ghimber ajuta mult pentru diminuare simptomelor de greta matinala. Daca nu ai pliculete de ghimber pentru ceai, iti poti prepara singura. Pune la fiert 250 ml de apa cu o jumatate de lingurita de ghimbir proaspat, odata ceaiul preparat, soarbe-l incet, fara sa te grabesti.
• Si ceaiul de romanita ajuta la digestie si are un efect linistitor, calmant .
• Este recomandat sa consumi si menta, sub forma de ceai, inhalatie sau poti consuma bomboane de menta (naturale).
• Mananca putin si des! In felul acesta, vei evita acumularea unei cantitati mari de alimente in stomac (cu o crestere pe masura a aciditatii) si caderile mari ale concentratiei de glucoza din sange.
• Evita mancarurile iritante, grasimea, prajelile si condimentele in exces, mai ales cele iuti, ingreuneaza digestia si provoaca arsuri sau greturi puternice. Tot impotriva greturilor: sunt mai usor de tolerat alimentele si bauturile reci, in locul celor fierbinti.
Speram ca aceste indicatii te vor ajuta sa scapi de greturile de dimineata sau macar sa le diminuezi. O sarcina frumoasa si fara greturi dimineata !!!

SURSA:SARCINA-NASTEREA.RO
Sus In jos
https://tu-si-eu-impreuna.forumgratuit.ro
mihaelamicu2001
Nouvenit
Nouvenit



Varsta : 48

Alimentatia Gravidutei! Empty
MesajSubiect: Re: Alimentatia Gravidutei!   Alimentatia Gravidutei! EmptyLun Noi 15, 2010 1:31 am

eu stiu ca mancam ca la carte si imi era rau...fiecare organism este diferit
Sus In jos
 
Alimentatia Gravidutei!
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Alimentatia BIO
» Alimentatia organica - necesitate sau moft?

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
MAMICI CU PITICI :: FAMILIE :: Club de Mamici tinere , burtici si aspirante :: Sarcina-
Mergi direct la: