MAMICI CU PITICI
Bun venit tuturor pe forumul Mamici cu pitici !!!
Respecta si vei fi respectat/a.
Pentru a intra in conversatie cu noi inregistreaza-te deoarece comunitatea noastra de mamici sunt dornice de a te cunoaste .
Daca esti deja inregistrat/a clik pe conectare .Odihna ,este foarte importanta  Viannen_61
MAMICI CU PITICI
Bun venit tuturor pe forumul Mamici cu pitici !!!
Respecta si vei fi respectat/a.
Pentru a intra in conversatie cu noi inregistreaza-te deoarece comunitatea noastra de mamici sunt dornice de a te cunoaste .
Daca esti deja inregistrat/a clik pe conectare .Odihna ,este foarte importanta  Viannen_61
MAMICI CU PITICI
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
MAMICI CU PITICI

Un forum special pentru burtici, mamici si pitici !!!!!!
 
AcasaPortalUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare

 

 Odihna ,este foarte importanta

In jos 
2 participanți
AutorMesaj
Ralu
Administrator
Administrator
Ralu


Varsta : 47
Localizare : Piatra-Neamt ,RO

Odihna ,este foarte importanta  Empty
MesajSubiect: Odihna ,este foarte importanta    Odihna ,este foarte importanta  EmptyVin Oct 29, 2010 11:08 am

Somnul - cel mai bun aliat al gravidei

In primul trimestru de sarcina, gravidele simt de multe ori nevoia irepresibila si permanenta de somn. Corpul gravidei este pus la grea incercare, iar odihna este cel mai bun aliat. Bine ai venit in Orasul Siestei!

Nu esti fana a siestei? O sa devii!

In cele noua luni de sarcina exista doua momente cheie de oboseala: primele si ultimele trei luni. Chiar daca nu esti adepta siestelor de dupa-amiaza, sunt sanse mari sa devii!

In primul trimestru de sarcina, vei simti des nevoia de a dormi. E cat se poate de normal! Aceasta „hipersomnie” se datoreaza progesteronului (hormonul sarcinii) si puterii sale sedative. Daca ai ocazia, cel mai bine e sa-ti asculti corpul si sa te lungesti un pic in pat dupa-amiaza.

Aceste accese de oboseala sunt caracteristice si sfarsitului de sarcina. In aceasta perioada, somnul de noapte este fractionat din cauza burtii care se mareste pe zi ce trece si din cauza bebelusului care loveste mai mult noaptea. In consecinta, dimineata te trezesti adormita!

Siesta: 100% beneficii

Pe plan fiziologic, siesta calmeaza tensiunile corpului, coloana vertebrala si sistemul venos.

Ea compenseaza trezirile nocturne intempestive, aducand in cele 24 ore un supliment de timp dedicat odihnei, de care ai mare nevoie.

N-ai dormit decat 5 ore, in conditiile in care stii ca nu te simti odihnita decat dupa 8 ore de somn? Acorda-ti o siesta de 3 ore! Daca insa ti-ai facut portia de somn pe timp de noapte, 20 minute de siesta vor fi de ajuns pentru a te simti revigorata.

Siesta este benefica pentru a fi mai relaxata si mai odihnita in momentul nasterii, dar si pentru a fi mai pregatita in prima saptamana de viata a copilului, cand somnul este rar.

Fiecare gravida are un timp ideal de siesta, depinde de tine sa-ti dai seama care este acesta si a te odihnesti. Nu uita sa pui pe usa un cartonas cu inscriptia: „Nu deranjati!”.
Sus In jos
https://tu-si-eu-impreuna.forumgratuit.ro
mihaelamicu2001
Nouvenit
Nouvenit



Varsta : 48

Odihna ,este foarte importanta  Empty
MesajSubiect: Re: Odihna ,este foarte importanta    Odihna ,este foarte importanta  EmptyLun Noi 15, 2010 1:27 am

sa ii spuna asta si fetitei mele cineva :)
Sus In jos
 
Odihna ,este foarte importanta
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Imi este foarte dor de tine
» Vand hainute copii 0-8 ani, noi sau SH, in stare foarte buna si la preturi foarte mici!!!
» Hainute de copii si nu numai la preturi foarte mici!
» Imi este dor de voi fetelor !!!!!!!!
»  Ce este alexia ?

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
MAMICI CU PITICI :: FAMILIE :: Club de Mamici tinere , burtici si aspirante :: Sarcina-
Mergi direct la: