MAMICI CU PITICI
Bun venit tuturor pe forumul Mamici cu pitici !!!
Respecta si vei fi respectat/a.
Pentru a intra in conversatie cu noi inregistreaza-te deoarece comunitatea noastra de mamici sunt dornice de a te cunoaste .
Daca esti deja inregistrat/a clik pe conectare .Cistita, o boala feminina Viannen_61
MAMICI CU PITICI
Bun venit tuturor pe forumul Mamici cu pitici !!!
Respecta si vei fi respectat/a.
Pentru a intra in conversatie cu noi inregistreaza-te deoarece comunitatea noastra de mamici sunt dornice de a te cunoaste .
Daca esti deja inregistrat/a clik pe conectare .Cistita, o boala feminina Viannen_61
MAMICI CU PITICI
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
MAMICI CU PITICI

Un forum special pentru burtici, mamici si pitici !!!!!!
 
AcasaPortalUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare

 

 Cistita, o boala feminina

In jos 
4 participanți
AutorMesaj
Ralu
Administrator
Administrator
Ralu


Varsta : 47
Localizare : Piatra-Neamt ,RO

Cistita, o boala feminina Empty
MesajSubiect: Cistita, o boala feminina   Cistita, o boala feminina EmptyLun Noi 01, 2010 10:40 am

Cistita, o boala feminina



Cistita este o inflamare a vezicii urinare, provocata cel mai adesea de o infectie bacteriana. In cazuri rare, cistita este un efect secundar al anumitor tratamente, dar, de cele mai multe ori, ea este rezultatul unor greseli in igiena locala si poate fi evitata foarte usor.

Sistemul urinar este compus din rinichi, uretere, vezica urinara si uretra, fiecare din ele avand un rol important in eliminarea resturilor din organism. Rinichii extrag din sange substantele "in plus" si le trimit prin uretere catre vezica urinara, unde sunt stocate pana in momentul cand sunt eliminate din corp prin uretra.

Cistita apare, de obicei, atunci cand bacteriile patrund prin uretra si incep sa se multiplice, urcand pana la vezica urinara. Este normal ca unele bacterii sa patrunda in sistemul urinar. De altfel, el este construit in asa fel incat sa le elimine, prevenind infectiile. Astfel, vezica urinara secreta un invelis protector care tine la distanta bacteriile, iar urina are proprietati antibacteriene, impiedicand multiplicarea bacteriilor. Totusi, in unele situatii, acestea nu sunt de ajuns, anumiti factori favorizand dezvoltarea bacteriilor si aparitia cistitei.

De cele mai multe ori, bacteriile care provoaca cistita provin din sistemul digestiv, unde este normal ca ele sa existe intr-o anumita masura. Este vorba in special de E. coli care se gaseste frecvent in zona genitala. Avand in vedere asezarea anatomica a organelor genitale feminine, patrunderea bacteriilor in uretra se face cu destula usurinta. La barbati, cistita apare mult mai rar, caci uretra este mai lunga, la fel si drumul pe care trebuie sa-l parcurga bacteriile. In plus, asezarea organelor genitale face ca bacteriile din sistemul digestiv sa ajunga mai greu la nivelul uretrei.

In multe cazuri, infectiile vezicii urinare apar ca urmare a actului sexual si a igienei precare din urma lui. Insa ele pot fi provocate si de o slabire a sistemului imunitar (asociata sau nu cu anumite boli), folosirea de durata a unei sonde de urina (in cazul spitalizarii), calculi renali ajunsi in vezica urinara sau probleme ale prostatei la barbati. In cazuri mai rare, cistita este asociata cu anumite medicamente sau cu folosirea unor substante iritante, cum sunt gelurile de dus, spray-urile intime, spermicidele. Endometrioza, boala Crohn, lupusul, boala inflamatorie pelvina pot avea ca si complicatie cistita. Iar la randul ei, lasata netratata, cistita duce la infectii ale rinichilor si insuficienta renala.

Este posibil sa suferi de cistita daca apar urinari frecvente, senzatie de arsura la urinare, disconfort, presiune sau chiar durere in abdomenul inferior, febra, urina "tulbure" sau care contine sange (hematurie). Totusi, diagnosticul se pune dupa analiza de urina care va demonstra daca exista o infectie bacteriana si care este bacteria care a aprovocat-o. Tratamentul consta de obicei in administrarea unui antibiotic, care trebuie luat respectand intocmai indicatiile medicului. Daca au disparut simptomele, nu inseamna ca a disparut si infectia, iar un tratament incomplet poate sa intareasca si mai mult bacteriile. De altfel, exista deja tulpini de E. coli rezistente la antibiotice si care necesita un tratament mai indelungat.

Fie ca boala a aparut deja, fie ca vrei sa o eviti, este cazul sa dobandesti obiceiuri sanatoase care vor grabi vindecarea sau vor preveni afectiunea:

- Bea multe lichide, in special apa plata.
- Nu intarzia sa mergi la toaleta de cate ori este nevoie.
- Alege dusul in locul baii in cada.
- Dupa scaun, igiena zonei se face dinspre fata inspre spate, altfel "ajuti" bacteriile din regiunea anala sa ajunga in apropierea uretrei.
- Igiena zonei genitale se face cu ajutorul unui sapun bland pentru copii, sau cu un gel pentru igiena feminina, dar nu se recomanda spray-urile care pot irita aceasta zona delicata.

In durerile abdomenului inferior provocate de cistita, poate fi de ajutor o perna electrica sau o sticla cu apa calda asezata pe zona dureroasa. Aminteste-ti ca orice infectie urinara trebuie tratata, altfel poate ajunge pana la rinichi, ale caror boli influenteaza puternic functionarea organismului. Mergi la medic inca de la primele simptome, caci tratamentele "dupa ureche" nu functioneaza in cazul cistitei, ba chiar pot agrava situatia.
Sus In jos
https://tu-si-eu-impreuna.forumgratuit.ro
nicoletadina
Super Prietena Vip
Cistita, o boala feminina 216b609f54e8a38a924d370181a75043
nicoletadina


Varsta : 53
Localizare : Bucuresti

Cistita, o boala feminina Empty
MesajSubiect: Re: Cistita, o boala feminina   Cistita, o boala feminina EmptyJoi Noi 11, 2010 4:35 am

ralu numai articole interesante avem de unde invata
Sus In jos
Eliss
Prietena cu traditie
Prietena cu traditie
Eliss


Varsta : 47
Localizare : Calarasi

Cistita, o boala feminina Empty
MesajSubiect: Re: Cistita, o boala feminina   Cistita, o boala feminina EmptyJoi Noi 11, 2010 6:08 am

hmmm..chiar de cistita ma tratez eu acum...sunt in a treia zi de antibiotic...
Sus In jos
nicoletadina
Super Prietena Vip
Cistita, o boala feminina 216b609f54e8a38a924d370181a75043
nicoletadina


Varsta : 53
Localizare : Bucuresti

Cistita, o boala feminina Empty
MesajSubiect: Re: Cistita, o boala feminina   Cistita, o boala feminina EmptyJoi Noi 11, 2010 6:17 am

sanatate eliss ai mare grija
Sus In jos
Eliss
Prietena cu traditie
Prietena cu traditie
Eliss


Varsta : 47
Localizare : Calarasi

Cistita, o boala feminina Empty
MesajSubiect: Re: Cistita, o boala feminina   Cistita, o boala feminina EmptyJoi Noi 11, 2010 6:49 am

multumesc!!!
Sus In jos
nicoletadina
Super Prietena Vip
Cistita, o boala feminina 216b609f54e8a38a924d370181a75043
nicoletadina


Varsta : 53
Localizare : Bucuresti

Cistita, o boala feminina Empty
MesajSubiect: Re: Cistita, o boala feminina   Cistita, o boala feminina EmptyJoi Noi 11, 2010 6:57 am

n ai pt ce. sa ai grija de sanatatea ta eliss.
Sus In jos
Ralu
Administrator
Administrator
Ralu


Varsta : 47
Localizare : Piatra-Neamt ,RO

Cistita, o boala feminina Empty
MesajSubiect: Re: Cistita, o boala feminina   Cistita, o boala feminina EmptyJoi Noi 11, 2010 9:28 am

si cu ce antibiotic te tratezi elena?sanatate inimapupici
Sus In jos
https://tu-si-eu-impreuna.forumgratuit.ro
Gianina
prietena la distanta
Cistita, o boala feminina 8e29093416c19ac0a21cc3cbeb081558
Gianina


Varsta : 45

Cistita, o boala feminina Empty
MesajSubiect: Re: Cistita, o boala feminina   Cistita, o boala feminina EmptyJoi Noi 11, 2010 10:04 am

Ralu,ai probleme?Iti spun eu ce iti trece,daca vrei.
Sus In jos
Eliss
Prietena cu traditie
Prietena cu traditie
Eliss


Varsta : 47
Localizare : Calarasi

Cistita, o boala feminina Empty
MesajSubiect: Re: Cistita, o boala feminina   Cistita, o boala feminina EmptyJoi Noi 11, 2010 7:04 pm

ei...eu ma tratez singurica...mi-e lene sa ma duc la doctor...stiti ca lucrez in domeniu...iau Cuminol.
Sus In jos
nicoletadina
Super Prietena Vip
Cistita, o boala feminina 216b609f54e8a38a924d370181a75043
nicoletadina


Varsta : 53
Localizare : Bucuresti

Cistita, o boala feminina Empty
MesajSubiect: Re: Cistita, o boala feminina   Cistita, o boala feminina EmptyVin Noi 12, 2010 12:05 am

dar trebuie sa te vada si un doctor nu crezi?
Sus In jos
Gianina
prietena la distanta
Cistita, o boala feminina 8e29093416c19ac0a21cc3cbeb081558
Gianina


Varsta : 45

Cistita, o boala feminina Empty
MesajSubiect: Re: Cistita, o boala feminina   Cistita, o boala feminina EmptyVin Noi 12, 2010 2:00 am

Evident ca numai dupa un consult stii sigur ce ai si daca ai.Elena,daca ce iei tu are reactii adverse atunci nu e bine deloc.
Sus In jos
nicoletadina
Super Prietena Vip
Cistita, o boala feminina 216b609f54e8a38a924d370181a75043
nicoletadina


Varsta : 53
Localizare : Bucuresti

Cistita, o boala feminina Empty
MesajSubiect: Re: Cistita, o boala feminina   Cistita, o boala feminina EmptyVin Noi 12, 2010 2:03 am

dar giani parca eliss lucreaza in domeniul sanitar deci stie ce face.
Sus In jos
Gianina
prietena la distanta
Cistita, o boala feminina 8e29093416c19ac0a21cc3cbeb081558
Gianina


Varsta : 45

Cistita, o boala feminina Empty
MesajSubiect: Re: Cistita, o boala feminina   Cistita, o boala feminina EmptyVin Noi 12, 2010 2:12 am

Ma faci sa rad,Nico,faptul ca stie la ce foloseste un medicament nu inseamna si ca isi protejeaza sanatatea.Medicii nu recomanda medicamente pentru sanatatea oamenilor,nu-i intereseaza.Si foarte multi nu accepta alternativa naturala care este muuult mai sanatoasa si eficienta.
Eu nu o cunosc pe Elena dar sper ca stie ce face si daca pana acum nu a bagat de seama aceste amanunte,va lua aminte.
Sus In jos
Eliss
Prietena cu traditie
Prietena cu traditie
Eliss


Varsta : 47
Localizare : Calarasi

Cistita, o boala feminina Empty
MesajSubiect: Re: Cistita, o boala feminina   Cistita, o boala feminina EmptyVin Noi 12, 2010 7:27 am

ce simpatice sunteti voi doua...ei va multumesc ca va ganditi la mine dar va asigur ca stiu ce fac...si geanina draga sa stii ca orice medicament are reactii adverse....si nu sunt genul de om care sa alerg la medic ptr orice durere...oho...daca ar fii fost asa pai la cate probeleme am eu...numai pe la usile lor as fii stat.
Sus In jos
Ralu
Administrator
Administrator
Ralu


Varsta : 47
Localizare : Piatra-Neamt ,RO

Cistita, o boala feminina Empty
MesajSubiect: Re: Cistita, o boala feminina   Cistita, o boala feminina EmptyVin Noi 12, 2010 9:41 am

Eliss a scris:
ei...eu ma tratez singurica...mi-e lene sa ma duc la doctor...stiti ca lucrez in domeniu...iau Cuminol.

bravo elena ,si eu tot cu cuminol ma tratez
pupic pupic pupic sanatate
Sus In jos
https://tu-si-eu-impreuna.forumgratuit.ro
nicoletadina
Super Prietena Vip
Cistita, o boala feminina 216b609f54e8a38a924d370181a75043
nicoletadina


Varsta : 53
Localizare : Bucuresti

Cistita, o boala feminina Empty
MesajSubiect: Re: Cistita, o boala feminina   Cistita, o boala feminina EmptyVin Noi 12, 2010 9:04 pm

de gandim ca esti de a noastra acuma.
Sus In jos
Gianina
prietena la distanta
Cistita, o boala feminina 8e29093416c19ac0a21cc3cbeb081558
Gianina


Varsta : 45

Cistita, o boala feminina Empty
MesajSubiect: Re: Cistita, o boala feminina   Cistita, o boala feminina EmptySam Noi 13, 2010 8:57 am

Da,Elena,trebuie sa eliminam cauza nu sa tratam efectul.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Cistita, o boala feminina Empty
MesajSubiect: Re: Cistita, o boala feminina   Cistita, o boala feminina Empty

Sus In jos
 
Cistita, o boala feminina
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
»  Cistita
» Boala lui Caree (Jigodia)

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
MAMICI CU PITICI :: LIFESTYLE :: Sanatatea pentru toti :: Urgenta -Primul ajutor in caz de .......-
Mergi direct la: