MAMICI CU PITICI
Bun venit tuturor pe forumul Mamici cu pitici !!!
Respecta si vei fi respectat/a.
Pentru a intra in conversatie cu noi inregistreaza-te deoarece comunitatea noastra de mamici sunt dornice de a te cunoaste .
Daca esti deja inregistrat/a clik pe conectare .Curatenia generala Viannen_61
MAMICI CU PITICI
Bun venit tuturor pe forumul Mamici cu pitici !!!
Respecta si vei fi respectat/a.
Pentru a intra in conversatie cu noi inregistreaza-te deoarece comunitatea noastra de mamici sunt dornice de a te cunoaste .
Daca esti deja inregistrat/a clik pe conectare .Curatenia generala Viannen_61
MAMICI CU PITICI
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
MAMICI CU PITICI

Un forum special pentru burtici, mamici si pitici !!!!!!
 
AcasaPortalUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare

 

 Curatenia generala

In jos 
3 participanți
AutorMesaj
Ralu
Administrator
Administrator
Ralu


Varsta : 47
Localizare : Piatra-Neamt ,RO

Curatenia generala Empty
MesajSubiect: Curatenia generala   Curatenia generala EmptySam Noi 27, 2010 12:06 am

In aceasta perioada a Sarbatorilor de iarna, curatenia iti poate da multe batai de cap, insa, trebuie sa stii ca nu este chiar atat de dificil sa iti faci timp pentru putina ordine prin casa. Cel mai greu este inceputul! Important este sa nu lasi totul pe ultima suta de metri si sa te trezesti de Craciun ca nu ai unde sa iti inviti rudele si prietenii.
Daca totusi vrei produse naturale, in locul celor chimice, iata cateva sfaturi, asa cum le-am primit si eu, de la bunica mea.
Otetul
Este o substanta care poate curata perfect aproape orice suprafata din casa. Singura conditie este sa folosesti otet natural, rezultat din fermentarea naturala a vinului, nu otetul care costa 1 leu litru si care este 100% acid acetic.
La o parte de otet se adauga o parte de apa si ai obtinut o solutie miraculoasa. Pune amestecul intr-o sticla cu pompa spray si poti curata aproape totul in casa. Dilueaza corect, pentru ca, in forma pura, este acid.
Nu te teme ca va mirosi totul a otet. Aroma specifica dispare intr-o ora sau poti aromatiza tu singura amestecul, adaugand in solutie cateva bucati de coaja de portocala sau de lamaie, pe care le-ai batut, in prealabil, cu un ciocan pentru snitele. Sau adauga o mana de frunze de menta pe care le-ai facut papusa si le-ai strivit cu sucitorul sau facaletul. Solutia de otet va mirosi foarte bine.
Nu folosi otetul pe marmura, in rest, iata care sunt locurile numai bune de curatat, natural, cu o solutie aromata de otet:
Baia - poti folosi otetul pentru chiuveta, faianta, cada si robinetii nichelati. Pentru toaleta, foloseste otet 100%, pe care il pulverizezi in vas. Lasa-l sa "lucreze" 30 de minute. Otetul dezinfecteaza si parfumeaza in acelasi timp. Dizolva depunerile de sapun si cele de piatra. Poti spala pe jos cu o solutie de apa si otet. Este foarte eficient.
Bucataria - curata chiuveta, hota, blatul de lucru, peretii, daca sunt faiantati sau vopsiti cu vopsea lavabila (o parte otet la doua parti apa), si spala pe jos cu solutie de apa si otet.
Rufe - clateste-le la final cu o jumatate de cana cu otet. Substanta dezinfecteaza si curata perfect toate urmele de detergent. Este indicat mai ales persoanelor alergice, a caror piele sufera din cauza detergentilor, dar si pentru lucrurile copiilor mici.
Geamuri si oglinzi - foloseste solutia de otet ca orice solutie de curatat geamuri. Poti creste concentratia de otet daca speli sticla obisnuita, insa, din prudenta, redu cantitatea de otet in cazul oglinzilor pretioase, sa nu risti sa degradezi argintul oglinzii. Pulverizeaza solutia si sterge imediat cu o carpa moale.
Sus In jos
https://tu-si-eu-impreuna.forumgratuit.ro
carmen
Prietena cu traditie
Prietena cu traditie
carmen


Varsta : 49

Curatenia generala Empty
MesajSubiect: Re: Curatenia generala   Curatenia generala EmptySam Noi 27, 2010 12:55 am

Interesant cu otetul chiar nu stiam

Fetele spuneti-mi si mie cu ce incepeti voi curatenia?
Faceti asa o lista cumva mentala?

Incepeti cu dulapurile? cu geamurile?
As vrea o metoda un plan bine pus la punct in care sa fac curatenie in maxim 2 zile e posibil?

Cu ce camera incepeti?
Ordinea mi se pare cel mai greu de facut.
Incepeti de la usa incoace sau cum hai help me
Sus In jos
nicoletadina
Super Prietena Vip
Curatenia generala 216b609f54e8a38a924d370181a75043
nicoletadina


Varsta : 53
Localizare : Bucuresti

Curatenia generala Empty
MesajSubiect: Re: Curatenia generala   Curatenia generala EmptySam Noi 27, 2010 6:21 am

eu incep cu camerele bucatarie si baie la sf. dulapurile le fac mereu deci nu intra in curatenia generala.geamurile etc
Sus In jos
Continut sponsorizat





Curatenia generala Empty
MesajSubiect: Re: Curatenia generala   Curatenia generala Empty

Sus In jos
 
Curatenia generala
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Intrebari de cultura generala
» Of, curatenia!
» Curatenia din forum!

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
MAMICI CU PITICI :: CASUTA NOASTRA ! :: Locuinte si amenajarii! :: Of, curatenia! Curatenia casei-
Mergi direct la: