MAMICI CU PITICI
Bun venit tuturor pe forumul Mamici cu pitici !!!
Respecta si vei fi respectat/a.
Pentru a intra in conversatie cu noi inregistreaza-te deoarece comunitatea noastra de mamici sunt dornice de a te cunoaste .
Daca esti deja inregistrat/a clik pe conectare .Indatoririle nasilor Viannen_61
MAMICI CU PITICI
Bun venit tuturor pe forumul Mamici cu pitici !!!
Respecta si vei fi respectat/a.
Pentru a intra in conversatie cu noi inregistreaza-te deoarece comunitatea noastra de mamici sunt dornice de a te cunoaste .
Daca esti deja inregistrat/a clik pe conectare .Indatoririle nasilor Viannen_61
MAMICI CU PITICI
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
MAMICI CU PITICI

Un forum special pentru burtici, mamici si pitici !!!!!!
 
AcasaPortalUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare

 

 Indatoririle nasilor

In jos 
2 participanți
AutorMesaj
Ralu
Administrator
Administrator
Ralu


Varsta : 47
Localizare : Piatra-Neamt ,RO

Indatoririle nasilor Empty
MesajSubiect: Indatoririle nasilor   Indatoririle nasilor EmptyDum Feb 20, 2011 8:55 am

Nasii au obligatia de a pregati copilul pentru botez. In cazul in care copilul murea, nasii se ocupau de inmormantare. Copiii bolnavi erau botezati chiar si la o saptamana. In mod normal botezul se facea la 6 saptamani. unde?

Moasa impreuna cu nasa duc copilul la botez. Se considera ca moasa il aduce pagan, iar nasa il scotea crestin.

Nasii aduc daruri la botez.Pe vremuri se aduceau lumanarile, un rand de haine, camasuta alba si fase. Nasii aveau obligatia sa cumpere lumina de botez, un metru de panza in care se infasa copilul la botez.

Baietilor, nasii le dadeau cate un colac in fiecare an de Craciun, pana se insurau, apoi tinerii le aduceau nasilor colaci. Fetelor li se dadea numai hainele de botez. Acum fetelor li se dau si cercei la botez.

Nasii platesc preotul. Nasii mai aduceau o bucata de panza de doi metri, un canceu de sticla cu un fir de busuioc pentru aghiazma, o bucata de fasa cu care se leaga copilul si o lumanare. Nasii aduc bautaura pentru masa de dupa botez. Astazi se dau si bani la botezul copiilor. Pe vremuri nasii mai dadeau si cate un animal de curte la botezul copilului: un purcel, un miel sau un vitel. Nasii mai fac cadouri copiilor si la sarbatorile mari. Nasii reprezinta parintii spirituali ai copiilor si ai tinerilor casatoriti. Ei ajuta parintii copiilor cu bani, se implica in educatia acestora, se intereseaza de sanatatea lor, de buna lor crestere. De asemenea ii ajuta cu sfaturi atat pe parinti cat si pe copii.

Dupa ce finul sau fina lor va creste, nasii sunt datori, impreuna cu parintii copilului, sa-l deprinda sa-si faca cruce, sa-l învete rugaciunile si sa-i dea mereu sfaturi si îndrumari bune, si anume: cum sa-si cinsteasca parintii, cum sa se poarte crestineste, cum sa îndeplineasca poruncile dumnezeiesti, cum sa iubeasca Biserica si Patria.

Stiati ca...

1. Copiii nasilor si cei ai finilor erau considerati frati, iar casatoria dintre acestia era interzisa.
2. Cei care traiesc fara cununie bisericeasca, cei îndepartati de la sf. Impartasanie, cu puterea arhiereului sau preotului, cei care nu împlinesc poruncile Bisericii, — nu pot fi chemati ca nasi la botez.

traditii.ro
Sus In jos
https://tu-si-eu-impreuna.forumgratuit.ro
speranta
Super Prietena Vip
Indatoririle nasilor 216b609f54e8a38a924d370181a75043
speranta


Varsta : 53

Indatoririle nasilor Empty
MesajSubiect: Re: Indatoririle nasilor   Indatoririle nasilor EmptyDum Feb 20, 2011 8:31 pm

super ralu. pe fata a trebuit so botez nici o luna nu avea ca cerea botezu. dar moasa de unde sau ce inseamna? la mine a fost o vecina care tot vedea ca plange fata si chemand salvarea sa nimerit sa fie la mine si mia spus ti o botez eu.si gata a luat totu si am avut nu stiu cati ani de imbracat. la filip am zis tot ia sa boteze dar cumatru lucrand in italia na putut sa si ia libere si facuse aproape anu tot astepatandul si lau botezat cumnati dar nu stiu cum nu m au enervat la culmea ca eu nu vroiam ce era daca nu l botezam parca branza mare ce i si cu botezu. la biserica ma ocupai tot eu ca de cumnata nu putea sa se miste fara masina este legat de barba su hihihih. i am zis de la obraz in mare ce trebui ce am vz ca a facut prima nasa ca nu ma pricep eu. off nici nu vreau sa mi aduc aminte sa nu mai zic ca deabia au venit a2a zi pt mir ca spunea ca ce are daca facem maine adica sa mai stea inca o zi dupa botez ar fi 2 de fapt.vai ma unplut de toate cele. iar de imbracat iau luat un rand de piele si civil si gata. la noi nu i cu animale. dar poti da dar sau cadouri ce ti face placere eu unu nu am facut cu dar. ca nu mi place tigania. si nunta la fel care au avut placere au dat ce au vrut muschi lor. dar mai bine m am simtit la fata decat la baiat. la fata nici nu vb cu nimeni de la el sau suparat ca neam luat pe acsuns de aia nu mai pot eu .hihihih.
Sus In jos
 
Indatoririle nasilor
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
MAMICI CU PITICI :: Sarbatori religioase, traditii si obiceiuri :: Folclorul romanesc :: Botez-
Mergi direct la: