MAMICI CU PITICI
Bun venit tuturor pe forumul Mamici cu pitici !!!
Respecta si vei fi respectat/a.
Pentru a intra in conversatie cu noi inregistreaza-te deoarece comunitatea noastra de mamici sunt dornice de a te cunoaste .
Daca esti deja inregistrat/a clik pe conectare .Cum pun un avatar? Viannen_61
MAMICI CU PITICI
Bun venit tuturor pe forumul Mamici cu pitici !!!
Respecta si vei fi respectat/a.
Pentru a intra in conversatie cu noi inregistreaza-te deoarece comunitatea noastra de mamici sunt dornice de a te cunoaste .
Daca esti deja inregistrat/a clik pe conectare .Cum pun un avatar? Viannen_61
MAMICI CU PITICI
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
MAMICI CU PITICI

Un forum special pentru burtici, mamici si pitici !!!!!!
 
AcasaPortalUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare

 

 Cum pun un avatar?

In jos 
AutorMesaj
Ralu
Administrator
Administrator
Ralu


Varsta : 47
Localizare : Piatra-Neamt ,RO

Cum pun un avatar? Empty
MesajSubiect: Cum pun un avatar?   Cum pun un avatar? EmptyJoi Mar 10, 2011 8:19 pm

avatarul se incarca in mai multi pasi:

1. se alege o poza care doriti sa devina acel avatar. de obicei, are dimensiuni mai mari de 80x80 pixeli (dimensiunea maxim admisa in acest forum);
2. se editeaza poza; editarea poate consta in decuparea unei portiuni mai relevante din poza intreaga (se foloseste de obicei functia "crop selection" sau asemanatoare - in functie de editorul de imagine folosit) si/sau redimensionare ("resize"). atentie! aici trebuie sa aveti in vedere si "aspect ratio" cum e denumit in engleza - mai pre romaneste ar fi "raportul laturilor", care nu e intotdeauna =1, putand fi de pilda 3/4 sau oricare altul. se va tine seama de faptul ca latura cea mai mare NU trebuie sa depaseasca 80 de pixeli! pozulicea astfel rezultata o salvam, sa zicem, pe desktop cu numele "avataru_meu.jpg" sau "avataru_meu.gif" (pozele *.GIF sunt mai micute si pot fi si animate! dar asta ar fi alt tutorial);
3. se face clic pe "profil", apoi apasati pe butonasul [Browse...] de langa textul "Incarcati de pe calculatorul Dvs."


(clic pe imagine ca s-o vedeti la marime 100%)

(mai sus este poza cum apare la mine aceasta fereastra) se va deschide o ferestruica de tip "load file" (incarca fisier) cu ajutorul careia veti merge catre fisierul imagine salvat la pct. 2. (desktop/avataru_meu.jpg) [OK]... [Trimite] si... gata!
Sus In jos
https://tu-si-eu-impreuna.forumgratuit.ro
 
Cum pun un avatar?
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
MAMICI CU PITICI :: Info forum & administratie :: Regulament forum-
Mergi direct la: