MAMICI CU PITICI
Bun venit tuturor pe forumul Mamici cu pitici !!!
Respecta si vei fi respectat/a.
Pentru a intra in conversatie cu noi inregistreaza-te deoarece comunitatea noastra de mamici sunt dornice de a te cunoaste .
Daca esti deja inregistrat/a clik pe conectare .Cultivarea trandafirilor Viannen_61
MAMICI CU PITICI
Bun venit tuturor pe forumul Mamici cu pitici !!!
Respecta si vei fi respectat/a.
Pentru a intra in conversatie cu noi inregistreaza-te deoarece comunitatea noastra de mamici sunt dornice de a te cunoaste .
Daca esti deja inregistrat/a clik pe conectare .Cultivarea trandafirilor Viannen_61
MAMICI CU PITICI
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
MAMICI CU PITICI

Un forum special pentru burtici, mamici si pitici !!!!!!
 
AcasaPortalUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare

 

 Cultivarea trandafirilor

In jos 
5 participanți
AutorMesaj
Ralu
Administrator
Administrator
Ralu


Varsta : 47
Localizare : Piatra-Neamt ,RO

Cultivarea trandafirilor Empty
MesajSubiect: Cultivarea trandafirilor   Cultivarea trandafirilor EmptyMier Mar 23, 2011 10:45 pm

Trandafirii sunt printre cele mai adaptabile si mai flexibile plante, dar ca sa le fie si mai bine trebuie gasit totusi locul cel mai potrivit pentru ei.

Lumina: trandafirii au nevoie de 8-10 ore/zi de soare. Soarele de dimineata este cel mai important, lumina de dupa-amiaza este si ea importanta si chiar benefica.

Aer: Curentii usori de aer fac ca roua si ploaia sa se usuce repede, impiedicand astfel bolile. Vara, prea mult vant poate dauna frunzelor, iarna, poate dauna tulpinilor. Aparati trandafirii plantandu-i
langa un zid, langa un gard sau acoperindu-i cu ceva.

Drenaj: pamantul prea umed poate cauza moartea trandafirilor. Pentru a verifica, sapati o groapa de circa 45 cm si umpleti-o cu apa; ar trebui sa se goleasca in cateva ore. Daca alta asezare nu este disponibila, improvizati denajul prin sapare sau straturi.

Sol: putini din noi au cunostiintele de gradinarit atat de necesare. Din fericire, trandafirii sint toleranti si toate tipurile de sol pot fi repede imbunatatite cu ingrasaminte organice. Muschiul de turba este cel mai potrivit, dar se mai poate folosi ingrasmant din frunze putrezite si alte tipuri de ingrasamant organic. De asemenea indepartati toate
pietrele pana la adancimea de 45 cm.

Competitie: nu-i plantati prea aproape de pomi, caci se vor bate pe lumina, apa si hrana. De asemenea, nu-i plantati unde se pot acumula ploaia, zapada sau gheata.

Acces: cultivati-i unde ii puteti vedea zilnic. Nu numai ca va veti delecta vazandu-i, dar puteti avea cel mai bine grija de ei. Veti vedea primele semne de boli si le veti putea trata. Si nici nu veti uita sa-i udati.

Este foarte important sa gasiti o zona insorita care sa aiba cel putin 4-5 ore/zi de soare. Nu-i aglomerati cu alte plante sau pomi. Unor trandafiri ca cei cataratori, nu le place compania, dar altora, da. Daca inlocuiti o
tufa veche, e important sa scoateti pamant din jur si sa-l inlocuiti cu altul nou. Unui trandafir nou plantat nu-i place sa creasca in acelasi sol unde a mai fost unul.

Plantarea pas cu pas a trandafirilor.

Reguli de baza:

1. sapati o groapa mai mare, cat radacina trandafirilor;
2. adaugati un fertilizator; amestecati-l cu pamantul pe care l-ati scos;
3. puneti trandafirul in groapa si mai aduceti pamant; .
4. udati-l;
5. fertilizati intotdeauna cu un fertilizator de oase.

Plantarea trandafirului. Alte detalii:

Daca primiti radacina sau daca ati pastrat-o peste iarna, este bine sa o puneti in apa cu cateva ore inainte de plantare. Daca i-ati tinut in borcane, nu mai este nevoie sa-i puneti apa.
Sapati groapa suficient de mare pentru radacina.

Adaugati fertilizator din oase si ingrasamant organic. Acesta este o sursa
de fosfor ce face sa creasca radacina.

Plantati trandafirul in groapa intinzand radacinile.

Umpleti groapa si asigurati-va ca radacina este inconjurata de pamant. Inainte sa puneti ultima cantitate de pamant, udati planta si lasati sa se
usuce pamantul, apoi bateti-l cu piciorul.

Plantarea trandafirului la adancime potrivita. Cultivatorii de trandafiri vor spune ca plantarea trandafirilor trebuie facuta la o anume adancime, dar de fapt adancimea depinde foarte mult de climatul unde locuiti. Daca traiti intr-o zona rece, plantati-l mai adanc si consultati-va cu cultivatorii de trandafiri din zona dvs. Daca veti cumparati un trandafir cu o singura radacina, plantati-l la o adancime mai mica. Din nou, aceasta variaza de la zona la zona.

incasa.ro
Sus In jos
https://tu-si-eu-impreuna.forumgratuit.ro
ramona81
Prietena de Elita
Cultivarea trandafirilor 8ebb73d2989c1c857fea1c545d46f8a5
ramona81


Varsta : 42

Cultivarea trandafirilor Empty
MesajSubiect: Re: Cultivarea trandafirilor   Cultivarea trandafirilor EmptyMier Iun 29, 2011 12:52 am

eu am facut butasi i-am prins eu si o sa mai fac si in august
mi-au inflorit cei pusi din toamna
Sus In jos
Alina
prietena la distanta
Cultivarea trandafirilor 8e29093416c19ac0a21cc3cbeb081558
Alina


Varsta : 42

Cultivarea trandafirilor Empty
MesajSubiect: Re: Cultivarea trandafirilor   Cultivarea trandafirilor EmptyMier Iun 29, 2011 5:54 pm

de trandafiri se ocupa sou el ii pune eu mai putin
Sus In jos
cry2000
Super Prietena Vip
Cultivarea trandafirilor 216b609f54e8a38a924d370181a75043
cry2000


Varsta : 54

Cultivarea trandafirilor Empty
MesajSubiect: Re: Cultivarea trandafirilor   Cultivarea trandafirilor EmptyVin Iul 01, 2011 8:28 am

sa va arat si eu trandafirii mei

Cultivarea trandafirilor 102qj9w
Sus In jos
cry2000
Super Prietena Vip
Cultivarea trandafirilor 216b609f54e8a38a924d370181a75043
cry2000


Varsta : 54

Cultivarea trandafirilor Empty
MesajSubiect: Re: Cultivarea trandafirilor   Cultivarea trandafirilor EmptyVin Iul 01, 2011 8:30 am

Cultivarea trandafirilor 24q70qb
Sus In jos
Alina
prietena la distanta
Cultivarea trandafirilor 8e29093416c19ac0a21cc3cbeb081558
Alina


Varsta : 42

Cultivarea trandafirilor Empty
MesajSubiect: Re: Cultivarea trandafirilor   Cultivarea trandafirilor EmptyVin Iul 01, 2011 8:33 am

frumosi trandafiri Cultivarea trandafirilor 2587067636
Sus In jos
ramona81
Prietena de Elita
Cultivarea trandafirilor 8ebb73d2989c1c857fea1c545d46f8a5
ramona81


Varsta : 42

Cultivarea trandafirilor Empty
MesajSubiect: Re: Cultivarea trandafirilor   Cultivarea trandafirilor EmptyVin Iul 01, 2011 8:38 am

foarte frumosi cry sunt din aia urcatori,nu?
ai mei sunt trecuti cand infloresc iara ii pozez ssi eu
Sus In jos
Ralu
Administrator
Administrator
Ralu


Varsta : 47
Localizare : Piatra-Neamt ,RO

Cultivarea trandafirilor Empty
MesajSubiect: Re: Cultivarea trandafirilor   Cultivarea trandafirilor EmptyVin Iul 01, 2011 7:16 pm

plang plang ,vin la tine cry sa imi dai si mie hi hi
Sus In jos
https://tu-si-eu-impreuna.forumgratuit.ro
carmen
Prietena cu traditie
Prietena cu traditie
carmen


Varsta : 49

Cultivarea trandafirilor Empty
MesajSubiect: Re: Cultivarea trandafirilor   Cultivarea trandafirilor EmptyVin Iul 01, 2011 7:35 pm

cry ce frumosi sunt eu ador trandafirii
Sus In jos
cry2000
Super Prietena Vip
Cultivarea trandafirilor 216b609f54e8a38a924d370181a75043
cry2000


Varsta : 54

Cultivarea trandafirilor Empty
MesajSubiect: Re: Cultivarea trandafirilor   Cultivarea trandafirilor EmptyDum Iul 03, 2011 12:22 am

multumesc fetelor

Ramona unul este urcator si altul este ca un pomisor. Daca mai am timp va mai arat ca am mai multi.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Cultivarea trandafirilor Empty
MesajSubiect: Re: Cultivarea trandafirilor   Cultivarea trandafirilor Empty

Sus In jos
 
Cultivarea trandafirilor
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Plantarea, inmultirea si ingrijirea trandafirilor
» Cativa pasi simpli pot prelungi viata trandafirilor taiati

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
MAMICI CU PITICI :: CASUTA NOASTRA ! :: Flori de gradina si apartament :: Flori de gradina-
Mergi direct la: