MAMICI CU PITICI
Bun venit tuturor pe forumul Mamici cu pitici !!!
Respecta si vei fi respectat/a.
Pentru a intra in conversatie cu noi inregistreaza-te deoarece comunitatea noastra de mamici sunt dornice de a te cunoaste .
Daca esti deja inregistrat/a clik pe conectare .Supa crema de dovleac  Viannen_61
MAMICI CU PITICI
Bun venit tuturor pe forumul Mamici cu pitici !!!
Respecta si vei fi respectat/a.
Pentru a intra in conversatie cu noi inregistreaza-te deoarece comunitatea noastra de mamici sunt dornice de a te cunoaste .
Daca esti deja inregistrat/a clik pe conectare .Supa crema de dovleac  Viannen_61
MAMICI CU PITICI
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
MAMICI CU PITICI

Un forum special pentru burtici, mamici si pitici !!!!!!
 
AcasaPortalUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare

 

 Supa crema de dovleac

In jos 
2 participanți
AutorMesaj
Ralu
Administrator
Administrator
Ralu


Varsta : 47
Localizare : Piatra-Neamt ,RO

Supa crema de dovleac  Empty
MesajSubiect: Supa crema de dovleac    Supa crema de dovleac  EmptyJoi Mar 24, 2011 1:52 am

Ingrediente:
- 1 dovleac de placinta (1.5 kg)
- 200 gr de mascarpone sau crema de branza
- o ceapa alba mica
- 2 linguri de unt
- 1 litru de supa de legume sau de pui
- sare si piper



Curatam dovleacul de coaja si samburi, il taiem cubulete mici. Taiem marunt si ceapa si o calim in untul incins. Cand ceapa devine aurie, punem si dovleacul si le calim impreuna 5-10 minute. Adaugam apoi supa de legume si le lasam sa fiarba o jumatate de ora, pana cand dovleacul e moale.



Strecuram dovleacul si il dam prin blender. Nu puneti toata supa in care a fiert, ci adaugati putin cate putin, pana cand obtineti consistenta dorita. Puneti din nou supa in oala, pe foc si adaugati crema de branza sau mascarpone. Amestecati constant, pana cand se topeste branza. Condimentati cu sare si piper dupa gust.



Este delicioasa cu cat e mai calda si se serveste cu crutoane. Noi am mancat-o fierbinte, alaturi de crackers fara sare. Se garniseste cu smantana sau iaurt (varianta mai light) si cu mult patrunjel tocat.

www.gospodini.ro
Sus In jos
https://tu-si-eu-impreuna.forumgratuit.ro
geani
Prietena de Elita
Supa crema de dovleac  8ebb73d2989c1c857fea1c545d46f8a5
geani


Varsta : 38

Supa crema de dovleac  Empty
MesajSubiect: Re: Supa crema de dovleac    Supa crema de dovleac  EmptyJoi Noi 10, 2011 10:00 pm

nici asa ceva nu am mancat...voi fetelor azi facut este buna?....mie nu imi place dovleacu deloc
Sus In jos
 
Supa crema de dovleac
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Supa crema de mazare
» Crema de legume si crutoane
» CIUPERCI CU USTUROI SI CREMA DE BRANZA

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
MAMICI CU PITICI :: CULINAR :: Gastronomie - din bucataria mamicilor :) :: Supe/Ciorbe-
Mergi direct la: