MAMICI CU PITICI
Bun venit tuturor pe forumul Mamici cu pitici !!!
Respecta si vei fi respectat/a.
Pentru a intra in conversatie cu noi inregistreaza-te deoarece comunitatea noastra de mamici sunt dornice de a te cunoaste .
Daca esti deja inregistrat/a clik pe conectare .CIUPERCI CU USTUROI SI CREMA DE BRANZA Viannen_61
MAMICI CU PITICI
Bun venit tuturor pe forumul Mamici cu pitici !!!
Respecta si vei fi respectat/a.
Pentru a intra in conversatie cu noi inregistreaza-te deoarece comunitatea noastra de mamici sunt dornice de a te cunoaste .
Daca esti deja inregistrat/a clik pe conectare .CIUPERCI CU USTUROI SI CREMA DE BRANZA Viannen_61
MAMICI CU PITICI
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
MAMICI CU PITICI

Un forum special pentru burtici, mamici si pitici !!!!!!
 
AcasaPortalUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare

 

 CIUPERCI CU USTUROI SI CREMA DE BRANZA

In jos 
AutorMesaj
Ralu
Administrator
Administrator
Ralu


Varsta : 47
Localizare : Piatra-Neamt ,RO

CIUPERCI CU USTUROI SI CREMA DE BRANZA Empty
MesajSubiect: CIUPERCI CU USTUROI SI CREMA DE BRANZA   CIUPERCI CU USTUROI SI CREMA DE BRANZA EmptyMier Noi 09, 2011 6:28 am

Azi o sa va prezint una dintre retetele propuse de mine la unele din intalnirile noastre de la restaurantul BelMondo. Este o reteta foarte usoara, pe care nu o mai incercasem, dar care mi s-a parut foarte potrivita pentru eveniment.
Intr-adevar, lucrurile au decurs foarte usor si ciupercile au fost senzationale chiar daca reteta cu care venisem in cap s-a modificat pe parcurs.

Ingredientele pe care le-am folosit au fost:
Ciuperci champignon
Smantana
Usturoi
Un pachet crema de branza Philadelphia
O legatura chives
Baghete de paine
Ulei de masline
Sare
Piper

Mod de preparare:

Nu am dat nici o cantitate la ingrediente pentru ca ele difera in functie de cate portii doriti sa preparati, iar preparatul nu este foarte pretentios.
Mai intai am taiat ciupercile in sferturi.
Le-am pus intr-o tigaie la sotat in putin ulei. Am adaugat peste ele smantana si usturoiul pisat. Am potrivit gustul cu sare si piper.
Intre timp am taiat baghetele de paine in jumatati, pe lung si le-am pus intr-o tava imbracata cu foaie de copt. Am pus tava in cuptor, la 200 grade, timp de 5-7 minute, pana s-au rumenit putin.
Cat timp au fiert ciupercile si s-a prajit painea in cuptor, am pregatit crema de branza si verdeturi.
Am pus crema intr-un castron, am taiat marunt cateva fire de chives (care pot fi inlocuite cu orice alta verdeata va face placere, inclusiv ceapa sau usturoi verde) si le-am amestecat. Am adaugat si putina sare si piper proaspat macinat.
Am scos painea din cuptor, am asezat-o pe un platou si am pus ciupercile cu sos peste baghete.
Peste ciupercile fierbinti am pus cate o lingura de crema de branza cu chives. Apoi am stropit cu ulei de masline.
Totul s-a concretizat in acest platou minunat:


Pofta la gatit!
Autor: Ioana Grigore
http://www.bblabord.ro/2011/11/ciuperci-cu-usturoi-si-crema-de-branza.html
Sus In jos
https://tu-si-eu-impreuna.forumgratuit.ro
 
CIUPERCI CU USTUROI SI CREMA DE BRANZA
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Paste cu sote de ciuperci
» PASCA CU BRANZA
» Duminica Lasatului sec de branza
» Crema de legume si crutoane
» Supa crema de dovleac

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
MAMICI CU PITICI :: CULINAR :: Gastronomie - din bucataria mamicilor :) :: Tarte-
Mergi direct la: