MAMICI CU PITICI
Bun venit tuturor pe forumul Mamici cu pitici !!!
Respecta si vei fi respectat/a.
Pentru a intra in conversatie cu noi inregistreaza-te deoarece comunitatea noastra de mamici sunt dornice de a te cunoaste .
Daca esti deja inregistrat/a clik pe conectare .Lapte de pasare Viannen_61
MAMICI CU PITICI
Bun venit tuturor pe forumul Mamici cu pitici !!!
Respecta si vei fi respectat/a.
Pentru a intra in conversatie cu noi inregistreaza-te deoarece comunitatea noastra de mamici sunt dornice de a te cunoaste .
Daca esti deja inregistrat/a clik pe conectare .Lapte de pasare Viannen_61
MAMICI CU PITICI
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
MAMICI CU PITICI

Un forum special pentru burtici, mamici si pitici !!!!!!
 
AcasaPortalUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare

 

 Lapte de pasare

In jos 
4 participanți
AutorMesaj
jolinutza
Prietena de Elita
Lapte de pasare 8ebb73d2989c1c857fea1c545d46f8a5
jolinutza


Varsta : 37
Localizare : RESITA

Lapte de pasare Empty
MesajSubiect: Lapte de pasare   Lapte de pasare EmptyMier Apr 06, 2011 3:35 am

Laptee de pasare
Desertul meu preferat

Ingrediente
1 l lapte
5 oua
6 linguri de zahar
2 plicuri zahar vaniliat
2 linguri amidon alimentar
1 lingurita cacao


Punem laptele la fiert impreuna cu zaharul vaniliat. Separat intr-un bol batem albusurile spuma tare.
Adaugam 2 linguri de zahar si batem bine pana acesta se topeste. Rezulta o spuma tare!

Cand laptele incepe se fiarba luam cu lingura putin din spuma si punem in oala cu lapte sa fiarba ( ar fi indicat sa aveti o cratita cu gura mai larga , sa incapa cat mai multe galuste de spuma ). Aveti grija caci acestea se umfla in timp ce fierb. Dupa 1 min le intoarceti cu grija pe partea cealalta, le mai lasati un minut si le scoateti intr-o strecurtatoare. Puteti sa le puneti direct in boluri dar trebuie sa aveti in vedere ca vor lasa lapte pe masura ce se racesc.
Intr-o alta oala amestecati galbenusurile cu restul de zahar si amidonul, apoi adaugati laptele treptat si puneti oala pe foc amestecand continuu pana se ingroasa .
Repartizam galustele de spuma in boluri si apoi turnam sos peste ele avand grija sa le acoperim complet.
Lasam un pic de sos in care punem o lingura de cacao, amestecam si "stropim" deasupra
Se serveste rece,
puteti renunta la amidon sau puteti pune mai putin depinde cat de gros vreti sa fie sosul.

E O BUNATATE!!!
Lapte de pasare 14m53d4
Sus In jos
Ralu
Administrator
Administrator
Ralu


Varsta : 47
Localizare : Piatra-Neamt ,RO

Lapte de pasare Empty
MesajSubiect: Re: Lapte de pasare   Lapte de pasare EmptyMier Apr 06, 2011 9:36 am

super arata ,yamii iupi
Sus In jos
https://tu-si-eu-impreuna.forumgratuit.ro
mamica2
Prietena Vip
Prietena Vip
mamica2


Varsta : 57

Lapte de pasare Empty
MesajSubiect: Re: Lapte de pasare   Lapte de pasare EmptyMier Apr 06, 2011 9:34 pm

Am mancat o singura data si acum ii simt gustul...foarte bun eu nu am facut niciodata BRAVO
Sus In jos
jolinutza
Prietena de Elita
Lapte de pasare 8ebb73d2989c1c857fea1c545d46f8a5
jolinutza


Varsta : 37
Localizare : RESITA

Lapte de pasare Empty
MesajSubiect: Re: Lapte de pasare   Lapte de pasare EmptyMier Apr 06, 2011 9:38 pm

e foarte simplu de facut,si repede.
sa faci ca merita!
Sus In jos
mamica2
Prietena Vip
Prietena Vip
mamica2


Varsta : 57

Lapte de pasare Empty
MesajSubiect: Re: Lapte de pasare   Lapte de pasare EmptyMier Apr 06, 2011 9:46 pm

sambata ma duc la cumparaturi iar duminica ma pun pe treaba
Sus In jos
speranta
Super Prietena Vip
Lapte de pasare 216b609f54e8a38a924d370181a75043
speranta


Varsta : 53

Lapte de pasare Empty
MesajSubiect: Re: Lapte de pasare   Lapte de pasare EmptyJoi Apr 07, 2011 4:45 am

mamama imi plou in gura luai un pic tare buna. chiar vroiam sa intreb ce este mai exact ca am auzit dar nu am vz sau gustat vreo data si se face super dar nu prea ma impac cu amidonu trebui neaparat?saru mana.pop
Sus In jos
jolinutza
Prietena de Elita
Lapte de pasare 8ebb73d2989c1c857fea1c545d46f8a5
jolinutza


Varsta : 37
Localizare : RESITA

Lapte de pasare Empty
MesajSubiect: Re: Lapte de pasare   Lapte de pasare EmptyJoi Apr 07, 2011 10:32 pm

NU,NU TREBE NEAPARAT AMIDON,EU AM PUS UN PIC DE GRIS,EU IL FAC MAI TOT TIMPUL CU GRIS,CA NU IMI PLACE NICI MIE CU AMIDON,PUI O MANA DE GRIS SI IL MESTECI CAM 1 MINUT,SI E MULT MAI BUN ASA!
Sus In jos
speranta
Super Prietena Vip
Lapte de pasare 216b609f54e8a38a924d370181a75043
speranta


Varsta : 53

Lapte de pasare Empty
MesajSubiect: Re: Lapte de pasare   Lapte de pasare EmptyJoi Apr 07, 2011 11:01 pm

ok,joli.saru mana. am sa fac si eu saru mana pop week placut
Sus In jos
jolinutza
Prietena de Elita
Lapte de pasare 8ebb73d2989c1c857fea1c545d46f8a5
jolinutza


Varsta : 37
Localizare : RESITA

Lapte de pasare Empty
MesajSubiect: Re: Lapte de pasare   Lapte de pasare EmptyJoi Apr 07, 2011 11:28 pm

ASTEPT SA IMI SPUI CUM A IESIT!
te pup speranta!
Sus In jos
Continut sponsorizat





Lapte de pasare Empty
MesajSubiect: Re: Lapte de pasare   Lapte de pasare Empty

Sus In jos
 
Lapte de pasare
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
MAMICI CU PITICI :: CULINAR :: Gastronomie - din bucataria mamicilor :) :: DULCIURI :: Dulciuri & Deserturi-
Mergi direct la: