MAMICI CU PITICI
Bun venit tuturor pe forumul Mamici cu pitici !!!
Respecta si vei fi respectat/a.
Pentru a intra in conversatie cu noi inregistreaza-te deoarece comunitatea noastra de mamici sunt dornice de a te cunoaste .
Daca esti deja inregistrat/a clik pe conectare .Florile de apartament si ingrijirea lor  Viannen_61
MAMICI CU PITICI
Bun venit tuturor pe forumul Mamici cu pitici !!!
Respecta si vei fi respectat/a.
Pentru a intra in conversatie cu noi inregistreaza-te deoarece comunitatea noastra de mamici sunt dornice de a te cunoaste .
Daca esti deja inregistrat/a clik pe conectare .Florile de apartament si ingrijirea lor  Viannen_61
MAMICI CU PITICI
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
MAMICI CU PITICI

Un forum special pentru burtici, mamici si pitici !!!!!!
 
AcasaPortalUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare

 

 Florile de apartament si ingrijirea lor

In jos 
+9
cry2000
anuta22
speranta
adriana
Ralu
flory
rahela
florares
nicoletadina
13 participanți
Mergi la pagina : 1, 2, 3, 4  Urmatorul
AutorMesaj
nicoletadina
Super Prietena Vip
Florile de apartament si ingrijirea lor  216b609f54e8a38a924d370181a75043
nicoletadina


Varsta : 53
Localizare : Bucuresti

Florile de apartament si ingrijirea lor  Empty
MesajSubiect: Florile de apartament si ingrijirea lor    Florile de apartament si ingrijirea lor  EmptySam Oct 09, 2010 6:31 am


Florile de apartament si ingrijirea lor


Intotdeauna florile si plantele de apartament au adus o nota de prospetime si de viata in casele oamneilor, bucurandu-i cu o pata de culoare si oferindu-le o parte din oxigenul necesar. Pentru ingrijirea lor este nevoie de cateva cunostinte de baza. Hrana potrivita
Hranei trebuie acordata o importanta sporita. Nu orice fel de ingrasamant se potriveste tuturor tipurilor de flori de apartament. Plantele trebuiesc hranite mai ales in perioada de inflorire.

Ingrasamintele le puteti gasi sub forma de praf sau sub forma lichida. Aplicarea ingrasamintelor se face de doua ori pe saptamana in perioada de inflorire sau o data pe luna in perioadele normale de crestere. Ingrasamintele bune contin potasiu, azot si fosfati.

Daca folostiti ingrasaminte sub forma de pulbere, inainte de utilizare trebuie dizolvat intr-o cantitate mica de apa care apoi este amestecata cu apa cu care udati florile. Daca folositi ingrasamantul lichid, amestecati cantitatea potrivita cu apa de udat. Cititi cu mare atentie instructiunile si respectati dozajul; daca dozajul este prea mare puteti face rau florilor.

Lumina
Toate plantele de apartament sunt iubitoare de lumina, insa exista si cateva exceptii, cum ar fi plante care indragesc umbra sau lumina difuza, care nu vine direct de la soare. Plantele care infloresc au nevoie de lumina si recomandat ar fi sa le asezati in locuri unde lumina soarelui bate toata ziua.

Frunze sanatoase
Frunzele plantelor de apartament trebuiesc mentinute curate pentru ca planata sa se poata dezvolta cat mai frumos. Pe frunzele care nu pot fi sterse pulverizati apa si lasati-le sa respire. Plantele cu frunze mari si viguroase trebuie sterse cu o carpa moale si curata din bumbac. Incercati sa taiati frunzele si florile uscate pentru ca acestea le impiedica pe cele sanatoase sa creasca.

Udatul
Trebuie stiut faptul ca nu tuturor plantelor de apartament le merge bine cu apa de la robinet, mai ales daca nivelul hipocloritului este ridicat. Apa folosita pentru udatul plantelor e bine sa fie tinuta cel putin o zi intr-un recipient descoperit si abia dupa aceea sa fie folosita pentru udat; este recomandat ca apa folosita pentru udat sa fie la temperatura camerei.

Florile de apartament care sunt expuse direct la soare este recomandat sa fie udate abia dupa lasarea intunericului. Nu pulverizati apa pe frunzele plantelor in timpul diminetilor calduroase pentru ca acest lucru le poate provoca arsuri.

Pamantul
Toate plantele se simt bine si pot creste normal daca pamantul este fertilizat, bine afanat, aerisit si care da voie apei sa il penetreze. Pamantul de flori il gasiti atat in magazinele specializate cat si in in supermarket. Acest tip de pamant contine turba si pamant de frunza si se numeste pamant de sera. Florile de apartament delicate precum Violeta, Gloxiniile au nevoie de un alt amestec de pamant format din turba fibroasa in amestec cu nisip si pamant cu frunze.

Pamantul trebuie schimbat o data pe an. Lasati floarea neudata cateva zile, folositi un cutit ca sa dezlipiti pamantul de ghiveci. Scoateti planta din ghiveci si indepartati pamantul de pe radacinile plantei cu grija. Replantati floarea intr-un ghiveci ca pamant proaspat si udati-o cu apa cu ingrasamant; lasati-o cateva zile sa-si revina. Nu incercati sa aplicati aceeasi metoda si pentru plantele extrem de fragile pentru ca riscati sa le rupeti. Incercati sa indepartati o parte din pamantul din ghiveci cu o lopatica dupa ce ati udat planta indeajuns. Apoi umpleti inapoi ghiveciul cu pamant proaspat.

Ghiveciul
Pentru ca plantele de apartament sa se simta bine au nevoie de ghivece pe masura lor. Daca planta a crescut, iar ghiveciul este prea mic este momentul sa-l schimbati si in acelasi timp aveti ocazia sa inlocuiti si pamantul. Cele mai recomandate ghivece sunt cele din lut deoarece porii vasului permit florii sa respire lucru care nu este valabil in cazul celor de plastic. Trebuie verificat daca vasul are gauri de drenaj la baza; aceste gauri fac ca surplusul de apa sa nu raman in ghiveci, iar radacinile plantei nu putrezesc. O planta pusa intr-un ghiveci fara drenaj este o planta condamnata.

Daca sunteti adeptii ghivecelor de plastic este recomandat ca acestea sa le folositi numai pentru plante care nu sunt expuse luminii directe a soarelui.

Intretinere
Pentru ingrijirea unei plante de apartament trebuie sa stiti anumite lucruri despre ea, cum ar fi: de unde provine, cat de des trebuie udata, ce tip de sol ii prieste, de cata lumina solara are nevoie si cat de des trebuie hranita. Unele plante au tendinta sa se intoarca dupa razele soarelui sau sa creasca numai inspre lumina. Este bine sa rasuciti periodic ghiveciul cativa centimetri pentru a ajuta plante sa creasca uniform. Trebuie tinut cont ca exista plante de apartament carora nu le place sa fie mutate precum Craciunita sau Trandafirul chinezesc. Aceste plante dupa mutare isi pierd florile, iar frunzele li se ingalbenesc; incercati sa evitati sa le mai schimbati locul frecvent.
Sus In jos
florares
prietena la distanta
Florile de apartament si ingrijirea lor  8e29093416c19ac0a21cc3cbeb081558
florares


Varsta : 49

Florile de apartament si ingrijirea lor  Empty
MesajSubiect: Re: Florile de apartament si ingrijirea lor    Florile de apartament si ingrijirea lor  EmptySam Oct 09, 2010 9:42 pm

asta e un topik de suflet pt mine ,mie imi plac florile , o sa va pun si niste poze cu florile si gradina mea
Sus In jos
nicoletadina
Super Prietena Vip
Florile de apartament si ingrijirea lor  216b609f54e8a38a924d370181a75043
nicoletadina


Varsta : 53
Localizare : Bucuresti

Florile de apartament si ingrijirea lor  Empty
MesajSubiect: Re: Florile de apartament si ingrijirea lor    Florile de apartament si ingrijirea lor  EmptySam Oct 09, 2010 10:34 pm

de bine asteptam
Sus In jos
florares
prietena la distanta
Florile de apartament si ingrijirea lor  8e29093416c19ac0a21cc3cbeb081558
florares


Varsta : 49

Florile de apartament si ingrijirea lor  Empty
MesajSubiect: Re: Florile de apartament si ingrijirea lor    Florile de apartament si ingrijirea lor  EmptyDum Oct 10, 2010 7:12 pm

curtea mea cu flori...binenteles asta vara...
Florile de apartament si ingrijirea lor  Img2330m

Florile de apartament si ingrijirea lor  Img2752t

Uploaded with ImageShack.us

Sus In jos
nicoletadina
Super Prietena Vip
Florile de apartament si ingrijirea lor  216b609f54e8a38a924d370181a75043
nicoletadina


Varsta : 53
Localizare : Bucuresti

Florile de apartament si ingrijirea lor  Empty
MesajSubiect: Re: Florile de apartament si ingrijirea lor    Florile de apartament si ingrijirea lor  EmptyLun Oct 11, 2010 6:52 am

wao ce gradina frumoasa
Sus In jos
rahela
Prietena cu traditie
Prietena cu traditie
rahela


Varsta : 41

Florile de apartament si ingrijirea lor  Empty
MesajSubiect: Re: Florile de apartament si ingrijirea lor    Florile de apartament si ingrijirea lor  EmptyDum Oct 17, 2010 4:41 am

este superba, florales!
Sus In jos
nicoletadina
Super Prietena Vip
Florile de apartament si ingrijirea lor  216b609f54e8a38a924d370181a75043
nicoletadina


Varsta : 53
Localizare : Bucuresti

Florile de apartament si ingrijirea lor  Empty
MesajSubiect: Re: Florile de apartament si ingrijirea lor    Florile de apartament si ingrijirea lor  EmptyDum Oct 17, 2010 5:08 am

rahela tu nu ai floriiiiiiiiiii
Sus In jos
rahela
Prietena cu traditie
Prietena cu traditie
rahela


Varsta : 41

Florile de apartament si ingrijirea lor  Empty
MesajSubiect: Re: Florile de apartament si ingrijirea lor    Florile de apartament si ingrijirea lor  EmptyDum Oct 17, 2010 5:30 am

ba da, dar nu sunt inflorite acum, daca vreti o sa le fac poze sa va arat
Sus In jos
nicoletadina
Super Prietena Vip
Florile de apartament si ingrijirea lor  216b609f54e8a38a924d370181a75043
nicoletadina


Varsta : 53
Localizare : Bucuresti

Florile de apartament si ingrijirea lor  Empty
MesajSubiect: Re: Florile de apartament si ingrijirea lor    Florile de apartament si ingrijirea lor  EmptyLun Oct 18, 2010 4:04 am

da eu vreauuuuuuuuuuuuuuuuuu
Sus In jos
flory
prietena la distanta
Florile de apartament si ingrijirea lor  8e29093416c19ac0a21cc3cbeb081558
flory


Varsta : 42

Florile de apartament si ingrijirea lor  Empty
MesajSubiect: Re: Florile de apartament si ingrijirea lor    Florile de apartament si ingrijirea lor  EmptyLun Oct 18, 2010 4:51 am

super gradina ai florares
Sus In jos
nicoletadina
Super Prietena Vip
Florile de apartament si ingrijirea lor  216b609f54e8a38a924d370181a75043
nicoletadina


Varsta : 53
Localizare : Bucuresti

Florile de apartament si ingrijirea lor  Empty
MesajSubiect: Re: Florile de apartament si ingrijirea lor    Florile de apartament si ingrijirea lor  EmptyLun Oct 18, 2010 7:03 am

tu nu ai gradina
Sus In jos
Ralu
Administrator
Administrator
Ralu


Varsta : 47
Localizare : Piatra-Neamt ,RO

Florile de apartament si ingrijirea lor  Empty
MesajSubiect: Re: Florile de apartament si ingrijirea lor    Florile de apartament si ingrijirea lor  EmptyLun Oct 18, 2010 8:11 am

ADEVARUL CA DACA STAM LA BLOC NU PUTEM AVEA O FRUMUSETE DE GRADINA UNDE SA NE BUCURAM DE LARGIME nah nah nah
Sus In jos
https://tu-si-eu-impreuna.forumgratuit.ro
nicoletadina
Super Prietena Vip
Florile de apartament si ingrijirea lor  216b609f54e8a38a924d370181a75043
nicoletadina


Varsta : 53
Localizare : Bucuresti

Florile de apartament si ingrijirea lor  Empty
MesajSubiect: Re: Florile de apartament si ingrijirea lor    Florile de apartament si ingrijirea lor  EmptyLun Oct 18, 2010 8:25 am

in fata blocului ralu
Sus In jos
Ralu
Administrator
Administrator
Ralu


Varsta : 47
Localizare : Piatra-Neamt ,RO

Florile de apartament si ingrijirea lor  Empty
MesajSubiect: Re: Florile de apartament si ingrijirea lor    Florile de apartament si ingrijirea lor  EmptyLun Oct 18, 2010 10:15 am

DA NICO ,LA NOI COPII CALCA PE SPATIILE VERZI SARACII NU AU UNDE SA SE MAI JOACE ...OAMENII AU OCUPAT CU PARCARI PENTRU MASINI CAND PUTEA SA FACA SPATIU DE JOACA PENTRU COPII
Sus In jos
https://tu-si-eu-impreuna.forumgratuit.ro
nicoletadina
Super Prietena Vip
Florile de apartament si ingrijirea lor  216b609f54e8a38a924d370181a75043
nicoletadina


Varsta : 53
Localizare : Bucuresti

Florile de apartament si ingrijirea lor  Empty
MesajSubiect: Re: Florile de apartament si ingrijirea lor    Florile de apartament si ingrijirea lor  EmptyLun Oct 18, 2010 8:09 pm

aha ralu nasol pt saraci copii
Sus In jos
adriana
Sponsor
Sponsor
adriana


Varsta : 46

Florile de apartament si ingrijirea lor  Empty
MesajSubiect: Re: Florile de apartament si ingrijirea lor    Florile de apartament si ingrijirea lor  EmptyVin Noi 26, 2010 5:57 pm

flori ai o gradina superba, felicitari..... asta este partea cea mai frumoasa daca locuiesti la curte,,,,, ai spatiu pentru gradina

cateva din plantele mele
Florile de apartament si ingrijirea lor  2mo4bcn
Florile de apartament si ingrijirea lor  205ct5i
Florile de apartament si ingrijirea lor  Raq4nb
Florile de apartament si ingrijirea lor  2clrup
Florile de apartament si ingrijirea lor  10defsk
Florile de apartament si ingrijirea lor  2rp91jl
Florile de apartament si ingrijirea lor  10pok5f
Sus In jos
nicoletadina
Super Prietena Vip
Florile de apartament si ingrijirea lor  216b609f54e8a38a924d370181a75043
nicoletadina


Varsta : 53
Localizare : Bucuresti

Florile de apartament si ingrijirea lor  Empty
MesajSubiect: Re: Florile de apartament si ingrijirea lor    Florile de apartament si ingrijirea lor  EmptyVin Noi 26, 2010 7:32 pm

superbe adriana sunt mai vreau si eu
Sus In jos
adriana
Sponsor
Sponsor
adriana


Varsta : 46

Florile de apartament si ingrijirea lor  Empty
MesajSubiect: Re: Florile de apartament si ingrijirea lor    Florile de apartament si ingrijirea lor  EmptyLun Noi 29, 2010 5:59 am

multumesc nicoleta
Sus In jos
nicoletadina
Super Prietena Vip
Florile de apartament si ingrijirea lor  216b609f54e8a38a924d370181a75043
nicoletadina


Varsta : 53
Localizare : Bucuresti

Florile de apartament si ingrijirea lor  Empty
MesajSubiect: Re: Florile de apartament si ingrijirea lor    Florile de apartament si ingrijirea lor  EmptyLun Noi 29, 2010 6:22 am

mai te asteptam cu florii adi inimapupici
Sus In jos
adriana
Sponsor
Sponsor
adriana


Varsta : 46

Florile de apartament si ingrijirea lor  Empty
MesajSubiect: Re: Florile de apartament si ingrijirea lor    Florile de apartament si ingrijirea lor  EmptyMar Noi 30, 2010 1:10 am

cu siguranta voi mai veni sa va arat, am foarte multe plante ..... astazi am primit cadou steaua craciunului
Sus In jos
Ralu
Administrator
Administrator
Ralu


Varsta : 47
Localizare : Piatra-Neamt ,RO

Florile de apartament si ingrijirea lor  Empty
MesajSubiect: Re: Florile de apartament si ingrijirea lor    Florile de apartament si ingrijirea lor  EmptyMar Noi 30, 2010 1:22 am

WAW ADRY M-AI UIMIT MEREU CU FLORILE CARE LE AI inimapupici
Sus In jos
https://tu-si-eu-impreuna.forumgratuit.ro
adriana
Sponsor
Sponsor
adriana


Varsta : 46

Florile de apartament si ingrijirea lor  Empty
MesajSubiect: Re: Florile de apartament si ingrijirea lor    Florile de apartament si ingrijirea lor  EmptyMar Noi 30, 2010 2:56 am

multumesc ralu

Florile de apartament si ingrijirea lor  Imagin12

Florile de apartament si ingrijirea lor  Img_0014
Sus In jos
speranta
Super Prietena Vip
Florile de apartament si ingrijirea lor  216b609f54e8a38a924d370181a75043
speranta


Varsta : 53

Florile de apartament si ingrijirea lor  Empty
MesajSubiect: Re: Florile de apartament si ingrijirea lor    Florile de apartament si ingrijirea lor  EmptyMar Noi 30, 2010 4:58 am

super sunt. eu mai am un trandafir japonej si un pui de planta ce am mai putu salva din gheara lu elliotu off.dar are o denumire aiurea.imi plac poop
Sus In jos
nicoletadina
Super Prietena Vip
Florile de apartament si ingrijirea lor  216b609f54e8a38a924d370181a75043
nicoletadina


Varsta : 53
Localizare : Bucuresti

Florile de apartament si ingrijirea lor  Empty
MesajSubiect: Re: Florile de apartament si ingrijirea lor    Florile de apartament si ingrijirea lor  EmptyMar Noi 30, 2010 6:53 am

super florii ady inimapupici
Sus In jos
anuta22
Prietena de Elita
Florile de apartament si ingrijirea lor  8ebb73d2989c1c857fea1c545d46f8a5
anuta22


Varsta : 37

Florile de apartament si ingrijirea lor  Empty
MesajSubiect: Re: Florile de apartament si ingrijirea lor    Florile de apartament si ingrijirea lor  EmptyMier Dec 01, 2010 10:45 pm

frumoase flori aveti fetelor,felicitarile mele.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Florile de apartament si ingrijirea lor  Empty
MesajSubiect: Re: Florile de apartament si ingrijirea lor    Florile de apartament si ingrijirea lor  Empty

Sus In jos
 
Florile de apartament si ingrijirea lor
Sus 
Pagina 1 din 4Mergi la pagina : 1, 2, 3, 4  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» ingrijirea fetei
» Ingrijirea unghiilor
» Ingrijirea florilor in vaza
» Ingrijirea violetelor de Parma
» ingrijirea mainilor retete

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
MAMICI CU PITICI :: CASUTA NOASTRA ! :: Flori de gradina si apartament :: Flori de apartament-
Mergi direct la: