MAMICI CU PITICI
Bun venit tuturor pe forumul Mamici cu pitici !!!
Respecta si vei fi respectat/a.
Pentru a intra in conversatie cu noi inregistreaza-te deoarece comunitatea noastra de mamici sunt dornice de a te cunoaste .
Daca esti deja inregistrat/a clik pe conectare .Metode contraceptive actuale Viannen_61
MAMICI CU PITICI
Bun venit tuturor pe forumul Mamici cu pitici !!!
Respecta si vei fi respectat/a.
Pentru a intra in conversatie cu noi inregistreaza-te deoarece comunitatea noastra de mamici sunt dornice de a te cunoaste .
Daca esti deja inregistrat/a clik pe conectare .Metode contraceptive actuale Viannen_61
MAMICI CU PITICI
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
MAMICI CU PITICI

Un forum special pentru burtici, mamici si pitici !!!!!!
 
AcasaPortalUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare

 

 Metode contraceptive actuale

In jos 
+2
Eliss
Ralu
6 participanți
AutorMesaj
Ralu
Administrator
Administrator
Ralu


Varsta : 47
Localizare : Piatra-Neamt ,RO

Metode contraceptive actuale Empty
MesajSubiect: Metode contraceptive actuale   Metode contraceptive actuale EmptyVin Oct 15, 2010 12:22 pm

VOI CE METODA CONTRACEPTIVA FOLOSITI


Dreptul la sanatate este unul dintre drepturile fundamentale ale omului. Acest drept se refera si la sanatatea reproducerii. Planificarea Familiala inseamna sa alegi momentul potrivit pentru a avea copii, precum si numarul lor. Folosirea unei metode contraceptive asigura aceasta libertate.
Mijloacele contraceptive nu urmaresc altceva decat sa impiedice intalnirea dintre spermatozoid si ovul sau sa determine modificari ale invelisului uterului pentru a nu fixa sarcina. Acest lucru se poate realiza in mai multe moduri. Indiferent de metoda aleasa, ea trebuie folosita corect si cu regularitate. Sarcina apare daca, in urma unui contact sexual, un spermatozoid eliberat prin ejaculare fecundeaza un ovul.


Metodele contraceptive impiedica aparitia sau dezvoltarea unei sarcini. Alegerea unei metode trebuie sa se faca cu ajutorul informatiilor corecte si nu pe baza zvonurilor, in functie de varsta, indicatii, contraindicatii, avantaje, dezavantaje si anumite particularitati.
Metodele contraceptive se clasifica astfel:
Metode naturale de contraceptie: coitus interruptus si abstinenta periodica
Metode mecanice: prezervativul, capisonul colului, diafragma, dispozitivul intrauterin sau steriletul
Metode chimice: spermicidele
Contraceptia hormonala: orala (pilulele), injectabila, inele vaginale, implante subdermale
Metode chirurgicale de contraceptie: ligatura de trompe la femeie si vasectomia la barbat
Consultatiile de planificare familiala includ:
consiliere in alegerea metodei contraceptive, tulburari de ciclu menstrual, tulburari de menopauza
preventia, depistarea si tratarea bolilor cu transmitere sexuala
efectuarea testului Babes-Papanicolau (test de depistare a cancerului de col uterin)
depistarea sarcinii
consiliere in tulburari de dinamica sexuala (sexologie) feminina si masculina
ecografie
certificate prenuptiale
contraceptive gratuite pentru eleve, studente, somere, cazuri sociale
Sus In jos
https://tu-si-eu-impreuna.forumgratuit.ro
Eliss
Prietena cu traditie
Prietena cu traditie
Eliss


Varsta : 47
Localizare : Calarasi

Metode contraceptive actuale Empty
MesajSubiect: Re: Metode contraceptive actuale   Metode contraceptive actuale EmptySam Noi 13, 2010 1:46 am

noi folosim prezervativul...am luat si pilule inainte sa-l am pe Dragos dar ca metoda de tratament.
Sus In jos
nicoletadina
Super Prietena Vip
Metode contraceptive actuale 216b609f54e8a38a924d370181a75043
nicoletadina


Varsta : 53
Localizare : Bucuresti

Metode contraceptive actuale Empty
MesajSubiect: Re: Metode contraceptive actuale   Metode contraceptive actuale EmptySam Noi 13, 2010 1:50 am

nimic nu folosim vai ce nebunie
Sus In jos
Eliss
Prietena cu traditie
Prietena cu traditie
Eliss


Varsta : 47
Localizare : Calarasi

Metode contraceptive actuale Empty
MesajSubiect: Re: Metode contraceptive actuale   Metode contraceptive actuale EmptySam Noi 13, 2010 2:32 am

bravo voua...nu ca noi dam banii pe prezervative...si pe criza asta...
Sus In jos
nicoletadina
Super Prietena Vip
Metode contraceptive actuale 216b609f54e8a38a924d370181a75043
nicoletadina


Varsta : 53
Localizare : Bucuresti

Metode contraceptive actuale Empty
MesajSubiect: Re: Metode contraceptive actuale   Metode contraceptive actuale EmptySam Noi 13, 2010 6:47 am

numai dati banii numai le folositi ce?
Sus In jos
Eliss
Prietena cu traditie
Prietena cu traditie
Eliss


Varsta : 47
Localizare : Calarasi

Metode contraceptive actuale Empty
MesajSubiect: Re: Metode contraceptive actuale   Metode contraceptive actuale EmptySam Noi 13, 2010 7:04 am

aoleu...pai si ce sa fac Nico sa ma inmultesc ca iepuroii?? mai ales ca am cezariana...iti dai seama ca mai mult de unul numai am voie sa fac...adica inca unul...
Sus In jos
nicoletadina
Super Prietena Vip
Metode contraceptive actuale 216b609f54e8a38a924d370181a75043
nicoletadina


Varsta : 53
Localizare : Bucuresti

Metode contraceptive actuale Empty
MesajSubiect: Re: Metode contraceptive actuale   Metode contraceptive actuale EmptySam Noi 13, 2010 7:11 am

da inca unul haide ca il botez. am chef sa fiu nasa.
Sus In jos
Delia
Prietena de Elita
Metode contraceptive actuale 8ebb73d2989c1c857fea1c545d46f8a5
Delia


Varsta : 47

Metode contraceptive actuale Empty
MesajSubiect: Re: Metode contraceptive actuale   Metode contraceptive actuale EmptyDum Ian 16, 2011 7:38 am

si noi tot prezervativul,cu toate ca se spune ca provoaca rani pe uter
Sus In jos
florentina26luca
Nouvenit
Nouvenit
florentina26luca


Varsta : 43

Metode contraceptive actuale Empty
MesajSubiect: Re: Metode contraceptive actuale   Metode contraceptive actuale EmptyMar Mar 15, 2011 6:31 am

Fetele, stiati ca majoritatea metodelor contraceptive sunt avortive?
Sus In jos
Ralu
Administrator
Administrator
Ralu


Varsta : 47
Localizare : Piatra-Neamt ,RO

Metode contraceptive actuale Empty
MesajSubiect: Re: Metode contraceptive actuale   Metode contraceptive actuale EmptyMar Mar 15, 2011 7:05 am

eu am legate trompele ,o fi si asa nu contrazic ...
Sus In jos
https://tu-si-eu-impreuna.forumgratuit.ro
narcy21
Nouvenit
Nouvenit
narcy21


Varsta : 37

Metode contraceptive actuale Empty
MesajSubiect: Re: Metode contraceptive actuale   Metode contraceptive actuale EmptyJoi Mar 17, 2011 3:06 am

Eu am folosit pilule pana la primul bebe, iar acum inca nu mi-a venit menstruatia,mi se pare ciudat ca are cea mica 1an si 2 luni, iar cu cea mare mi-a venit de la 5 luni, momentan folosim "fereala" si apoi cred ca o sa-mi pun sterilet, ca nu suportam prezervativele, voi ce ma sfatuiti?
Sus In jos
Continut sponsorizat





Metode contraceptive actuale Empty
MesajSubiect: Re: Metode contraceptive actuale   Metode contraceptive actuale Empty

Sus In jos
 
Metode contraceptive actuale
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» vreau un copil-metode de concepere!
» Riscuri si dezavantaje ale administrarii pilulelor contraceptive

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
MAMICI CU PITICI :: FAMILIE :: Club de Mamici tinere , burtici si aspirante :: Metode de contraceptie-
Mergi direct la: