MAMICI CU PITICI
Bun venit tuturor pe forumul Mamici cu pitici !!!
Respecta si vei fi respectat/a.
Pentru a intra in conversatie cu noi inregistreaza-te deoarece comunitatea noastra de mamici sunt dornice de a te cunoaste .
Daca esti deja inregistrat/a clik pe conectare .Secrete pentru curatarea gresiei si a faiantei Viannen_61
MAMICI CU PITICI
Bun venit tuturor pe forumul Mamici cu pitici !!!
Respecta si vei fi respectat/a.
Pentru a intra in conversatie cu noi inregistreaza-te deoarece comunitatea noastra de mamici sunt dornice de a te cunoaste .
Daca esti deja inregistrat/a clik pe conectare .Secrete pentru curatarea gresiei si a faiantei Viannen_61
MAMICI CU PITICI
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
MAMICI CU PITICI

Un forum special pentru burtici, mamici si pitici !!!!!!
 
AcasaPortalUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare

 

 Secrete pentru curatarea gresiei si a faiantei

In jos 
+3
nicoletadina
carmen
Ralu
7 participanți
AutorMesaj
Ralu
Administrator
Administrator
Ralu


Varsta : 47
Localizare : Piatra-Neamt ,RO

Secrete pentru curatarea gresiei si a faiantei Empty
MesajSubiect: Secrete pentru curatarea gresiei si a faiantei   Secrete pentru curatarea gresiei si a faiantei EmptyVin Noi 26, 2010 11:59 pm

De curand am fost in "tara mama" a gresiei, Italia. Am fost surprinsa de sistemul de curatire si intretinere local. De exemplu, noi pentru curatarea pardoselii folosim cu mult spor si ravna mopul! Ei bine, in Italia, nu se foloseste mopul pentru ca: nu sterge bine, nu curata pe la colturi, doar imprastie mizeria, "o plimba", cum zic ei, de colo, colo.

Ei folosesc altceva si credeti-ma, am incercat si eu si este intr-adevar eficient: peria! Sa va spun si cum: este o perie cu perii scurti, tari si aspri, ca un arici. Aceasta perie se pune pe o laveta, care practic se agata de perii periei si apoi cureti pardoseala fara probleme.
Evident peria are coada, care poate fi telescopica sau nu. Apoi, laveta se spala, se stoarce si din nou; cu spor freci si stergi in acelasi timp.

Ce este poate mai neplacut, este faptul ca storci cu mana laveta, dar daca ai manusa de protectie chiar nu e problema. Apoi poti pune laveta chiar in masina de spalat, pentru a fi pe deplin igienizata. Pardoselile din marmura se curata cel putin de doua ori pe an cu masina profesionista de curatat -monodisc.

Pentru faianta

Faianta din bucatarie trebuie spalata cu produse cu bicarbonat, backing soda, care degreseaza; pentru acest lucru exista flacoane cu pistol eficiente. Apoi se lustruieste cu o laveta uscata. Faianta din baie trebuie curatata cu solutii detartrante si apoi cu solutie de geamuri, pentru stralucire!

Daca atunci cand faianta este uscata dati cu mana si se ia un praf alb, cu siguranta trebuie schimbat praful de curatat sau clatit iar si iar, pana straluceste.

Robinetii, sanitarele, vasul de toaleta se vor bucura de tratamentul cu solutii pentru detartrare.

Tocaria, geamurile

In mod normal curatenia se face permanent, dar dupa iarna, calorifere fierbinti, sobe, fum este bine sa vina si o "generala". Depinde in ce zona locuiti: cu mai mult sau mai putin praf, la strada sau in loc mai retras.

Curatarea geamurilor se face incepand cu tocaria. Se sterge cu o laveta, cu apa si detergent, apoi se limpezeste si usuca. Atentie in zonele de imbinare, pe la colturi!

Pentru curatarea geamului, acum e simplu! Gata cu spirtul si ziarele! Acum avem la indemana tot felul de produse speciale, cu sau fara alcool (cele cu alcool se usuca mai repede!) si lavete.

Un sfat: nu spalati geamurile seara! Este bine sa fie lumina sa vedeti ce faceti, daca au ramas sau nu urme! Nu uitati becurile, plafonierele, intrerupatoarele (si pe deasupra!), clantele usilor, tocaria usilor si usile pe ambele parti.
Sus In jos
https://tu-si-eu-impreuna.forumgratuit.ro
carmen
Prietena cu traditie
Prietena cu traditie
carmen


Varsta : 49

Secrete pentru curatarea gresiei si a faiantei Empty
MesajSubiect: Re: Secrete pentru curatarea gresiei si a faiantei   Secrete pentru curatarea gresiei si a faiantei EmptySam Noi 27, 2010 1:03 am

Pentru o gresie dificila cum o am eu folosesc cu succes Triumf spray curata in profunzime si super bine.
Pentru faianta folosesc tix sau pur depinde cat de murdara e de obicei in zona aragazului am de furca rau.
Pentru baie folosesc numai domestos ca altfel nu se poate.
Sus In jos
nicoletadina
Super Prietena Vip
Secrete pentru curatarea gresiei si a faiantei 216b609f54e8a38a924d370181a75043
nicoletadina


Varsta : 53
Localizare : Bucuresti

Secrete pentru curatarea gresiei si a faiantei Empty
MesajSubiect: Re: Secrete pentru curatarea gresiei si a faiantei   Secrete pentru curatarea gresiei si a faiantei EmptySam Noi 27, 2010 6:18 am

ralu nu mi place deloc metoda asta cu carpa dar n avem incotro
Sus In jos
ari05
Super Prietena Vip
Secrete pentru curatarea gresiei si a faiantei 216b609f54e8a38a924d370181a75043
ari05


Varsta : 43
Localizare : Oradea

Secrete pentru curatarea gresiei si a faiantei Empty
MesajSubiect: Re: Secrete pentru curatarea gresiei si a faiantei   Secrete pentru curatarea gresiei si a faiantei EmptySam Noi 27, 2010 7:50 am

eu tocmai am smotruit gresia din buatarie... 2 ore am stat in genunchi si am frecat.. eu am folosit un buretel de sarma, ca degeaba fac cu mopul ala H2O ... ca nu scoate "jegu" ... si pot spune ca nu mai imi simt mainile, dar macar imi luceste gresia ciao
ah, eu am pus un pic de CIF de la unguri (ca e mai bun decat asta din romania, culmea ) si a scos toata mizeria...
Sus In jos
nicoletadina
Super Prietena Vip
Secrete pentru curatarea gresiei si a faiantei 216b609f54e8a38a924d370181a75043
nicoletadina


Varsta : 53
Localizare : Bucuresti

Secrete pentru curatarea gresiei si a faiantei Empty
MesajSubiect: Re: Secrete pentru curatarea gresiei si a faiantei   Secrete pentru curatarea gresiei si a faiantei EmptySam Noi 27, 2010 9:04 am

si smac este super de bun fetelor
Sus In jos
jolinutza
Prietena de Elita
Secrete pentru curatarea gresiei si a faiantei 8ebb73d2989c1c857fea1c545d46f8a5
jolinutza


Varsta : 37
Localizare : RESITA

Secrete pentru curatarea gresiei si a faiantei Empty
MesajSubiect: Re: Secrete pentru curatarea gresiei si a faiantei   Secrete pentru curatarea gresiei si a faiantei EmptyDum Dec 12, 2010 1:11 pm

eu ma inteleg bine cu mr proper,il ador pe cel de lamaie,si mai aveam unul care imi placea enorm,hmmm,nu mai stiu cum se numeste dar e de liliac,de dragul misrosului de liliac dadaeam zilnic cu mopul in baie sau pe hol..
rade

si pt faianta cif,cu el ma inteleg cel mai bine!
Sus In jos
nicoletadina
Super Prietena Vip
Secrete pentru curatarea gresiei si a faiantei 216b609f54e8a38a924d370181a75043
nicoletadina


Varsta : 53
Localizare : Bucuresti

Secrete pentru curatarea gresiei si a faiantei Empty
MesajSubiect: Re: Secrete pentru curatarea gresiei si a faiantei   Secrete pentru curatarea gresiei si a faiantei EmptySam Ian 08, 2011 8:02 pm

cif este un produs bun, la fel cum este si triumful inca.
Sus In jos
speranta
Super Prietena Vip
Secrete pentru curatarea gresiei si a faiantei 216b609f54e8a38a924d370181a75043
speranta


Varsta : 53

Secrete pentru curatarea gresiei si a faiantei Empty
MesajSubiect: Re: Secrete pentru curatarea gresiei si a faiantei   Secrete pentru curatarea gresiei si a faiantei EmptySam Ian 08, 2011 8:33 pm

cu cifu lucram la bloc.acum am luat tot ce se poate dar nimic .acum folosesc de la sano,pt inceput a fost super dar findca am calcar la greu nu reusesc sa scot petele de gen calcar am apa de put care i bateo vantu sa nu zic alt ceva uff.in bucatarie la faianta fac cu sapun fayri si peurma dau cu o carpa moale si straluceste dar in bai am un calvar mai mare decat casa.asa ca vreau ceva pt calcar la greu?sarumana de ajutor pupicei
Sus In jos
nicoletadina
Super Prietena Vip
Secrete pentru curatarea gresiei si a faiantei 216b609f54e8a38a924d370181a75043
nicoletadina


Varsta : 53
Localizare : Bucuresti

Secrete pentru curatarea gresiei si a faiantei Empty
MesajSubiect: Re: Secrete pentru curatarea gresiei si a faiantei   Secrete pentru curatarea gresiei si a faiantei EmptySam Ian 08, 2011 9:00 pm

viakal
Sus In jos
speranta
Super Prietena Vip
Secrete pentru curatarea gresiei si a faiantei 216b609f54e8a38a924d370181a75043
speranta


Varsta : 53

Secrete pentru curatarea gresiei si a faiantei Empty
MesajSubiect: Re: Secrete pentru curatarea gresiei si a faiantei   Secrete pentru curatarea gresiei si a faiantei EmptyDum Ian 09, 2011 1:45 am

ai produsu sa mi dau seama?sarumana pupicei
Sus In jos
nicoletadina
Super Prietena Vip
Secrete pentru curatarea gresiei si a faiantei 216b609f54e8a38a924d370181a75043
nicoletadina


Varsta : 53
Localizare : Bucuresti

Secrete pentru curatarea gresiei si a faiantei Empty
MesajSubiect: Re: Secrete pentru curatarea gresiei si a faiantei   Secrete pentru curatarea gresiei si a faiantei EmptyMier Ian 19, 2011 11:13 pm

dar cele de la sano sunt ok speranta
Sus In jos
speranta
Super Prietena Vip
Secrete pentru curatarea gresiei si a faiantei 216b609f54e8a38a924d370181a75043
speranta


Varsta : 53

Secrete pentru curatarea gresiei si a faiantei Empty
MesajSubiect: Re: Secrete pentru curatarea gresiei si a faiantei   Secrete pentru curatarea gresiei si a faiantei EmptyJoi Ian 20, 2011 8:54 pm

gand la gand. da stiu dar pt calcaru meu nu ca folosesc apa si mai rau fac. le stiu si plus le folosesc pe toate. no sa nerevenim cu bani si ne punem dedurizator care nu i asa eftin 5ooo euro aproape si nu sunt promoti off. uite asa ma chinui. acum iar facut faiante si gresia. pooop sm.
Sus In jos
nicoletadina
Super Prietena Vip
Secrete pentru curatarea gresiei si a faiantei 216b609f54e8a38a924d370181a75043
nicoletadina


Varsta : 53
Localizare : Bucuresti

Secrete pentru curatarea gresiei si a faiantei Empty
MesajSubiect: Re: Secrete pentru curatarea gresiei si a faiantei   Secrete pentru curatarea gresiei si a faiantei EmptyJoi Ian 20, 2011 8:59 pm

nassol atunci pt tine
Sus In jos
geani
Prietena de Elita
Secrete pentru curatarea gresiei si a faiantei 8ebb73d2989c1c857fea1c545d46f8a5
geani


Varsta : 37

Secrete pentru curatarea gresiei si a faiantei Empty
MesajSubiect: Re: Secrete pentru curatarea gresiei si a faiantei   Secrete pentru curatarea gresiei si a faiantei EmptyLun Sept 26, 2011 2:11 am

fetelor eu am luat de la sano tot asa pt curatat cu recipientul negru a curatat asa de bn incat la un momendat imi luase si pielea dupa mana...fara manusi nu poate fii folosit dar e bun
Sus In jos
Ralu
Administrator
Administrator
Ralu


Varsta : 47
Localizare : Piatra-Neamt ,RO

Secrete pentru curatarea gresiei si a faiantei Empty
MesajSubiect: Re: Secrete pentru curatarea gresiei si a faiantei   Secrete pentru curatarea gresiei si a faiantei EmptyDum Dec 23, 2012 1:42 am

am cumparat un produs sano gen cif ,e mult mai eficace
Sus In jos
https://tu-si-eu-impreuna.forumgratuit.ro
speranta
Super Prietena Vip
Secrete pentru curatarea gresiei si a faiantei 216b609f54e8a38a924d370181a75043
speranta


Varsta : 53

Secrete pentru curatarea gresiei si a faiantei Empty
MesajSubiect: Re: Secrete pentru curatarea gresiei si a faiantei   Secrete pentru curatarea gresiei si a faiantei EmptyDum Dec 23, 2012 4:42 am

bunbun sano stiu acum se cunoaste si la mine ca am pus dedurizatoru tare bun ii.asta pt ca am apa de put.nu stiu cand vin si trag apa.k la noi la nimeni.
Sus In jos
Ralu
Administrator
Administrator
Ralu


Varsta : 47
Localizare : Piatra-Neamt ,RO

Secrete pentru curatarea gresiei si a faiantei Empty
MesajSubiect: Re: Secrete pentru curatarea gresiei si a faiantei   Secrete pentru curatarea gresiei si a faiantei EmptyMar Dec 25, 2012 10:38 am

:artificii: :new year: acus vine anul nou si iar curatenie
Sus In jos
https://tu-si-eu-impreuna.forumgratuit.ro
speranta
Super Prietena Vip
Secrete pentru curatarea gresiei si a faiantei 216b609f54e8a38a924d370181a75043
speranta


Varsta : 53

Secrete pentru curatarea gresiei si a faiantei Empty
MesajSubiect: Re: Secrete pentru curatarea gresiei si a faiantei   Secrete pentru curatarea gresiei si a faiantei EmptyMar Dec 25, 2012 6:52 pm

Smile))))))))))) :ihihihihi:
Sus In jos
Ralu
Administrator
Administrator
Ralu


Varsta : 47
Localizare : Piatra-Neamt ,RO

Secrete pentru curatarea gresiei si a faiantei Empty
MesajSubiect: Re: Secrete pentru curatarea gresiei si a faiantei   Secrete pentru curatarea gresiei si a faiantei EmptySam Mar 30, 2013 9:21 pm

vine pastele si iar curatenie :raset: :mortala:
Sus In jos
https://tu-si-eu-impreuna.forumgratuit.ro
speranta
Super Prietena Vip
Secrete pentru curatarea gresiei si a faiantei 216b609f54e8a38a924d370181a75043
speranta


Varsta : 53

Secrete pentru curatarea gresiei si a faiantei Empty
MesajSubiect: Re: Secrete pentru curatarea gresiei si a faiantei   Secrete pentru curatarea gresiei si a faiantei EmptySam Mar 30, 2013 10:32 pm

mie mi zici si fac si fac si tot nu se cunoaste))))))


uite ceva ciocolati pop.
Sus In jos
Ralu
Administrator
Administrator
Ralu


Varsta : 47
Localizare : Piatra-Neamt ,RO

Secrete pentru curatarea gresiei si a faiantei Empty
MesajSubiect: Re: Secrete pentru curatarea gresiei si a faiantei   Secrete pentru curatarea gresiei si a faiantei EmptyDum Apr 14, 2013 5:22 am

de luni o iau si eu cu curatenia ,sa vedem daca mai pot ,cu scoala si curatenie si familie si servici ,ajung naibii de rapa :([/url]
Sus In jos
https://tu-si-eu-impreuna.forumgratuit.ro
speranta
Super Prietena Vip
Secrete pentru curatarea gresiei si a faiantei 216b609f54e8a38a924d370181a75043
speranta


Varsta : 53

Secrete pentru curatarea gresiei si a faiantei Empty
MesajSubiect: Re: Secrete pentru curatarea gresiei si a faiantei   Secrete pentru curatarea gresiei si a faiantei EmptyDum Apr 14, 2013 5:34 am

ti am luato inainte mai am sa pun perdeaua jos maine poate calc sapta asta ma apucai dar mai fac o data pana la pasti))))))) spor pop
Sus In jos
Ralu
Administrator
Administrator
Ralu


Varsta : 47
Localizare : Piatra-Neamt ,RO

Secrete pentru curatarea gresiei si a faiantei Empty
MesajSubiect: Re: Secrete pentru curatarea gresiei si a faiantei   Secrete pentru curatarea gresiei si a faiantei EmptyDum Apr 14, 2013 5:58 am

Secrete pentru curatarea gresiei si a faiantei 391741075 Secrete pentru curatarea gresiei si a faiantei 391741075 Secrete pentru curatarea gresiei si a faiantei 391741075 ce harnica esti fata .....eu cred ca m-am gandit foarte bn acum pe moment ...fac ceva pe ea scoala ,nu pot sa fac ce mi-am propus ...imi este greu :stele : :stele :
Sus In jos
https://tu-si-eu-impreuna.forumgratuit.ro
speranta
Super Prietena Vip
Secrete pentru curatarea gresiei si a faiantei 216b609f54e8a38a924d370181a75043
speranta


Varsta : 53

Secrete pentru curatarea gresiei si a faiantei Empty
MesajSubiect: Re: Secrete pentru curatarea gresiei si a faiantei   Secrete pentru curatarea gresiei si a faiantei EmptyDum Apr 14, 2013 6:02 am

ai ma ca tot e fara frecventa nu da cu bata zau te chinui un pic ei si tu teme si mergi la examene ca voi treceti altfel plus faci cu fita ce dumnezeu ar fi pacat zau. cred ca este iti dai seama 3copii sot munca pui mei off.hai pop succes gandeste bine eu una zic sa te duci
Sus In jos
Ralu
Administrator
Administrator
Ralu


Varsta : 47
Localizare : Piatra-Neamt ,RO

Secrete pentru curatarea gresiei si a faiantei Empty
MesajSubiect: Re: Secrete pentru curatarea gresiei si a faiantei   Secrete pentru curatarea gresiei si a faiantei EmptyMier Mai 01, 2013 8:53 am

ma duc o p--a Razz Razz nu mai pot fata vin de la munca zici cas bata tzapana ,fa mancare ,curatenie ,pregateste de scoala copii ...lectiii ,teme ....daca is bleamba trebuia la timpul potrivit ,nu acum Arrow
Sus In jos
https://tu-si-eu-impreuna.forumgratuit.ro
Continut sponsorizat





Secrete pentru curatarea gresiei si a faiantei Empty
MesajSubiect: Re: Secrete pentru curatarea gresiei si a faiantei   Secrete pentru curatarea gresiei si a faiantei Empty

Sus In jos
 
Secrete pentru curatarea gresiei si a faiantei
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
MAMICI CU PITICI :: CASUTA NOASTRA ! :: Locuinte si amenajarii! :: Of, curatenia! Curatenia casei-
Mergi direct la: