MAMICI CU PITICI
Bun venit tuturor pe forumul Mamici cu pitici !!!
Respecta si vei fi respectat/a.
Pentru a intra in conversatie cu noi inregistreaza-te deoarece comunitatea noastra de mamici sunt dornice de a te cunoaste .
Daca esti deja inregistrat/a clik pe conectare .Am luat pilule…cand raman insarcinata? Viannen_61
MAMICI CU PITICI
Bun venit tuturor pe forumul Mamici cu pitici !!!
Respecta si vei fi respectat/a.
Pentru a intra in conversatie cu noi inregistreaza-te deoarece comunitatea noastra de mamici sunt dornice de a te cunoaste .
Daca esti deja inregistrat/a clik pe conectare .Am luat pilule…cand raman insarcinata? Viannen_61
MAMICI CU PITICI
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
MAMICI CU PITICI

Un forum special pentru burtici, mamici si pitici !!!!!!
 
AcasaPortalUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare

 

 Am luat pilule…cand raman insarcinata?

In jos 
AutorMesaj
Ralu
Administrator
Administrator
Ralu


Varsta : 47
Localizare : Piatra-Neamt ,RO

Am luat pilule…cand raman insarcinata? Empty
MesajSubiect: Am luat pilule…cand raman insarcinata?   Am luat pilule…cand raman insarcinata? EmptyDum Ian 09, 2011 1:32 am

Odata ce te-ai decis sa devii mamica dupa ce ai urmat un tratament cu anticonceptionale trebuie sa te astepti la tulburari hormonale si intarzierea menstruatiei. Asadar, acestea nu vor cunoaste data exacta a ovulatiei si nici cand sa poata incepe demersurile pentru a ramane insarcinate.

Iata cateva intrebari referitoare la intreruperea tratamentului cu anticonceptionale:
Dupa ce am renuntat la anticonceptionale este posibil sa am un ciclu dereglat? Este posibil sa fi devenit mamica fara sa stiu? In mod normal, dupa intreruperea tratamentului cu anticonceptionale este posibil sa trecetiprintr-o perioada de dereglare a ciclului menstrual. Asa se poate intampla ca menstruatia sa apara la un interval de timp destul de lung in asa fel incat sa va puteti speria ca ati ramas sin prima insarcinata. Cu toate acestea, pentru a scapa de suspiciuni este indicat sa efectuati un test de sarcina care va poate da un raspuns destul de precis. Daca ciclul intarzie sa apara si s-a demonstrat ca nu esti inca insarcinata, mergi la medic pentru un consult de specialitate.
Cum pot afla daca sunt in perioada fertila si cand anume sa incep sa am contacte sexuale cu partenerul pentru a deveni parinti? Daca ai un ciclu menstrual de 28 de zile, calculand de la prima zi de sangerare si pana la prima din urmatoarea luna, vei avea ovulatie in ziua a 14-a a lunii. Daca insa ciclul tau menstrual este mai mare, calculeaza care este durata sa si din total scade 14 zile pentru a depista perioada fertila. Daca ciclul este de 30 de zile, ovulatia este in a 16-a zi, iar daca este la 31 de zile, ovulatia este in a 17-a zi. Pentru a avea succes in dorinta voastra de a deveni parinti este indicat sa incercati sa aveti contacte sexuale cu cel putin doua zile inainte de ovulatie.
In cat timp voi ramane insarcinata dupa intreruperea tratamentului? Daca nu am luat pastile voi ramane mai repede insarcinata? Regula generala la un cuplu care nu a luat astfel de masuri de protectie este de maxim un an calendaristic. Dupa un an de incercari sexuale regulate, cuplul va fi declarat infertil si se va putea incepe tratamentul infertilitatii. In schimb, dupa intreruperea tratamentului este posibil sa fie nevoie de circa trei luni calendaristice pana la concepere intrucat menstruatia este inca dereglata in aceasta perioada. Daca ai optat spre metoda contraceptiva injectabila va trebui sa astepti mult mai mult pana cand menstruatia se va regla, aproximativ un an calendaristic.

sursa:bebelu.ro
Sus In jos
https://tu-si-eu-impreuna.forumgratuit.ro
 
Am luat pilule…cand raman insarcinata?
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Vestea cea mare-sunt insarcinata!
» Cum calculezi data cand vei naste?
» Cum reactionam cand ne pierdem rabdarea?

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
MAMICI CU PITICI :: FAMILIE :: Club de Mamici tinere , burtici si aspirante :: Metode de contraceptie-
Mergi direct la: