MAMICI CU PITICI
Bun venit tuturor pe forumul Mamici cu pitici !!!
Respecta si vei fi respectat/a.
Pentru a intra in conversatie cu noi inregistreaza-te deoarece comunitatea noastra de mamici sunt dornice de a te cunoaste .
Daca esti deja inregistrat/a clik pe conectare .Calendar crestin ortodox mai 2011 Viannen_61
MAMICI CU PITICI
Bun venit tuturor pe forumul Mamici cu pitici !!!
Respecta si vei fi respectat/a.
Pentru a intra in conversatie cu noi inregistreaza-te deoarece comunitatea noastra de mamici sunt dornice de a te cunoaste .
Daca esti deja inregistrat/a clik pe conectare .Calendar crestin ortodox mai 2011 Viannen_61
MAMICI CU PITICI
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
MAMICI CU PITICI

Un forum special pentru burtici, mamici si pitici !!!!!!
 
AcasaPortalUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare

 

 Calendar crestin ortodox mai 2011

In jos 
2 participanți
AutorMesaj
Ralu
Administrator
Administrator
Ralu


Varsta : 47
Localizare : Piatra-Neamt ,RO

Calendar crestin ortodox mai 2011 Empty
MesajSubiect: Calendar crestin ortodox mai 2011   Calendar crestin ortodox mai 2011 EmptyDum Mar 06, 2011 11:22 pm

2010
Mai – Florar

(31 de zile – ziua are 14 ore, noaptea 10 ore)
1 S Sf. Prooroc Ieremia; Sf. Mc. Eftimie, Ignatie şi Acachie; Cuvioasa Isidora



2 D Duminica a 5-a după Paşti (Duminica Samarinencii)
Aducerea moaştelor Sf. Ier. Atanasie al Alexandriei; Sf.Ierarh Atanasie al III-lea, Patriarhul Constantinopolului

Ap.Fapte 11, 19-30; Ev. Ioan 4, 5-42;glas 4, voscr.7


3 L Sf. Mc. Timotei din Egipt şi soţia sa Mavra; Sf. Mc. Diodor
4 M Sf. Mc. Pelaghia din Tars; Cuv. Ilarion; Cuviosul Valerian
5 M Sf. Mare Mc. Irina din Tesalonic; Sf. Mc. Neofit, Gaie şi Gaian (Dezlegare la peşte)
6 J Sf. şi Dreptul Iov; Cuv. Mamant, Pahomie şi Ilarion
7 V
Arătarea semnului Sfintei Cruci la Ierusalim (anul 346); Sf. Mc.
Acachie; Sf. Nil de la Sora; Sf. Alexis Toth din Minneapolis
(Dezlegare la peşte)
8 S †) Sf. Ap. Ioan Evanghelistul; Minunea de la mormântul Sf. Ap. Ioan; Cuv. Arsenie cel Mare



9 D Duminica a 6-a după Paşti (Duminica Orbului din naştere)
Sf. Prooroc Isaia; Sf. Mc. Hristofor; Aducerea moaştelor Sf. Ier. Nicolae la Bari (anul 1087)

Ap.Fapte 16, 16-34; Ev.Ioan 9, 1-38; glas 5, voscr.8


10 L Sf. Ap. Simon Zilotul (Natanail); Cuv. Mărt. Isihie şi Lavrentie
11 M Sf. Sfinţit Mc. Mochie; Pomenirea inaugurării Constantinpolului; Sf. Ier. Chiril şi Metodie, apostolii slavilor
12 M Sf. Ier. Epifanie al Ciprului şi Gherman al Constantinopolului; † Sf. Mc. Ioan Valahul - Odovania Praznicului Învierii Domnului (Dezlegare la peşte)


13 J (+) Înaltarea Domnului Nostru Iisus Hristos. (Ziua Eroilor)
Sf. Mc. Glicheria din Tracia; Cuv. Mărt. Serghie Marturisotorul

Toate ale Praznicului din Penticostar. Ap. Fapte 1,1-12. Ev. Luca 24,36-53

14 V Sf. Mc. Isidor din Hios; Sf. Sf. Mc. Terapont (Dezlegare la peşte)
15 S Cuv. Pahomie cel Mare; Sf. Ier. Ahilie al Larisiei


16 D Duminica a 7-a după Paşti (a Sfinţilor Părinţi de la Sinodul I Ecumenic)
Cuv. Teodor cel sfinţit, ucenicul Cuv. Pahomie; Sf. Mc. Isaachie, Simeon şi Petru

Ap.Fapte 20, 16-18; 28-36; Ev. Ioan 17, l-13; (Rugăciunea lui Iisus); glas 6, voscr.10

17 L Sf. Ap. Andronic şi Iunia; Cuv. Nectarie şi Teofan
18 M Sf.Mucenici: Teodot cel din Ancira, Petru şi Dionisie; Sf.Hristina şi cele 7 fecioare împreună cu ea
19 M Sf. Ier. Mc. Patrichie al Prusei şi cei împreună cu dânsul; Sf. Ier. Dunstan de Canterbury (Dezlegare la peşte)
20 J Sf. Mc. Talaleu doctorul din Liban; Cuv. Talasie; Sf. Marcu Pustnicul
21 V †) Sf. Mari Împăraţi Constantin şi mama sa Elena, întocmai-cu-apostolii - Odovania Praznicului Înălţării Domnului (Dezlegare la peşte)
22 S Sf. Mc. Vasilisc din Amasia si Marcel; Sf. Părinţi de la Sinodul II ecumenic (Constatinopol, 381) (Sâmbăta morţilor – Moşii de vară)



23 D (†) Pogorârea Sfântului Duh (Rusaliile) - Duminica a 8-a după Paşti - Duminica Rusaliilor
Sf. Ier. Mărt. Mihail al Sinadei; Sf. Mir. Maria lui Cleopa

Toate ale praznicului; Ap.Fapte 2, 1-11; Ev.Ioan 7, 37-53; 8,12

24 L (†) Sfânta Treime - Lunea Duhului Sfânt; Cuv. Simeon de la Muntele minunat; Sf. Mc. Meletie, Serapion şi Marciana
25 M † A treia aflare a capului Sf. Ioan Botezătorul; Sf.Mucenic Celestin
26 M Sf. Ap. Carp si Alfeu din cei 70; Sf. Ier. Augustin de Canterbury; Sf.Mucenici Averchie şi Elena (Harţi)
27 J Sf. Ier. Mc. Eladie şi Terapont al Sardiei; Sf. Mc. Iuliu veteranul; Cuv. Beda venerabilul; Sf. Ioan Rusul
28 V
Sf. Mc. Eutihie din Melitina; Sf. Ier. Mărt. Nichita al
Calcedonului; Sf. Ier. Gherman al Parisului; Cuv. Nichita; Sf. Eladie si
Eliconida
(Harţi)
29 S Sf. Mc. Teodosia fecioara din Cezareea; Sf. Mc. Olivian şi Alexandru; Împaratul Constantin XII (1453) - Odovania Praznicului Pogorârii Sfântului Duh


30 D Duminica întâia după Rusalii (Duminica Tuturor Sfinţilor) - (Lăsatul secului pentru Postul Sfinţilor Apostoli)
Cuv. Isaac (Isaachie) Mărturisitorul de la Manastirea Dalmat; Cuv. Varlaam; Sf. Mucenic Natalie

Ap.Evrei 11, 33-40; 12, 1-2; Ev.Matei 10, 32- 33 şi 37-38; 19, 27-30; glas 8, voscr.l)

31 L Sf. Mc. Ermie din Pont; Sf. Mc. Eusebie şi Haralambie (Începutul Postului Sfinţilor Apostoli Petru şi Pavel)




































































































Ultima editare efectuata de catre Admin in Lun Mar 07, 2011 12:06 am, editata de 1 ori
Sus In jos
https://tu-si-eu-impreuna.forumgratuit.ro
lica.irina
Prietena de Elita
Calendar crestin ortodox mai 2011 8ebb73d2989c1c857fea1c545d46f8a5
lica.irina


Varsta : 47

Calendar crestin ortodox mai 2011 Empty
MesajSubiect: Re: Calendar crestin ortodox mai 2011   Calendar crestin ortodox mai 2011 EmptyDum Mar 06, 2011 11:25 pm

multumim ralu! eu chiar nu am calendarul si-mi este de folos.
Sus In jos
Ralu
Administrator
Administrator
Ralu


Varsta : 47
Localizare : Piatra-Neamt ,RO

Calendar crestin ortodox mai 2011 Empty
MesajSubiect: Re: Calendar crestin ortodox mai 2011   Calendar crestin ortodox mai 2011 EmptyLun Mar 07, 2011 12:06 am

pupi irina
Sus In jos
https://tu-si-eu-impreuna.forumgratuit.ro
Ralu
Administrator
Administrator
Ralu


Varsta : 47
Localizare : Piatra-Neamt ,RO

Calendar crestin ortodox mai 2011 Empty
MesajSubiect: Re: Calendar crestin ortodox mai 2011   Calendar crestin ortodox mai 2011 EmptyLun Mar 07, 2011 12:07 am

o sa il atasez la harta forumului sa il gasesti mai repede Calendar crestin ortodox mai 2011 117956
Sus In jos
https://tu-si-eu-impreuna.forumgratuit.ro
Continut sponsorizat





Calendar crestin ortodox mai 2011 Empty
MesajSubiect: Re: Calendar crestin ortodox mai 2011   Calendar crestin ortodox mai 2011 Empty

Sus In jos
 
Calendar crestin ortodox mai 2011
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Calendar crestin ortodox iunie 2011
» Calendar crestin ortodox iulie 2011
» Calendar crestin ortodox august 2011
» Calendar crestin ortodox septembrie 2011
» Calendar crestin ortodox octombrie 2011

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
MAMICI CU PITICI :: Sarbatori religioase, traditii si obiceiuri :: Religie si stiinte :: Calendar ortodox-
Mergi direct la: