MAMICI CU PITICI
Bun venit tuturor pe forumul Mamici cu pitici !!!
Respecta si vei fi respectat/a.
Pentru a intra in conversatie cu noi inregistreaza-te deoarece comunitatea noastra de mamici sunt dornice de a te cunoaste .
Daca esti deja inregistrat/a clik pe conectare .Sarmale cu foi de varza Viannen_61
MAMICI CU PITICI
Bun venit tuturor pe forumul Mamici cu pitici !!!
Respecta si vei fi respectat/a.
Pentru a intra in conversatie cu noi inregistreaza-te deoarece comunitatea noastra de mamici sunt dornice de a te cunoaste .
Daca esti deja inregistrat/a clik pe conectare .Sarmale cu foi de varza Viannen_61
MAMICI CU PITICI
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
MAMICI CU PITICI

Un forum special pentru burtici, mamici si pitici !!!!!!
 
AcasaPortalUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare

 

 Sarmale cu foi de varza

In jos 
4 participanți
AutorMesaj
Ralu
Administrator
Administrator
Ralu


Varsta : 47
Localizare : Piatra-Neamt ,RO

Sarmale cu foi de varza Empty
MesajSubiect: Sarmale cu foi de varza   Sarmale cu foi de varza EmptyDum Noi 07, 2010 8:55 am


Sarmale cu foi de varza

Ingrediente: 500 g carne, 1 bucata varza marisoara, 1 ceasca orez, 3 cepe, 2 linguri bulion de rosii, 2 linguri untura, sare si piper dupa gust

Preparare: Se ia carne amestecata de porc si de vaca, se da carnea prin masina de tocat, prin sita mijlocie; se amesteca carnea cu orezul ales si spalat, ceapa tocata marunt si usor rumenita in untura, sare si piper. Se aleg frunze intregi de varza acra (daca sarmalele sint de varza dulce, sau de vita, frunzele se oparesc in apa clocotita, se scot si se racesc), se intind pe masa, se scot cu grija partile groase ale frunzelor si se taie daca sint prea mari. Se pune tocatura, se infasoara sarmalele si se asaza in cratita in care s-a pus un strat de varza taiata subtire. Se acopera sarmalele cu varza taiata si se toarna deasupra bulion de rosii, 1 pahar de apa, 2 linguri untura si se lasa sa fiarba inabusit, acoperite cu capac, la foc mic timp de 1 - 2 ore.
Sus In jos
https://tu-si-eu-impreuna.forumgratuit.ro
nicoletadina
Super Prietena Vip
Sarmale cu foi de varza 216b609f54e8a38a924d370181a75043
nicoletadina


Varsta : 53
Localizare : Bucuresti

Sarmale cu foi de varza Empty
MesajSubiect: Re: Sarmale cu foi de varza   Sarmale cu foi de varza EmptyLun Noi 08, 2010 7:27 pm

deja mie foame ralu
Sus In jos
carmen
Prietena cu traditie
Prietena cu traditie
carmen


Varsta : 49

Sarmale cu foi de varza Empty
MesajSubiect: Re: Sarmale cu foi de varza   Sarmale cu foi de varza EmptyVin Dec 10, 2010 5:29 am

Spune-ti fetele dar cu zeama de varza nu se pot fierbe?
Musai trebuiesc si la cuptor bagate?
Sus In jos
nicoletadina
Super Prietena Vip
Sarmale cu foi de varza 216b609f54e8a38a924d370181a75043
nicoletadina


Varsta : 53
Localizare : Bucuresti

Sarmale cu foi de varza Empty
MesajSubiect: Re: Sarmale cu foi de varza   Sarmale cu foi de varza EmptyVin Dec 10, 2010 5:32 am

da carmen
Sus In jos
Gianina
prietena la distanta
Sarmale cu foi de varza 8e29093416c19ac0a21cc3cbeb081558
Gianina


Varsta : 45

Sarmale cu foi de varza Empty
MesajSubiect: Re: Sarmale cu foi de varza   Sarmale cu foi de varza EmptyVin Dec 10, 2010 6:47 am

Cand le bagi si la cuptor,Carmen,se fragezesc de se topesc in gura.Eu astfel de sarmale fac odata pe an ,de Sarbatori
Sus In jos
nicoletadina
Super Prietena Vip
Sarmale cu foi de varza 216b609f54e8a38a924d370181a75043
nicoletadina


Varsta : 53
Localizare : Bucuresti

Sarmale cu foi de varza Empty
MesajSubiect: Re: Sarmale cu foi de varza   Sarmale cu foi de varza EmptyVin Dec 10, 2010 6:53 am

da dar dupa ce le fierbi putin pe aragaz pe bagi la cuptor
Sus In jos
Gianina
prietena la distanta
Sarmale cu foi de varza 8e29093416c19ac0a21cc3cbeb081558
Gianina


Varsta : 45

Sarmale cu foi de varza Empty
MesajSubiect: Re: Sarmale cu foi de varza   Sarmale cu foi de varza EmptyVin Dec 10, 2010 7:17 am

Da,bineinteles,doar nu crude
Sus In jos
nicoletadina
Super Prietena Vip
Sarmale cu foi de varza 216b609f54e8a38a924d370181a75043
nicoletadina


Varsta : 53
Localizare : Bucuresti

Sarmale cu foi de varza Empty
MesajSubiect: Re: Sarmale cu foi de varza   Sarmale cu foi de varza EmptyVin Dec 17, 2010 11:54 pm

si cele in frunze de vita de vie sunt super de bune
Sus In jos
Continut sponsorizat





Sarmale cu foi de varza Empty
MesajSubiect: Re: Sarmale cu foi de varza   Sarmale cu foi de varza Empty

Sus In jos
 
Sarmale cu foi de varza
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
MAMICI CU PITICI :: CULINAR :: Gastronomie - din bucataria mamicilor :) :: RETETE DE SARBATORI :: RETETE DE CRACIUN-
Mergi direct la: