MAMICI CU PITICI
Bun venit tuturor pe forumul Mamici cu pitici !!!
Respecta si vei fi respectat/a.
Pentru a intra in conversatie cu noi inregistreaza-te deoarece comunitatea noastra de mamici sunt dornice de a te cunoaste .
Daca esti deja inregistrat/a clik pe conectare .Lușcoș (ciorbă de varză) Viannen_61
MAMICI CU PITICI
Bun venit tuturor pe forumul Mamici cu pitici !!!
Respecta si vei fi respectat/a.
Pentru a intra in conversatie cu noi inregistreaza-te deoarece comunitatea noastra de mamici sunt dornice de a te cunoaste .
Daca esti deja inregistrat/a clik pe conectare .Lușcoș (ciorbă de varză) Viannen_61
MAMICI CU PITICI
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
MAMICI CU PITICI

Un forum special pentru burtici, mamici si pitici !!!!!!
 
AcasaPortalUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare

 

 Lușcoș (ciorbă de varză)

In jos 
AutorMesaj
Ralu
Administrator
Administrator
Ralu


Varsta : 47
Localizare : Piatra-Neamt ,RO

Lușcoș (ciorbă de varză) Empty
MesajSubiect: Lușcoș (ciorbă de varză)   Lușcoș (ciorbă de varză) EmptyJoi Mar 24, 2011 1:42 am


http://gospodini.blogspot.com


Ingrediente:
- o varza mica
- o ceapa alba
- un morcov
- 300 gr sunculita taraneasca afumata
- o cana de bulion
- 3 linguri de faina
- o lingurita de boia
- 4-5 linguri de ulei
- o legatura de marar verde
- cateva crengute de cimbru (verde sau uscat)
- 3-4 litri de apa



In oala in care urmeaza sa facem ciorba, incingem uleiul. Calim in el afumatura si ceapa tocata marunt. Cand s-au rumenit, adaugam boiaua, amestecam, apoi punem apa, varza tocata fidelute, morcovul taiat fasii subtiri. Saram dupa gust. Le lasam sa fiarba la foc potrivit pana varza este moale, apoi facem ingrosala, din faina si apa, pana avem o compozitie subtire, cam ca si cea pentru clatite. Turnam ingrosala in ciorba, o lasam sa dea un clocot, apoi acrim ciorba cu bulion.



La final, la ultimele clocote, adaugam mararul si cimbrul tocate marunt.



Mie asa imi place luscosul, simplu, eventual cu un strop de smantana, dar numai daca e musai. De mica era una dintre ciorbele mele preferate si raman pana in ziua de azi la ideea ca am mancat cel mai bun luscos din viata mea... la gradinita! Dar cum eu iubeam mai mult decat orice vinetele pe care ni le serveau la gradi, cele care aveau atata maioneza incat erau albe ca spuma laptelui... parerea mea nu e de luat in considerare in cazul asta, ca s-ar putea sa nu imi aduce aminte chiar cea mai buna varianta de luscos :)

Dar sa ma credeti pe cuvant ca luscos cum face Buni Sia, mai rar! Si de-al ei chiar am mancat de curand, deci memoriile mi-s foarte recente!
Sus In jos
https://tu-si-eu-impreuna.forumgratuit.ro
 
Lușcoș (ciorbă de varză)
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Ciorbă de perişoare
» Ciorba cu tacam de pui
» Ciorba de cartofi
» Ciorba de macris
» Ciorbă de burtă

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
MAMICI CU PITICI :: CULINAR :: Gastronomie - din bucataria mamicilor :) :: Supe/Ciorbe-
Mergi direct la: