MAMICI CU PITICI
Bun venit tuturor pe forumul Mamici cu pitici !!!
Respecta si vei fi respectat/a.
Pentru a intra in conversatie cu noi inregistreaza-te deoarece comunitatea noastra de mamici sunt dornice de a te cunoaste .
Daca esti deja inregistrat/a clik pe conectare .O saptamana in asteptarea Craciunului ,Cum sa decorezi masa de Craciun Viannen_61
MAMICI CU PITICI
Bun venit tuturor pe forumul Mamici cu pitici !!!
Respecta si vei fi respectat/a.
Pentru a intra in conversatie cu noi inregistreaza-te deoarece comunitatea noastra de mamici sunt dornice de a te cunoaste .
Daca esti deja inregistrat/a clik pe conectare .O saptamana in asteptarea Craciunului ,Cum sa decorezi masa de Craciun Viannen_61
MAMICI CU PITICI
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
MAMICI CU PITICI

Un forum special pentru burtici, mamici si pitici !!!!!!
 
AcasaPortalUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare

 

 O saptamana in asteptarea Craciunului ,Cum sa decorezi masa de Craciun

In jos 
5 participanți
AutorMesaj
Ralu
Administrator
Administrator
Ralu


Varsta : 47
Localizare : Piatra-Neamt ,RO

O saptamana in asteptarea Craciunului ,Cum sa decorezi masa de Craciun Empty
MesajSubiect: O saptamana in asteptarea Craciunului ,Cum sa decorezi masa de Craciun   O saptamana in asteptarea Craciunului ,Cum sa decorezi masa de Craciun EmptyMar Dec 21, 2010 8:00 am

O saptamana in asteptarea Craciunului

Saptamana dinainte Craciunului este una dintre cele mai aglomerate perioade ale anului. Ai o sumedenie de sarcini de indeplinit si fiecare moment este pretios. Ti-am propus un program pentru zilele ce urmeaza, pe care daca il vei respecta zilele pana la Craciun vor fi mult mai usor de indurat.

Luni, 20 decembrie

Alcatuieste un plan al meniului de sarbatori si noteaza cu grija tot ceea ce iti trebuie pentru realizarea fiecarui fel de mancare si pentru prajituri. Imparte apoi totul pe doua liste separate: ce poate altcineva din familie sa cumpere pentru tine si care sunt lucrurile la achizitionarea carora trebuie sa fi prezenta.
Noteaza cu grija numele persoanelor pentru care ai cumparat deja cadouri si numele acelora pentru care urmeaza sa cumperi. Daca este posibil incearca in urmatoarele 2 zile sa termini cu achizitionarea cadourilor. Gandeste-te si la impachetare. Cumpara si hartie de impachetat si tot ceea ce ai nevoie pentru decoratiuni.
Este una dintre ultimele zile cand poti sa mergi la cosmetica si la coafor!
Daca ai congelator, poti de acum cumpara painea, pestele si carnea. Seara ar fi bine sa incepi pregatirile: pregateste macul si nucile pentru cozonac, carnea tocata pentu sarmale.
Probabil ajungi sa te culci tarziu. O baie fierbinte la care ai adaugat putin din uleiul de baie preferat te va ajuta sa te relaxezi. Nu uita sa folosesti o crema hidratanta pentru obraz si o crema cu glicerina pentru maini.

Marti, 21 decembrie

Sa fie aceasta ultima zi pentru efectuarea cumparaturilor de cadouri. Iti vei petrece aproape toata dupa amiaza facand acest lucru. Azi le poti chiar impacheta pentru a fi gata pregatite.
Pregateste coronitele de brad care vor fi agatate deasupra usilor sau asezate pe masa pentru ca dupa curatenie sa nu trebuiasca sa te ocupi de ele.
Copiii mai marisori ar trebui sa se apuce de azi sa faca curat in camerele proprii, daca nu vrei tu sa faci si acest lucru.
Nu strica daca mai verifici o data daca ai cumparat toate cadourile, daca nu ai uitat sa cumperi ceva care ar fi necesar pentru masa de sarbatori.
Dedica cateva momente infrumusetarii. Foloseste o crema de noapte ale caror proteine esentiale stimuleaza regenerarea celulelor.

Miercuri, 22 decembrie

Aceasta zi trebuie sa o dedici curateniei. Lasa ca partenerul sa se ocupe de cumpararea bradului.
Este bine sa pregatesti sarmalele, supa de taitei, cozonacul si prajuturile astazi.
Cat se odihneste blatul intocmeste o lista cu persoanele la care inca trebuie sa trimiti felicitarile de sarbatori prin posta si persoanele pe care trebuie sa suni de aceasta ocazie. Pune lista langa telefon si cand te opresti din lucru pentru o Neutral da si cateva telefoane.
Pregateste fata de masa pentru ajun si verifica daca straiele de sarbatoare sunt gata pregatite pentru fiecare membru al familiei.
Seara aplica pe obraz si pe decolteu o crema abraziva pentru a indeparta celulele moarte datorita carora tenul este lipsit de stralucire. La lotiunea de corp adauga ulei cu vitamina A, vei observa cum pielea iti va deveni odihnita si catifelata.

Joi, 23 decembrie

Sa verifici astazi ornamentele pentru pomul de Craciun. Nu lipseste oare ceva? Ai destule bomboane, stelute, luminari? Functioneaza beculetele? Este bine ca bomboanele sa fi legate astazi.
Scoate din congelator tot ce este necesar pentru masa de maine.
Pregateste salata frantuzeasca pentru ca aceasta are nevoie de timp pentru a avea un gust excelent.
Asculta muzica de sarbatori. Nu strica sa fii in spiritul Craciunului inca de azi.
Indeparteaza celulele moarte si de pe mainile tale si apoi freaca-le cu lamaie proaspata. Amesteca ulei de ricin cu galbenusul unui ou, aplica-l pe maini si spala-le dupa 15 minute. Vei vedea cat de catifelate vor fi. Nu stica daca oja de unghii o aplici in seara asta.

Vineri, 24 decembrie

Mai odihneste-te cateva minute in dimineata asta. Va fi lunga ziua de astazi. Roaga-ti partenerul sa prepare el micul dejun.
Dimineata incepe cu gatitul. Apoi va trebui sa impodobesti bradul.
Pune masa si aranjeaz-o cu gust pentru sarbatoare. Aprinde si luminarile de pe coronita de brad.
Pregateste-te in haine de sarbatoare. Aplica si un machiaj discret.
Pune muzica de Craciun si este timpul ca clopotelele ingerasilor sa sune...

Cum sa decorezi masa de Craciun

Cina din Ajun sau prazul cu familia din ziua de Craciun sunt cele mai asteptate momente ale sarbatorilor de iarna. Te straduiesti sa fii gazda perfecta, iar pentru asta ai pregatit cele mai delicioase bucate.
In afara de mancarea pe care o servesti nu uita insa ca si servirea preparatelor culinare joaca un rol extrem de important. Ai grija sa nu cazi in extreme, acesta este cel mai mare pericol cand vine vorba de decoratiuni. Nu folosi prea multe culori, nu incarca prea mult masa, trebuie sa mai ai loc si pentru mancare.

Folosirea a trei culori este ideala. Poti apela la combinatia rosu – alb - auriu; rosu – verde, rosu – alb samd. Puteti de exemplu sa folositi o fata de masa rosu cu auriu, farfurii albe cu o dunga aurie si servetele rosii. Chiar daca nu sunteti de rit catolic puteti pune pe masa o coronita de advent cu patru lumanari, va arata extrem de bine. Daca aveti o masa mai mica si nu va incape coronita puteti utiliza niste crengute de brad pe care sa le puneti la colturi, chiar prinse cu un ac de siguranta de fata de masa.

Intr-o vaza mica puteti pune o crenguta de vasc pe care sa o asezati pe masa. Vesela si tacamurile sunt foarte importante. Folositi tacanuri de inox, pe care le-ati lustruit putin inainte, si vesela de ceramica ori portelan. Nu folositi in niciun caz vesela de plastic sau metal.

Cat priveste asezarea paharelor si a tacamurilor se va face in felul urmator. Paharele se aranjeaza de la dreapta la stanga in ordinea servirii bauturilor, la fel si seturile de tacamuri se vor aseza din exterior spre interior comform ordinii folosirii acestora. Cutitul si lingura se pun intodeana pe partea dreapta, iar furculita in partea stanga. Taisul cutitului va fi orientat intotdeauna inspre interior, iar servetele, daca sunt din material textil, vor fi asezate pe farfurii.

In final decorul cu mancarea si cu voia buna trebuie sa se inbine armonios astfel incat masa de sarbatori sa devina cat mai agreabila.

De Craciun, mananca putin si sanatos!


Dupa o perioada de post si de dieta, la masa de Craciun, majoritatea dintre noi dau iama in bunatati si nu mai tin cont de sanatate si de buna functionare a organismului.
Chiar daca de Sarbatori ai frigiderul plin si esti invitat la petreceri cu multa mancare gustoasa si bautura, nu face excese pe care le vei regreta.

Este indicat nici sa nu gatesti foarte mult si foarte "greu", cu grasimi si zahar din belsug, atat pentru tine, cat si pentru membrii familiei tale. Eviti astfel balonarile, starile de greata sau chiar internarile de urgenta.




Pentru a sarbatori Craciunul si Revelionul nu trebuie neaparat sa iti faci o gaura in buget si sa gatesti zile intregi. Poti avea o masa reusita chiar daca faci cate putin din fiecare fel traditional si ocolesti produsele cu multa grasime sau super-prelucrate.

Insa ce ar fi masa de Craciun fara sarmale, nu?! Limiteaza-te totusi la sarmale fara foarte mult ulei sau carne grasa, pe care o poti inlocui cu ciuperci si alte legume. Si 2-3 sarmale de persoana sunt absolut suficiente! Foloseste in loc de smantana un iaurt degresat si ardei iute, care va da savoare.

Friptura de porc inlocuieste-o cu gratar de vita sau de pui, iar garnitura de cartofi cu unt, cu legume fierte si asezonate cu mustar si condimente. In strainatate se mananca de obicei curcan in loc de porc. Adopta si tu aceasta metoda! Toba, carnatii si caltabosii pot lipsi de la masa ta. Iar daca mergi in vizita la cineva incearca doar sa gusti, nu sa faci "paguba" la masa. Consuma paine de secara sau de graham si nu paine alba. Cozonacii ii poti cumpara, insa nu manca mai mult de o felie... pe tot parcursul sarbatorilor. Este important sa iti satisfaci pofta, nu sa te indopi. Salata de boeuf o poti face cu maioneza dietetica, iar inainte de fiercare fel principal serveste o salata, care iti va reduce apetitul. Ciorbele si mancarurile gatite cu ulei si sosuri grele nu sunt indicate pentru un stomac care a "postit" cateva saptamani bune.

Nici excesul de bautura nu aduce nimic bun. Daca incepi masa cu o tuica sau o palinca, bei mult vin alb si rosu si termini cu sampanie, s-ar putea sa te imbeti si sa pierzi atat petrecerea, cat si a doua zi, cand te vei simti obosit si mahmur. In plus, daca nu esti obisnuit sa bei mult si sa amesteci bauturile, s-ar putea ca masa de Craciun sa se termine la urgente.

Nimeni nu incearca sa tina o dieta de sarbatori, insa acest lucru nu iti da "liber" la a consuma cantitati industriale de mancare. Putin si bun, este regula de baza. Si nu uita sa faci cat mai multa miscare, pentru a scapa de caloriile in exces.
Sus In jos
https://tu-si-eu-impreuna.forumgratuit.ro
rahela
Prietena cu traditie
Prietena cu traditie
rahela


Varsta : 41

O saptamana in asteptarea Craciunului ,Cum sa decorezi masa de Craciun Empty
MesajSubiect: Re: O saptamana in asteptarea Craciunului ,Cum sa decorezi masa de Craciun   O saptamana in asteptarea Craciunului ,Cum sa decorezi masa de Craciun EmptyMar Dec 21, 2010 9:38 am

foarte bune sfaturile,ralu,multummim!
Sus In jos
Delia
Prietena de Elita
O saptamana in asteptarea Craciunului ,Cum sa decorezi masa de Craciun 8ebb73d2989c1c857fea1c545d46f8a5
Delia


Varsta : 47

O saptamana in asteptarea Craciunului ,Cum sa decorezi masa de Craciun Empty
MesajSubiect: Re: O saptamana in asteptarea Craciunului ,Cum sa decorezi masa de Craciun   O saptamana in asteptarea Craciunului ,Cum sa decorezi masa de Craciun EmptyMar Dec 21, 2010 10:27 am

Multumim Ralu de sfaturi!demne de urmat!Super
Sus In jos
adriana
Sponsor
Sponsor
adriana


Varsta : 46

O saptamana in asteptarea Craciunului ,Cum sa decorezi masa de Craciun Empty
MesajSubiect: Re: O saptamana in asteptarea Craciunului ,Cum sa decorezi masa de Craciun   O saptamana in asteptarea Craciunului ,Cum sa decorezi masa de Craciun EmptyMar Dec 21, 2010 1:43 pm

foarte utile sfaturile ..... multumim ralu
Sus In jos
speranta
Super Prietena Vip
O saptamana in asteptarea Craciunului ,Cum sa decorezi masa de Craciun 216b609f54e8a38a924d370181a75043
speranta


Varsta : 53

O saptamana in asteptarea Craciunului ,Cum sa decorezi masa de Craciun Empty
MesajSubiect: Re: O saptamana in asteptarea Craciunului ,Cum sa decorezi masa de Craciun   O saptamana in asteptarea Craciunului ,Cum sa decorezi masa de Craciun EmptyMar Dec 21, 2010 5:56 pm

super articolul cat si sfaturile. eu doar decorez cu alb-albastru. rosu nu imi place.copiii si au facut deja curat si l asteapta pe mosu,plin cu daruri. eu mi am luat tot ce mi trebui doar astept sa inceapa pregatirea,copiii ma ajuta la treaba din bucatarie ei fac fursecurile si eu restu.
O saptamana in asteptarea Craciunului ,Cum sa decorezi masa de Craciun Pict0098m


iar elliotu ma ajuta la pusu vaselor! mortala
O saptamana in asteptarea Craciunului ,Cum sa decorezi masa de Craciun Pict0105


cam asa mi place si aranjez eu!
O saptamana in asteptarea Craciunului ,Cum sa decorezi masa de Craciun Pict0106k


iar acest chec se numeste Elena,stie ia de ce! mortala pupicei doar ca unu l am facut normal si l am imbracat in cioco.glajura dr oetker si restu am pus in forme de sarbatoare. as avea mai multe dar le suparapun hihih.cam asa arata la mine masa de sarbatori dupa sezon bine nteles. il astept cu drag de si in sufletu meu am o apasare grea decand nu mai e mama ca tot o astept off.sarbatori fericite ,alaturi de cei dragi voi.fie sunt rai sau buni.neamu nu l poti alege dar prieteni da.sa fim iubite si sanatoase spor la cf pupicei pupicei
Sus In jos
Continut sponsorizat





O saptamana in asteptarea Craciunului ,Cum sa decorezi masa de Craciun Empty
MesajSubiect: Re: O saptamana in asteptarea Craciunului ,Cum sa decorezi masa de Craciun   O saptamana in asteptarea Craciunului ,Cum sa decorezi masa de Craciun Empty

Sus In jos
 
O saptamana in asteptarea Craciunului ,Cum sa decorezi masa de Craciun
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Pomul de Crăciun - Sfaturi Pentru Impodobirea Pomului de Craciun
» Cadouri de Craciun - Ce ati dori sa primiti cadou de Craciun?
» Mos Craciun
» Crăciun în Franţa
» Colindele de Crăciun

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
MAMICI CU PITICI :: Sarbatori religioase, traditii si obiceiuri :: Evenimente & Sarbatorile anului :: Sarbatorile lunii decembrie :: Sarbatorile Craciunului-
Mergi direct la: