MAMICI CU PITICI
Bun venit tuturor pe forumul Mamici cu pitici !!!
Respecta si vei fi respectat/a.
Pentru a intra in conversatie cu noi inregistreaza-te deoarece comunitatea noastra de mamici sunt dornice de a te cunoaste .
Daca esti deja inregistrat/a clik pe conectare .Petrecerea de dupa botez Viannen_61
MAMICI CU PITICI
Bun venit tuturor pe forumul Mamici cu pitici !!!
Respecta si vei fi respectat/a.
Pentru a intra in conversatie cu noi inregistreaza-te deoarece comunitatea noastra de mamici sunt dornice de a te cunoaste .
Daca esti deja inregistrat/a clik pe conectare .Petrecerea de dupa botez Viannen_61
MAMICI CU PITICI
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
MAMICI CU PITICI

Un forum special pentru burtici, mamici si pitici !!!!!!
 
AcasaPortalUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare

 

 Petrecerea de dupa botez

In jos 
2 participanți
AutorMesaj
Ralu
Administrator
Administrator
Ralu


Varsta : 47
Localizare : Piatra-Neamt ,RO

Petrecerea de dupa botez Empty
MesajSubiect: Petrecerea de dupa botez   Petrecerea de dupa botez EmptyDum Feb 20, 2011 8:56 am

Pe vremuri la petrecerea de dupa botez erau invitati doar nasii, rudele apropiate si cativa vecini. Botezul se facea duminica, iar petrecerea se facea seara.

Cand ajunge acasa, nou-nascutul este pus in pragul casei, iar nasa ii zice mamei inainte ca aceasta sa-l ia de jos: „Pagan mi l-ai dat, crestin ti l-am adus”.

Dupa aceea, oamenii puneau o masa nasilor si rudelor insa preparatele erau simple. De obicei se taia o gaina si se pregatea din ea tocana, supa cu taitei. De multe ori in familiile cele mai simple dupa botez tinerii parinti veneau acasa cu nasii si ii serveau cu placinte si cate o cana de vin.

Astazi la petrecerea de dupa botez se invita multe persoane, afara de nasi si de rude se invita si prieteni, se ajunge chiar si la 50 de familii invitate. Inainte nu se faceau invitatii la petrecerea de dupa botez, venea cine dorea si aduceau cu ei si mancare. Astfel femeile aduceau blidele cu mancare iar barbatii bautura. La petrecere se aduce si muzica. Astazi petrecerea de botez se face si cu dar. Fie se dau bani, fie se fac cadouri copilului.

Stiati ca...

In Transilvania, atunci cand se intoarcea nasa cu copilul acasa de la botez, daca era baiat era pus sa atinga o secure, o unealta agricola si un clopot ca sa fie bun bardas, bun lucrator la padure, bun agricultor si bun cantaret, iar daca era fata o lasau sa atinga un ac si o floare ca sa fie harnica si frumoasa. unde?

traditii.ro
Sus In jos
https://tu-si-eu-impreuna.forumgratuit.ro
alexa1976
Nouvenit
Nouvenit



Varsta : 48

Petrecerea de dupa botez Empty
MesajSubiect: Re: Petrecerea de dupa botez   Petrecerea de dupa botez EmptyDum Noi 13, 2011 4:15 am

Noua ne-a cantat la botez si la nunta pt. ca le-am facut in aceasi zi, Petrica Ciobanu si formatia buchet, este formatia lui, profesionisti nimeni nu a stat jos si au preturi foarte acceptabile . Sanatate si petrecere reusita va doresc.
www.petricaciobanu.ro
www.formatiabuchet.ro
Sus In jos
 
Petrecerea de dupa botez
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Scalda dupa botez
» Obiceiuri dupa nunta
» Depresia dupa despartiere!
» Cum ne dregem dupa masa de Sarbatori
» Despre perioada postnatala (dupa nastere)

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
MAMICI CU PITICI :: Sarbatori religioase, traditii si obiceiuri :: Folclorul romanesc :: Botez-
Mergi direct la: