MAMICI CU PITICI
Bun venit tuturor pe forumul Mamici cu pitici !!!
Respecta si vei fi respectat/a.
Pentru a intra in conversatie cu noi inregistreaza-te deoarece comunitatea noastra de mamici sunt dornice de a te cunoaste .
Daca esti deja inregistrat/a clik pe conectare .Pasca cu ciocolata Viannen_61
MAMICI CU PITICI
Bun venit tuturor pe forumul Mamici cu pitici !!!
Respecta si vei fi respectat/a.
Pentru a intra in conversatie cu noi inregistreaza-te deoarece comunitatea noastra de mamici sunt dornice de a te cunoaste .
Daca esti deja inregistrat/a clik pe conectare .Pasca cu ciocolata Viannen_61
MAMICI CU PITICI
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
MAMICI CU PITICI

Un forum special pentru burtici, mamici si pitici !!!!!!
 
AcasaPortalUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare

 

 Pasca cu ciocolata

In jos 
2 participanți
AutorMesaj
Ralu
Administrator
Administrator
Ralu


Varsta : 47
Localizare : Piatra-Neamt ,RO

Pasca cu ciocolata Empty
MesajSubiect: Pasca cu ciocolata   Pasca cu ciocolata EmptyMar Mar 01, 2011 7:15 pm

Pasca cu ciocolata



Ingrediente:

500 gr. aluat de cozonac, 4 oua, 1 pahar cu lapte dulce, 4 linguri cu unt, 2 linguri de cacao, 150 gr. zahar, 100 gr. ciocolata


Mod de preparare:

Se freaca ouale cu zaharul pana cind amestecul devine precum o crema. Peste crema obtinuta se pune faina, apoi se adauga laptele cald si cacao. Se amesteca totul pe foc mic pana cind compozitia se ingroasa. Se adauga rom si vanilie, apoi se pune ciocolata topita intr-un vas cu aburi. Cind crema este suficient de groasa, se lasa sa se raceasca 10 minute si se adauga untul, amestecand incet. Se imparte compozitia in jumatate. Se ung tavile cu unt. In fiecare tava se inconjoara cu o coroana de aluat, se toarna jumatate din umplutura, se se unge aluatul cu galbenus si se da pasca la copt in cuptorul fierbinte. Se lasa focul mic 15 minute, apoi, la foc potrivit, inca o jumatate de ora. Cind aluatul a devenit rumen si stralucitor, pasca este gata.

http://www.retete-bune.com
Sus In jos
https://tu-si-eu-impreuna.forumgratuit.ro
mamica2
Prietena Vip
Prietena Vip
mamica2


Varsta : 57

Pasca cu ciocolata Empty
MesajSubiect: Re: Pasca cu ciocolata   Pasca cu ciocolata EmptyMar Mar 01, 2011 10:08 pm

o sa o incerc, am mancat doar cumparata pana acum ;))
Sus In jos
Ralu
Administrator
Administrator
Ralu


Varsta : 47
Localizare : Piatra-Neamt ,RO

Pasca cu ciocolata Empty
MesajSubiect: Re: Pasca cu ciocolata   Pasca cu ciocolata EmptyDum Mai 05, 2013 7:55 pm

PASCA CU CIOCOLATA

Compozitie blat :

- 1 pahar faina(200g)
- 1 pahar zahar tos
- 1 ou intreg
- 1/2 pahar lapte
- 1 praf de copt
- 2 linguri de cacao
- 100 g unt (sau margarina)
- zahar vanilat,esente
Se freaca untul cu zaharul si oul pana se face o crema. Se adauga laptele, faina si praful de copt, la urma se pune cacaoa, vanilie si esente.Se unge o tava rotunda(cu pereti detasabili de preferinta) cu unt si se imbraca in folie de aluminiu,apoi se unge si in interior cu unt si se tapeteaza cu putin gris.

UMPLUTURA :

- 500 g branza de vaci ( pasata foarte bine ,eventual printr-un robot)
- 2 oua
- 1 pahar zahar
- 100 g unt
- vanilie ,stafide
Se pune branza intr-un bol si se amesteca cu galbenusul, zaharul, untul, stafidele si apoi albusul batut spuma si se amesteca usor. Se pune jumatate din prima compozitie pe fundul tavii si pe peretii tavii.Apoi se pune umplutura.Daca branza este moale se mai pun 2 linguri de gris. Apoi se acopera cu restul primei compozitii(blat) si se coace la foc potrivit. Eu o las o ora jumatate, doua la foc mic 150° (faceti testul cu scobitoarea pt blat)

GLAZURA :

- 4 linguri zahar
- 3 linguri apa
- 2 linguri cacao
- 2 linguri unt
Se amesteca si se pun la fiert pana devine o compozitie ca cea de clatite. Se toarna peste pasca calduta si se da la rece.
Este o pasca foarte usor de facut ,chiar daca la prima vedere pare dificila...urmati pas cu pas si o sa va iasa o bunatate

fetele eu am facuto-o ,nu va spun ce bunatate mmia iesit

sursa http://www.lalena.ro/forum/read.php?6,14,584#msg-584

Pasca cu ciocolata 10_200x200 Pasca cu ciocolata B9_200x200
Sus In jos
https://tu-si-eu-impreuna.forumgratuit.ro
Continut sponsorizat





Pasca cu ciocolata Empty
MesajSubiect: Re: Pasca cu ciocolata   Pasca cu ciocolata Empty

Sus In jos
 
Pasca cu ciocolata
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
MAMICI CU PITICI :: CULINAR :: Gastronomie - din bucataria mamicilor :) :: RETETE DE SARBATORI :: RETETE DE PASTE :: Pasca de Paste -diverse retete-
Mergi direct la: