MAMICI CU PITICI
Bun venit tuturor pe forumul Mamici cu pitici !!!
Respecta si vei fi respectat/a.
Pentru a intra in conversatie cu noi inregistreaza-te deoarece comunitatea noastra de mamici sunt dornice de a te cunoaste .
Daca esti deja inregistrat/a clik pe conectare .Dulciuri - ELENA Viannen_61
MAMICI CU PITICI
Bun venit tuturor pe forumul Mamici cu pitici !!!
Respecta si vei fi respectat/a.
Pentru a intra in conversatie cu noi inregistreaza-te deoarece comunitatea noastra de mamici sunt dornice de a te cunoaste .
Daca esti deja inregistrat/a clik pe conectare .Dulciuri - ELENA Viannen_61
MAMICI CU PITICI
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
MAMICI CU PITICI

Un forum special pentru burtici, mamici si pitici !!!!!!
 
AcasaPortalUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare

 

 Dulciuri - ELENA

In jos 
5 participanți
AutorMesaj
Ralu
Administrator
Administrator
Ralu


Varsta : 47
Localizare : Piatra-Neamt ,RO

Dulciuri - ELENA Empty
MesajSubiect: Dulciuri - ELENA   Dulciuri - ELENA EmptyVin Mar 18, 2011 6:22 am

Photobucket


Photobucket

Photobucket

Photobucket


Ultima editare efectuata de catre Admin in Vin Mar 18, 2011 6:39 am, editata de 1 ori
Sus In jos
https://tu-si-eu-impreuna.forumgratuit.ro
Ralu
Administrator
Administrator
Ralu


Varsta : 47
Localizare : Piatra-Neamt ,RO

Dulciuri - ELENA Empty
MesajSubiect: Re: Dulciuri - ELENA   Dulciuri - ELENA EmptyVin Mar 18, 2011 6:22 am

elena vrem reteta rosit
Sus In jos
https://tu-si-eu-impreuna.forumgratuit.ro
cry2000
Super Prietena Vip
Dulciuri - ELENA 216b609f54e8a38a924d370181a75043
cry2000


Varsta : 54

Dulciuri - ELENA Empty
MesajSubiect: Re: Dulciuri - ELENA   Dulciuri - ELENA EmptyVin Mar 18, 2011 6:24 am

elenaaaaa pune reteta Dulciuri - ELENA 2476019749
Sus In jos
Eliss
Prietena cu traditie
Prietena cu traditie
Eliss


Varsta : 47
Localizare : Calarasi

Dulciuri - ELENA Empty
MesajSubiect: Re: Dulciuri - ELENA   Dulciuri - ELENA EmptyVin Mar 18, 2011 6:25 am

offffffff...ce-mi faceti voi la ora asta???????
Sus In jos
Ralu
Administrator
Administrator
Ralu


Varsta : 47
Localizare : Piatra-Neamt ,RO

Dulciuri - ELENA Empty
MesajSubiect: Re: Dulciuri - ELENA   Dulciuri - ELENA EmptyVin Mar 18, 2011 6:27 am

Chec foarte bun

Ingrediente:
8 oua,2 cani zahar,10 linguri apa,6 linguri ulei,2 cani faina.esenta de rom,coaja rasa de lamaie

Preparare:
Se bat bine ouale cu zaharul,se adauga pe rand cele 10 ling de apa si de ulei si coaja rasa de la o lamaie,esenta de vanilie,se pune faina in ploaie...2 cani!! Separat opriti putina compozitie ptr a o amesteca cu cacao.Se ung doua forme de chec cu ulei si se tapeteaza cu faina.se pune compozitia in forme iar deasupra se adauga compozitia cu cacao si se amesteca putin cu o furculita.Se baga formele la cuptor cam 20-30 min.
Dulciuri - ELENA CopyofIMG_1239


SANTICLER
Ingrediente:
10 oua 1 cana mare de zahar 1 cana mare faina Preparare:
se bat bine ouale cu zaharul,dupa care se adauga faina.Se tapeteaza tava cu ulei si faina si se coace in tava de aragaz. Sirop-1 litru apa,4 linguri zahar se fierb bine....cand se raceste se adauga o esenta de rom. Se insiropeaza bine blatul acolo in tava. 2 budinci de vanilie care se fac pe foc cu lapte....cand e calduta se pune peste blat,apoi se bate frisca si se adauga putina cacao ca sa-i schimbe culoarea...dupa ce se pune frisca peste budinca se presara cacao...pofta mare

Dulciuri - ELENA Img0130rbn967

CORNULETE FRAGEDE
Ingrediente:
1 cana untura 1 cana lapte acru 1 cub de drojdie(cat o nuca mai mare) sare,faina Preparare:
se freaca foarte bine untura pana se face ca o spuma ,apoi se pune drojdia dizolvata in laptele acru,faina cat cuprinde ca sa o poti intinde. Sa intinde pe rand cate o foaie mica rotunda cam de dimensiunea unei farfurii intinse.foile se intind subtiri si se taie in 8-10 parti egale de forma unui dreptunghi mai alungit...mama le umple cu rahat...se ruleaza incepand din partea mai mare. se coc la foc potrivit si cand sunt gata se pudreaza cu zahar farin

Dulciuri - ELENA IMG_1662


FOI CU CREMA DE LAMAIE
Ingrediente:
pentru 12 foi-1 cana zahar,1 cana ulei,1 cana lapte acru,2 lingurite amoniac,2 oua.faina cat cuprinde. Preparare:
Amoniacul se stinge in lapte fierbinete,se pun pe rand ingredientele ,se framanta si se imparte coca in trei parti egale,Se intinde fiecare parte in foaie subtire si se coace pe fundul tavii. Crema-1 litru lapte,350g zahar,150 g faina,6 oua,2-3 lamai. Faina se dizolva in putin lapte rece ca sa nu faca cocoloase.Restul de lapte se pune pe foc impreuna cu zaharul,Dupa ce incepe sa fiarba se adauga faina amestecata cu laptele rece,ouale si se amesteca bine cu un tel sa nu se lipeasca.Se lasa putin sa mai fiarba pana se face ca o ciulama.Se da jos de pe foc si se pune coaja si zeama de la lamai.Se aseaza pe foi fierbinte si se lasa asa cateva ore pana se inmoaie foile.se taie patratele si se pudreaza cu zahar farin.
Dulciuri - ELENA IMG_1668


AMANDINA
Ingrediente:
Blatul 10 oua,1 cana cu varf de zahar,4 linguri de faina si 6-7 linguri de cacao. Preparare:
Crema 2 oua,3 linguri lapte,o jumatate de cana de zahar se pun la foc pana incepe sa dea in clocot...se lasa sa dea cateva clocote si sa da jos de pe aragaz.se pune un pachet de margarina taiata cubulete si 3 linguri cu varf de cacao.se adauga 1-2 esente de rom Siropul 3 cani apa si zahar dupa gust se fierbe bine pana se leaga siropul,poi se pune o esenta de rom. Glazura 300 grame ciocolata de menaj se topeste la bain-marin cu 6-7 linguri ulei.Eu am razuit ciocolata inainte ca sa se topeasca mai usor. Dupa ce s-a racit blatul,se taie in doua ca la tort sau in treei depinde cat e de crescut.Se insiropeaza si se pune crema de ciocolata amestecata cu frisca(eu am avut 400 g frisca).puteti pune si stafide ca sa iasa mai buna.blatul de deasupa se insiropeaza mai putin.Se taie prajitura acolo in tava in patrate ,fiecare cat vrea de mari,si se toarna glazura peste ea.eu am pus-o cu lingura....dupa ce se intareste glazura se fac moturi pe fiecare bucata de amandina cu crema ramasa.
Dulciuri - ELENA DSC_0806
Sus In jos
https://tu-si-eu-impreuna.forumgratuit.ro
cry2000
Super Prietena Vip
Dulciuri - ELENA 216b609f54e8a38a924d370181a75043
cry2000


Varsta : 54

Dulciuri - ELENA Empty
MesajSubiect: Re: Dulciuri - ELENA   Dulciuri - ELENA EmptyVin Mar 18, 2011 6:28 am

elena numai bunatati Dulciuri - ELENA 3207067574
Sus In jos
Ralu
Administrator
Administrator
Ralu


Varsta : 47
Localizare : Piatra-Neamt ,RO

Dulciuri - ELENA Empty
MesajSubiect: Re: Dulciuri - ELENA   Dulciuri - ELENA EmptyVin Mar 18, 2011 6:29 am

Photobucket


Photobucket


RETETA ELENA iupi
Sus In jos
https://tu-si-eu-impreuna.forumgratuit.ro
Eliss
Prietena cu traditie
Prietena cu traditie
Eliss


Varsta : 47
Localizare : Calarasi

Dulciuri - ELENA Empty
MesajSubiect: Re: Dulciuri - ELENA   Dulciuri - ELENA EmptyVin Mar 18, 2011 6:31 am

Tort-blat 10 oua,o cana mare de zahar,o cana mare faina+cacao(jumate-jumate)
Crema de ciocolata-2 oua,4 linguri lapte,o jumatate de cana zahar se pun pe foc intr-o cratita care sa nu lipeasca si se ameste continuu cu telul,se lasa sa dea cateva clocote si se opreste focul,se adauga 1 pachet margarina si 4 linguri cacao.
Pentru crema ganaj care am pus-o la mijloc am folosit aceasta crema de cicocolata amestecata cu frisca...dar crema sa fie rece.
Sirop-apa dupa ochi,cat sa iti ajuga sa insiropezi un tort,zahar dupa gust si se fierbe bine ,bine ...se adauga coaja de portocala si esenta de rom.
iar checul,aveti reteta de chec obisnuita tot la dulciuri...am taiat felii,am insiropat foarte putin fiecare felie cu siropul de mai sus si am uns feliile cu crema ganaj ramasa de la tort...apoi am lipit feliile intre ele si pe deasupra am intins crema ramasa...am presarat nuca macinata si bombonele speciala de ornament.
Cam astea sunt retetele...
Sus In jos
Eliss
Prietena cu traditie
Prietena cu traditie
Eliss


Varsta : 47
Localizare : Calarasi

Dulciuri - ELENA Empty
MesajSubiect: Re: Dulciuri - ELENA   Dulciuri - ELENA EmptyVin Mar 18, 2011 6:33 am

iar reteta de la al doilea tort este la fel ca prima numai ca pentru blat nu am mai folosit cacao ci doar faina.Este umplut cu crema de ciocolata (scrisa mai sus in care am pus esenta de rom) si ornat cu frisca si bucati de ananas...
Sus In jos
Ralu
Administrator
Administrator
Ralu


Varsta : 47
Localizare : Piatra-Neamt ,RO

Dulciuri - ELENA Empty
MesajSubiect: Re: Dulciuri - ELENA   Dulciuri - ELENA EmptyVin Mar 18, 2011 6:38 am

BRAVO ELENA limbutaa
Sus In jos
https://tu-si-eu-impreuna.forumgratuit.ro
Eliss
Prietena cu traditie
Prietena cu traditie
Eliss


Varsta : 47
Localizare : Calarasi

Dulciuri - ELENA Empty
MesajSubiect: Re: Dulciuri - ELENA   Dulciuri - ELENA EmptyVin Mar 18, 2011 6:40 am

asa mai Ralu......bravo..multumim frumos!! iupi pupi
Sus In jos
Ralu
Administrator
Administrator
Ralu


Varsta : 47
Localizare : Piatra-Neamt ,RO

Dulciuri - ELENA Empty
MesajSubiect: Re: Dulciuri - ELENA   Dulciuri - ELENA EmptyVin Mar 18, 2011 6:41 am

PAI ASA MA DUC SI EU LA TOPICUL VOSTRU ,LA FIECARE SI MANANC DIN BUZA RAD
Sus In jos
https://tu-si-eu-impreuna.forumgratuit.ro
Eliss
Prietena cu traditie
Prietena cu traditie
Eliss


Varsta : 47
Localizare : Calarasi

Dulciuri - ELENA Empty
MesajSubiect: Re: Dulciuri - ELENA   Dulciuri - ELENA EmptyVin Mar 18, 2011 6:42 am

rade ciao RAD vezi sa nu ti se aplece de atatea dulciuri ... rad
Sus In jos
speranta
Super Prietena Vip
Dulciuri - ELENA 216b609f54e8a38a924d370181a75043
speranta


Varsta : 53

Dulciuri - ELENA Empty
MesajSubiect: Re: Dulciuri - ELENA   Dulciuri - ELENA EmptyVin Mar 18, 2011 6:44 am

eleno esti chiar rea ti am spsu eu. nasc ce n am. vb lui ralu gustam si gata ne trece. multam ralu,fete.poop. sa puneti si ceva diferit pt pasti da?poop
Sus In jos
nicoletadina
Super Prietena Vip
Dulciuri - ELENA 216b609f54e8a38a924d370181a75043
nicoletadina


Varsta : 53
Localizare : Bucuresti

Dulciuri - ELENA Empty
MesajSubiect: Re: Dulciuri - ELENA   Dulciuri - ELENA EmptyVin Mar 18, 2011 6:46 am

merci elena

ce idee i am dai ralucai
un premiu dna admin?????
Sus In jos
Ralu
Administrator
Administrator
Ralu


Varsta : 47
Localizare : Piatra-Neamt ,RO

Dulciuri - ELENA Empty
MesajSubiect: Re: Dulciuri - ELENA   Dulciuri - ELENA EmptyVin Mar 18, 2011 6:47 am

PRAJITURA CU MERE UMPLUTA
Blat-5 oua,5 linguri zahar,5 linguri faina 1 pachet de praf de copt.
Umplutura-mere(cat iti incap in tava)margarina ptr uns tava,3-4 linguri de zahar,nuci,stafide,dulceata de gutiu,visine....
Se curata merele de coaja si se scoate cotorul.Se unge tava cu margarina,se presara zaharul si se adauga merele...in scobitura lor se pune nuci,stafide,dulceata si se da la cuptor pana se inmoaie merele.Intre timp se bate blatul si se poate pune in compozitie esenta,coaja rasa de lamaie. Cand merele sau inmuiat se adauga blatul si se da iar la cuptor.Cand este gata se rastoarna pe un platou si se lasa sa se raceasca dupa care se orneaza cu frisca.Este un deliciu.


NEGRESA

4 oua,1/2 kg zahar,3 linguri cacao,1 pachet margarina,1 praf de copt,1 cana lapte dulce,2 cani faina,o ciocolata de 100g sau 4 cuburi de ciocolata de menaj.
se pun pe foc laptele,zaharul,cacao si untul,se dau cateva clocote dupa care se da jos de pe foc.din aceasta compozitie de opresc 20 linguri separat iar restul sa da sa se raceasca.dupa ce s-a racit se pun pe rand cele 4 galbenusuri,praful de copt,faina si albusurile batute spuma.compozitia se toarna in tava unsa cu margarina si tapetata cu faina si se baga la cuptor 15-20min.in cele 20 linguri de sirop oprite separat se topeste ciocolata de menaj si se toarna peste prajitura dupa ce o scoateti din cuptor.puteti razui ciocolataptr ornat,nuca de cocos,alune sau nuci.este f f buna.pofta mare si spor la lucru.
Photobucket

Photobucket

merita sa incercati negreasa asta!!!

TORT
Blatul-8 oua,o cana zahar,o cana faina.se bat bine ouale cu zaharul iar la sf se adauga faina.se coace intr-o forma de tort pe care o ungi cu ulei si se mai pune si coala alba pe peretii formei si pe fund ca sa nu se lipeasca.se baga la cuptor si se coace cam 20 min.
Crema-2 oua,1/2 cana zahar,250 g margarina,3 linguri lapte,3 linguri cacao.se pune pe foc intr-o oala cu peretii mai grosi laptele,zaharul si oualele si se amesteca continuu cu un tel sa nu se lipeasca.se lasa sa se dea cateva colocote si se da jos de pe foc.se agauga margarina taiat cubulete si cacao si se amesteca pana la omogenizare si se da putin la rece.
Frisca-un pachet mijlociu de frisca hulala se bate bine.
Siropul-un litru de apa si zahar dupa gust se pune la fiert,cand se raceste se adauga esenta de rom.
Blatul se taie in 3 ,se insiropeaza pe rand ,se orneaza fiecare parte cu crema ,frisca sau puteti face un amestec din aceasta crema cu frisca si iese o grema ganaj ca la cofetarie.se poate pune in interiorul blaturilor ananas,nuci taiate marunt,banane.Dupa ce se asambleaza tortul de decoreaza cu frisca si bucati de portocala,kiwi,ananas.
aceasta este reteta de tort pe care eu il pregatesc mereu la zile festive.este foarte bun.
Crema de tort este super buna sa stiti!!
Photobucket


TAVALITA(se face azi si se mananca a doua zi)
Blatul-300g faina,200g zahar,2-3 linguri miere,1 ou,1 cana lapte,2 pachete praf de capt,30 g margarina.Se amesteca margarina cu zaharul,se adauga oul,mierea,praful de copt,laptele si treptat faina.Se obtine un aluat nu tocmai moale.se coace in tava unsa si tapetata cu faina.dupa ce se raceste se taie bucati patrate.
Crema-se face dintr-un pachet margarina,250 g zahar,3 linguri cacao,1 pahar lapte,1 ceasca rom sau coniac.toate acestea se dau intr-un clocot si se adauga o lingura de faina.faina se amesteca cu cacao si putin lapte ca sa nu faca cocoloase.bucatile de prajitura se dau prin crema calda,se pun pe un platou si se dau la rece.Daca crema se ingroasa sau nu este suficienta se mai pune putin lapte.a doua zi se dau prin nuca de cocos.


Nalangate(gogosi cu lingura)
O jumatate de cubulet de drojdie sau un pliculet
2oua
500-600ml apa(ies mai bune cu apa,dar puteti pune si lapte dulce)
zahar dupa gust,sau cat de dulci vreti sa le faceti...eu am pus vreo 6 linguri.
faina.
drojdia de freaca cu zaharul,se adauga ouale,apa si faina dar sa nu iasa compozitia tare...se ia cu lingura si se coace in ulei incins.
Photobucket


Negresa de post
o cana si jum zahar
o cana si jum apa
o cana ulei
3 cani faina
3 linguri cacao
1 lingurita de bicarbonat stins cu otet sau zeama de lamaie
arome...coaja de portocala,esente
amesteci bine toate ingredientele,apoi torni compozitia intr-o tava unsa cu elei si tapetata cu faina si se coace la foc potrivit. optional se poate adauga in compozitie si 3 linguri de gem
este un deliciu si merita incercata!!!
este foarte usor de facut si rapid!!
Photobucket
Sus In jos
https://tu-si-eu-impreuna.forumgratuit.ro
Ralu
Administrator
Administrator
Ralu


Varsta : 47
Localizare : Piatra-Neamt ,RO

Dulciuri - ELENA Empty
MesajSubiect: Re: Dulciuri - ELENA   Dulciuri - ELENA EmptyVin Mar 18, 2011 6:48 am

Eliss a scris:
Salam de biscuiti

Ingrediente:
500 gr. biscuiti populari
500 gr rahat
200 gr unt sau margarina unirea
200 gr zahar
3 linguri cacao
250 ml lapte
200 gr miez de nuca sau stafide(eu am pus si nuca si stafide), esente

Se rup biscuitii in bucatele mici.Rahatul se taie marunt.
Se fierbe la foc mic laptele, zaharul si rahatul pana se topesc.Se ia siropul format de pe foc si se adauga biscuitii, nucile, cacaoa, esenta iar la sfarsit untul.
Se face sul intr-l folie de ciolofan si se baga la frigider.

Sus In jos
https://tu-si-eu-impreuna.forumgratuit.ro
Continut sponsorizat





Dulciuri - ELENA Empty
MesajSubiect: Re: Dulciuri - ELENA   Dulciuri - ELENA Empty

Sus In jos
 
Dulciuri - ELENA
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Dulciuri Ari 05
» Dulciuri - SPERANTA
» Dulciuri - CRISTINA
» Dulciuri- RALUCA
» Sfintii Imparati Constantin si mama sa, Elena

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
MAMICI CU PITICI :: CULINAR :: Gastronomie - din bucataria mamicilor :) :: DULCIURI-
Mergi direct la: