MAMICI CU PITICI
Bun venit tuturor pe forumul Mamici cu pitici !!!
Respecta si vei fi respectat/a.
Pentru a intra in conversatie cu noi inregistreaza-te deoarece comunitatea noastra de mamici sunt dornice de a te cunoaste .
Daca esti deja inregistrat/a clik pe conectare . La ce varsta trebuie sa-i spui copilului ca este adoptat? Viannen_61
MAMICI CU PITICI
Bun venit tuturor pe forumul Mamici cu pitici !!!
Respecta si vei fi respectat/a.
Pentru a intra in conversatie cu noi inregistreaza-te deoarece comunitatea noastra de mamici sunt dornice de a te cunoaste .
Daca esti deja inregistrat/a clik pe conectare . La ce varsta trebuie sa-i spui copilului ca este adoptat? Viannen_61
MAMICI CU PITICI
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
MAMICI CU PITICI

Un forum special pentru burtici, mamici si pitici !!!!!!
 
AcasaPortalUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare

 

  La ce varsta trebuie sa-i spui copilului ca este adoptat?

In jos 
+3
claudia1
nicoletadina
Ralu
7 participanți
AutorMesaj
Ralu
Administrator
Administrator
Ralu


Varsta : 47
Localizare : Piatra-Neamt ,RO

 La ce varsta trebuie sa-i spui copilului ca este adoptat? Empty
MesajSubiect: La ce varsta trebuie sa-i spui copilului ca este adoptat?    La ce varsta trebuie sa-i spui copilului ca este adoptat? EmptyMier Dec 29, 2010 6:57 am

Eu, daca as fi intr-o astfel de situatie, sa am un copil adoptat si trebuie sa ii zic adevarul, eu i-as zice la varsta de +5, ma gandesc ca atunci unii copiii gandesc altfel, si poate ar intelege. Daca nu, cand va creste putin mai mare(7, 8, 9 ani), atunci ar fi momentul potrivit pentru ca la varsta aceea gandirea copilului e mult mai elaborata. Stiu unele cazuri cand parintii adoptivi iau spus adevarul respectivului copil la 20 de ani. Cu asta nici eu nu sunt de acord, e prea tarziu. Un copil de 12 ani stie ce gandeste, si de 10, asa ca atunci ar fi momentul.
Sus In jos
https://tu-si-eu-impreuna.forumgratuit.ro
nicoletadina
Super Prietena Vip
 La ce varsta trebuie sa-i spui copilului ca este adoptat? 216b609f54e8a38a924d370181a75043
nicoletadina


Varsta : 53
Localizare : Bucuresti

 La ce varsta trebuie sa-i spui copilului ca este adoptat? Empty
MesajSubiect: Re: La ce varsta trebuie sa-i spui copilului ca este adoptat?    La ce varsta trebuie sa-i spui copilului ca este adoptat? EmptyMier Dec 29, 2010 7:17 am

si daca ii spui si nu te crede?
Sus In jos
claudia1
Prietena Vip
Prietena Vip
claudia1


Varsta : 55

 La ce varsta trebuie sa-i spui copilului ca este adoptat? Empty
MesajSubiect: Re: La ce varsta trebuie sa-i spui copilului ca este adoptat?    La ce varsta trebuie sa-i spui copilului ca este adoptat? EmptyMier Dec 29, 2010 7:38 am

eu am o sora care are un copil adoptat acum are 14 ani si a aflat asta vara de la niste copii ca este adoptat ,a fost un soc ptr el
Sus In jos
ari05
Super Prietena Vip
 La ce varsta trebuie sa-i spui copilului ca este adoptat? 216b609f54e8a38a924d370181a75043
ari05


Varsta : 43
Localizare : Oradea

 La ce varsta trebuie sa-i spui copilului ca este adoptat? Empty
MesajSubiect: Re: La ce varsta trebuie sa-i spui copilului ca este adoptat?    La ce varsta trebuie sa-i spui copilului ca este adoptat? EmptyMier Dec 29, 2010 8:02 am

e greu cu asta.....
nasa nasei mele are baietel, adoptat... si acum are cam 12 ani ... acum vreo 2 ani a auzit la scoala discutii cum ca el ar fi adoptat... si va dati seama soc...
de0aia cel mai bine e sa il pregatesti dinainte sa mearga la scoala... sau ma rog... undeva pe la 7=8 ani ... cred eu...

oricum trebuie explicat si spus in asa fel mincat copilu lsa nu simta ca a fost doar "luat" ...eu i-as explica ceva de genul ca a stat in burtik la alta tanti., ca l-a nascut alta .. dar ca mama lui sunt tot eu, ca eu l-am ingrijit , eu l-am ingrijit, etc ...

Sus In jos
nicoletadina
Super Prietena Vip
 La ce varsta trebuie sa-i spui copilului ca este adoptat? 216b609f54e8a38a924d370181a75043
nicoletadina


Varsta : 53
Localizare : Bucuresti

 La ce varsta trebuie sa-i spui copilului ca este adoptat? Empty
MesajSubiect: Re: La ce varsta trebuie sa-i spui copilului ca este adoptat?    La ce varsta trebuie sa-i spui copilului ca este adoptat? EmptyMier Dec 29, 2010 8:15 am

asa este ari inimapupici
Sus In jos
Ralu
Administrator
Administrator
Ralu


Varsta : 47
Localizare : Piatra-Neamt ,RO

 La ce varsta trebuie sa-i spui copilului ca este adoptat? Empty
MesajSubiect: Re: La ce varsta trebuie sa-i spui copilului ca este adoptat?    La ce varsta trebuie sa-i spui copilului ca este adoptat? EmptyVin Feb 25, 2011 10:57 am

offf ,la asa situatie [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Sus In jos
https://tu-si-eu-impreuna.forumgratuit.ro
mamica2
Prietena Vip
Prietena Vip
mamica2


Varsta : 57

 La ce varsta trebuie sa-i spui copilului ca este adoptat? Empty
MesajSubiect: Re: La ce varsta trebuie sa-i spui copilului ca este adoptat?    La ce varsta trebuie sa-i spui copilului ca este adoptat? EmptyLun Feb 28, 2011 10:19 pm

eu i-as spune tot pe la 7-8 ani, fiindca nu vreau sa vina plangand acasa ca e adoptat si de ce nu i-am spus
Sus In jos
lica.irina
Prietena de Elita
 La ce varsta trebuie sa-i spui copilului ca este adoptat? 8ebb73d2989c1c857fea1c545d46f8a5
lica.irina


Varsta : 47

 La ce varsta trebuie sa-i spui copilului ca este adoptat? Empty
MesajSubiect: Re: La ce varsta trebuie sa-i spui copilului ca este adoptat?    La ce varsta trebuie sa-i spui copilului ca este adoptat? EmptyMar Mar 01, 2011 2:18 am

cred ca de micut l-as obisnui cu gandul ca eu sunt mama care il creste, care il ajuta in viata. si cand te gandesti ca eu chiar vroiam sa infiez un copilas crezand ca eu nu voi putea face unul...
Sus In jos
jolinutza
Prietena de Elita
 La ce varsta trebuie sa-i spui copilului ca este adoptat? 8ebb73d2989c1c857fea1c545d46f8a5
jolinutza


Varsta : 37
Localizare : RESITA

 La ce varsta trebuie sa-i spui copilului ca este adoptat? Empty
MesajSubiect: Re: La ce varsta trebuie sa-i spui copilului ca este adoptat?    La ce varsta trebuie sa-i spui copilului ca este adoptat? EmptyMar Mar 01, 2011 3:16 am

si eu am pe cineva in familie adoptat de bebe!
Are aproape 18 ani acuma,dar nu stie nici in zi de azi ca e adoptat!
Dar si daca va afla cred ca va fi un adevarat soc,sper sa nu afle niciodata!
Sus In jos
mamica2
Prietena Vip
Prietena Vip
mamica2


Varsta : 57

 La ce varsta trebuie sa-i spui copilului ca este adoptat? Empty
MesajSubiect: Re: La ce varsta trebuie sa-i spui copilului ca este adoptat?    La ce varsta trebuie sa-i spui copilului ca este adoptat? EmptyMar Mar 01, 2011 10:06 pm

Jolinutza, daca din familie nu stiu decat parintii si eventual rudele apropiate e bine,, dar sunt persoane care pot divulga aceste secrete si sa vezi unde se ajunge...
Sus In jos
lica.irina
Prietena de Elita
 La ce varsta trebuie sa-i spui copilului ca este adoptat? 8ebb73d2989c1c857fea1c545d46f8a5
lica.irina


Varsta : 47

 La ce varsta trebuie sa-i spui copilului ca este adoptat? Empty
MesajSubiect: Re: La ce varsta trebuie sa-i spui copilului ca este adoptat?    La ce varsta trebuie sa-i spui copilului ca este adoptat? EmptyMier Mar 02, 2011 12:20 am

nu are cum sa traiasca toata viata fara sa afle. nu cred...
Sus In jos
jolinutza
Prietena de Elita
 La ce varsta trebuie sa-i spui copilului ca este adoptat? 8ebb73d2989c1c857fea1c545d46f8a5
jolinutza


Varsta : 37
Localizare : RESITA

 La ce varsta trebuie sa-i spui copilului ca este adoptat? Empty
MesajSubiect: Re: La ce varsta trebuie sa-i spui copilului ca este adoptat?    La ce varsta trebuie sa-i spui copilului ca este adoptat? EmptyMier Mar 02, 2011 12:22 am

sunt constinta fetelor,si mama lui este constienta....dar...speram...nu stiu,eu iam zs ca a gresit ca nu ia spus,si stie si ea.insa acum a trecut cam mult si nu stiu ce reactie va avea!
Sus In jos
lica.irina
Prietena de Elita
 La ce varsta trebuie sa-i spui copilului ca este adoptat? 8ebb73d2989c1c857fea1c545d46f8a5
lica.irina


Varsta : 47

 La ce varsta trebuie sa-i spui copilului ca este adoptat? Empty
MesajSubiect: Re: La ce varsta trebuie sa-i spui copilului ca este adoptat?    La ce varsta trebuie sa-i spui copilului ca este adoptat? EmptyMier Mar 02, 2011 4:49 am

asa este. adolescentii reactioneaza cam rau la asemenea vesti. daca tot nu i-a spus pana acum cred ca ar fi mai bine sa mai astepte o perioada pana se mai maturizeaza un pic.
Sus In jos
jolinutza
Prietena de Elita
 La ce varsta trebuie sa-i spui copilului ca este adoptat? 8ebb73d2989c1c857fea1c545d46f8a5
jolinutza


Varsta : 37
Localizare : RESITA

 La ce varsta trebuie sa-i spui copilului ca este adoptat? Empty
MesajSubiect: Re: La ce varsta trebuie sa-i spui copilului ca este adoptat?    La ce varsta trebuie sa-i spui copilului ca este adoptat? EmptyVin Mar 04, 2011 2:18 am

nu cred ca i se va spune vreodata,doar daca prin absurd va afla de undeva...ca doar stiti cum sunt oamenii rai...si poate va afla,atunci probabil i se va explica in vreun fel...nu stiu dar sper sa nu se afle niciodata!
Sus In jos
Continut sponsorizat





 La ce varsta trebuie sa-i spui copilului ca este adoptat? Empty
MesajSubiect: Re: La ce varsta trebuie sa-i spui copilului ca este adoptat?    La ce varsta trebuie sa-i spui copilului ca este adoptat? Empty

Sus In jos
 
La ce varsta trebuie sa-i spui copilului ca este adoptat?
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Travaliul si varsta mamei!
» Rolul produselor BIO in dezvoltarea sanatoasa a copilului
» Ce sarcini credeti ca trebuie sa aiba un tatic?

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
MAMICI CU PITICI :: FAMILIE :: Fertilizarea in vitro sau adoptie ?-
Mergi direct la: