MAMICI CU PITICI
Bun venit tuturor pe forumul Mamici cu pitici !!!
Respecta si vei fi respectat/a.
Pentru a intra in conversatie cu noi inregistreaza-te deoarece comunitatea noastra de mamici sunt dornice de a te cunoaste .
Daca esti deja inregistrat/a clik pe conectare .Retete de post Viannen_61
MAMICI CU PITICI
Bun venit tuturor pe forumul Mamici cu pitici !!!
Respecta si vei fi respectat/a.
Pentru a intra in conversatie cu noi inregistreaza-te deoarece comunitatea noastra de mamici sunt dornice de a te cunoaste .
Daca esti deja inregistrat/a clik pe conectare .Retete de post Viannen_61
MAMICI CU PITICI
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
MAMICI CU PITICI

Un forum special pentru burtici, mamici si pitici !!!!!!
 
AcasaPortalUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare

 

 Retete de post

In jos 
AutorMesaj
Ralu
Administrator
Administrator
Ralu


Varsta : 47
Localizare : Piatra-Neamt ,RO

Retete de post Empty
MesajSubiect: Retete de post   Retete de post EmptyJoi Feb 10, 2011 4:13 am

Eliss a scris:
Negresa de post

Ingrediente:
o cana si jum zahar o cana si jum apa o cana ulei 3 cani faina 3 linguri cacao 1 lingurita de bicarbonat stins cu otet sau zeama de lamaie arome...coaja de portocala,esente

Preparare:
amesteci bine toate ingredientele,apoi torni compozitia intr-o tava unsa cu elei si tapetata cu faina si se coace la foc potrivit. optional se poate adauga in compozitie si 3 linguri de gem este un deliciu si merita incercata!!!

Retete de post CopyofIMG_1109

Eliss a scris:
o reteta de chec d epost facuta de mine duminica ...se aseamana cu negresa de post doar ca nu are gem...mi-a iesit foarte bun!! reteta am luat-o de pe un blog de prajiturit...eu in loc de stafide am pus nuci...super bun!!
Ingrediente:

- 3 cani faina
- 2 cani zahar
- 2 cani apa minerala
- 3/4 cana ulei
- 1 plic praf de copt (data viitoare o sa pun 1 1/2, cred ca e mai bine)
- 2 plicuri zahar vanilat
- cacao ( 2-4 linguri )
- esenta de rom
- stafide (optional)

Faina, praful de copt, cacaoa se amesteca separat, iar uleiul, zaharul, zaharul vanilat si romul se mixeaza bine bine, apoi se adauga usor cele doua cani de apa minerala.
Se amesteca si cu ingredientele uscate si se pun in tavile tapetate (eu am pus hartie de copt, nu aveam margarina). In cuptorul preincalzit le-am tinut 40 minute, primele 5 min. la foc mai tare, apoi potrivit.
Sus In jos
https://tu-si-eu-impreuna.forumgratuit.ro
 
Retete de post
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Retete de post
» Retete de post
» Retete paste fainoase
» Retete pe baza de carne
» ingrijirea mainilor retete

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
MAMICI CU PITICI :: CULINAR :: Gastronomie - din bucataria mamicilor :) :: RETETE DE POST-
Mergi direct la: