MAMICI CU PITICI
Bun venit tuturor pe forumul Mamici cu pitici !!!
Respecta si vei fi respectat/a.
Pentru a intra in conversatie cu noi inregistreaza-te deoarece comunitatea noastra de mamici sunt dornice de a te cunoaste .
Daca esti deja inregistrat/a clik pe conectare .Ciorbă de burtă Viannen_61
MAMICI CU PITICI
Bun venit tuturor pe forumul Mamici cu pitici !!!
Respecta si vei fi respectat/a.
Pentru a intra in conversatie cu noi inregistreaza-te deoarece comunitatea noastra de mamici sunt dornice de a te cunoaste .
Daca esti deja inregistrat/a clik pe conectare .Ciorbă de burtă Viannen_61
MAMICI CU PITICI
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
MAMICI CU PITICI

Un forum special pentru burtici, mamici si pitici !!!!!!
 
AcasaPortalUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare

 

 Ciorbă de burtă

In jos 
+3
mamica2
ramona81
Ralu
7 participanți
AutorMesaj
Ralu
Administrator
Administrator
Ralu


Varsta : 47
Localizare : Piatra-Neamt ,RO

Ciorbă de burtă Empty
MesajSubiect: Ciorbă de burtă   Ciorbă de burtă EmptyJoi Mar 24, 2011 1:32 am

http://gospodini.blogspot.com


Avem nevoie de:
- 1 kg 1/2 de burta prefiarta (eu cumpar de la Metro prefiarta si taiata fidelute)
- 1 kg de carne de vita (sau ciolane de vita...insa cum aveam carnea in frigider am folosit-o asa)
- zarzavat pt supa: 1-2 morcovi, telina, 1 pastarnac, 1-2 radacina de patrunjel
- piper boabe (verde si negru)
- 1-2 ardei iuti (in functie de cat de iute va place; se pot folosi si proaspeti si murati, eu va ofer o reteta de ardei iuti murati)
- un borcan de gogosari in otet (sau puteti face gogosari murati dupa reteta mea)
- 1 capatana mare de usturoi
- 1/2 galetusa de smantana
- 5-6 galbenuse de ou
- 2 linguri de faina

Buuunnn! In prima faza facem asa: punem la fiert, in cca 5-6 l de apa, carnea de vita, zarzavaturile, ambele taiate bucatele, ca sa fiarba mai usor si piperul. Se lasa la fiert pana cand e gata vita.. adica vreo 4 ore, in cazul meu. Apoi se strecoara zarzavaturile si carnea de vita, iar apa in care au fiert se toarna intr-o oala de 5 l.



Daca aveti cucta (oala sub presiune) cu atat mai bine. A mea fiind dezafectata, am pus la fiert in oala normala, si deci am pus mai multa apa, pt ca vita fierbe greu si astfel apa scade foarte mult.

Separat, spalam bine burta, in mai multe randuri, in apa cu otet, pana ii scoatem mirosul. Se freaca burta cu sare grunjoasa si se taie marunt bucatile care intamplator au ramas mari. Apoi punem burta la fiert, in apa de pe vita si zarzavat. Burta prefiarta nu se lasa mult la fiert, cca 30 de min, pt ca altfel se farmiteaza. Inacrim supa cu toata cantitatea de otet de pe gogosari. apoi taiem fidelute ardeiul iute si cativa gogosari pt aspect.



In ultimul clocot punem si usturoiul pisat. Separat, se prepara maiaua din smantana, faina si galbenusurile de ou si se adauga in fir subtire la ciorba. Se potriveste cu sare si ...



....se mananca pe nerasuflate!
Sus In jos
https://tu-si-eu-impreuna.forumgratuit.ro
ramona81
Prietena de Elita
Ciorbă de burtă 8ebb73d2989c1c857fea1c545d46f8a5
ramona81


Varsta : 42

Ciorbă de burtă Empty
MesajSubiect: Re: Ciorbă de burtă   Ciorbă de burtă EmptySam Apr 30, 2011 6:31 pm

mama,mama ce pofta mi-ai facut ralu!
Sus In jos
mamica2
Prietena Vip
Prietena Vip
mamica2


Varsta : 57

Ciorbă de burtă Empty
MesajSubiect: Re: Ciorbă de burtă   Ciorbă de burtă EmptySam Apr 30, 2011 8:05 pm

mi-e nu-mi place ciorba de burta, dar poate o sa incerc sa fac si e buna
Sus In jos
nicoletadina
Super Prietena Vip
Ciorbă de burtă 216b609f54e8a38a924d370181a75043
nicoletadina


Varsta : 53
Localizare : Bucuresti

Ciorbă de burtă Empty
MesajSubiect: Re: Ciorbă de burtă   Ciorbă de burtă EmptyMier Mai 11, 2011 5:03 am

ralu ai facut????

chiar vreau sa fac si eu dar n am oase de vaca si nici carne nu bag in ciorba decat burta
Sus In jos
Ralu
Administrator
Administrator
Ralu


Varsta : 47
Localizare : Piatra-Neamt ,RO

Ciorbă de burtă Empty
MesajSubiect: Re: Ciorbă de burtă   Ciorbă de burtă EmptyMar Iun 07, 2011 12:41 am

NICO GASESTI LA MACELARIE ... Ciorbă de burtă 2981382511
Sus In jos
https://tu-si-eu-impreuna.forumgratuit.ro
bimbilica
Prietenaactiva
Prietenaactiva
bimbilica


Varsta : 46

Ciorbă de burtă Empty
MesajSubiect: Re: Ciorbă de burtă   Ciorbă de burtă EmptyVin Iun 17, 2011 3:10 am

eeii,acum ma faceti sa iau oase si burta si sa fac sauna in bucatarie?.Si eu fac o ciorba de burta..jos clopu' mancam pana ne dam cu rotile in sus,ca gandacii
Sus In jos
cry2000
Super Prietena Vip
Ciorbă de burtă 216b609f54e8a38a924d370181a75043
cry2000


Varsta : 54

Ciorbă de burtă Empty
MesajSubiect: Re: Ciorbă de burtă   Ciorbă de burtă EmptyVin Iun 17, 2011 3:24 am

treci la Off Topic , ca tare esti haioasa. Ciorbă de burtă 3207067574
Sus In jos
geani
Prietena de Elita
Ciorbă de burtă 8ebb73d2989c1c857fea1c545d46f8a5
geani


Varsta : 38

Ciorbă de burtă Empty
MesajSubiect: Re: Ciorbă de burtă   Ciorbă de burtă EmptyJoi Noi 10, 2011 9:57 pm

eu inainte nu mancam ciorba de burta acum am inceput sa mananc dar nu prea ma omor cu ramele alea am facut cred ca de doua ori si a iasit buna zic eu ca au mancat totii rade si cand ne este pofta noi cumparam dinaia gata facuta numai ca mai adaugam noi smantana si ou
Sus In jos
Continut sponsorizat





Ciorbă de burtă Empty
MesajSubiect: Re: Ciorbă de burtă   Ciorbă de burtă Empty

Sus In jos
 
Ciorbă de burtă
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Ciorba de macris
» Ciorbă de pui a la grec
» Ciorbă de pui cu leuştean
» Ciorba cu tacam de pui
» Ciorba de cartofi

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
MAMICI CU PITICI :: CULINAR :: Gastronomie - din bucataria mamicilor :) :: Supe/Ciorbe-
Mergi direct la: