MAMICI CU PITICI
Bun venit tuturor pe forumul Mamici cu pitici !!!
Respecta si vei fi respectat/a.
Pentru a intra in conversatie cu noi inregistreaza-te deoarece comunitatea noastra de mamici sunt dornice de a te cunoaste .
Daca esti deja inregistrat/a clik pe conectare .Ciorbă de perişoare Viannen_61
MAMICI CU PITICI
Bun venit tuturor pe forumul Mamici cu pitici !!!
Respecta si vei fi respectat/a.
Pentru a intra in conversatie cu noi inregistreaza-te deoarece comunitatea noastra de mamici sunt dornice de a te cunoaste .
Daca esti deja inregistrat/a clik pe conectare .Ciorbă de perişoare Viannen_61
MAMICI CU PITICI
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
MAMICI CU PITICI

Un forum special pentru burtici, mamici si pitici !!!!!!
 
AcasaPortalUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare

 

 Ciorbă de perişoare

In jos 
AutorMesaj
Ralu
Administrator
Administrator
Ralu


Varsta : 47
Localizare : Piatra-Neamt ,RO

Ciorbă de perişoare Empty
MesajSubiect: Ciorbă de perişoare   Ciorbă de perişoare EmptyJoi Mar 24, 2011 1:34 am

http://gospodini.blogspot.com


- 1/2kg carne tocata
- 1/2 cana de orez
- o ceapa medie
- 5 morcovi
- un ou
- 2 gulii
- un pastarnac
- 1/2 telina
- sare, piper
- un pliculet de bors

Pentru inceput curatam legumele, le dam prin razatoarea mare si le punem la fiert in 3-4 litri de apa cu sare (dupa gust). Intre timp pregatim perisoarele: taiem ceapa marunt, o calim in putin ulei, spalam bine orezul si il calim impreuna cu ceapa, 4-5 minute la foc mic. Apoi luam de pe foc, amestecam cu carnea tocata, condimentam cu sare si piper si formam perisoarele, cam cat o visina (se umfla ele la fiert). Cand legumele dau in clocot, putem sa adaugam perisoarele, si pliculetul de bors.

Lasam supa pe foc pana cand perisoarele sunt fierte. Unele gospodine dreg ciorba cu smantana, insa eu prefer sa o las asa, urmand ca fiecare sa-si puna smantana in farfurie, dupa gust. De asemenea, nu e obligatoriu sa dati legumele prin razatoare, insa eu fac asta din 2 motive: unu la mana pt ca fierb mult mai repede si doi la mana pt ca mofturosii nu pot alege morcovul din farfurie si sunt obligati sa-l manance... hahaha By the way... POFTA BUNA!
Sus In jos
https://tu-si-eu-impreuna.forumgratuit.ro
 
Ciorbă de perişoare
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Ciorba cu tacam de pui
» Ciorba de cartofi
» Ciorba de macris
» Ciorbă de burtă
» Ciorbă de pui a la grec

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
MAMICI CU PITICI :: CULINAR :: Gastronomie - din bucataria mamicilor :) :: Supe/Ciorbe-
Mergi direct la: