MAMICI CU PITICI
Bun venit tuturor pe forumul Mamici cu pitici !!!
Respecta si vei fi respectat/a.
Pentru a intra in conversatie cu noi inregistreaza-te deoarece comunitatea noastra de mamici sunt dornice de a te cunoaste .
Daca esti deja inregistrat/a clik pe conectare .Ciorbă de pui a la grec  Viannen_61
MAMICI CU PITICI
Bun venit tuturor pe forumul Mamici cu pitici !!!
Respecta si vei fi respectat/a.
Pentru a intra in conversatie cu noi inregistreaza-te deoarece comunitatea noastra de mamici sunt dornice de a te cunoaste .
Daca esti deja inregistrat/a clik pe conectare .Ciorbă de pui a la grec  Viannen_61
MAMICI CU PITICI
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
MAMICI CU PITICI

Un forum special pentru burtici, mamici si pitici !!!!!!
 
AcasaPortalUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare

 

 Ciorbă de pui a la grec

In jos 
4 participanți
AutorMesaj
Ralu
Administrator
Administrator
Ralu


Varsta : 47
Localizare : Piatra-Neamt ,RO

Ciorbă de pui a la grec  Empty
MesajSubiect: Ciorbă de pui a la grec    Ciorbă de pui a la grec  EmptyJoi Mar 24, 2011 1:36 am

Ingrediente:
- 1 pui mai mic (eu l-am inlocuit cu 3 pulpe de pui intregi si gigantice)
- o ceapa
- 3 morcovi
- 1 radacina de patrunjel
- o bucatica de telina
- 100 gr de orez
- 200 ml de lapte
- un borcanel de 250 gr de smantana
- 3 galbenusuri de ou
- zeama de la o lamaie
- sare, vegeta
- o legatura de patrunjel

Am pus pulpele de pui la fiert in 2 litri de apa, impreuna cu ceapa intreaga, telina si radacina de patrunjel curatate si date prin razatoare. Am condimentat cu sare si vegeta.



Buuuun, carnea trebuie lasata sa fiarba bine de tot, apoi luati oala de pe foc, aruncati ceapa, scoateti carnea si o desprindeti de pe oase si o taiati frumusel in bucatele. O data macelarita, carnea se pune din nou in oala cu supa, impreuna cu morcovii dati prin razatoare si orezul. Se lasa sa fiarba impreuna pana cand orezul si morcovii sunt fierti.



Intre timp, se freaca bine galbenusurile, apoi se amesteca cu laptele (am am folosit lapte gras, pentru o explozie veritabila de calorii) si iaurtul. Maiaua obtinuta trebuie turnata in supa DAR avand grija ca supa sa nu clocoteasca, respectiv sa nu fie pe foc, pentru ca riscati ca oul sa se stranga si nu ati rezolvat nimic. Asa ca eu procedez asa – fac maiaua din start intr-un vas mai mare, care sa imi permita sa adaug putin cate putin din zeama de la supa, astfel incat maiaua sa ajunga la temperatura supei si atunci o pot turna linistita, fara teama ca se strica toata afacerea.



Acest sistem este aplicabil nu doar la aceasta reteta, ci in general la retete culinare ce contin albitura din ou. O data turnata maiaua de lapte si smantana, urmeaza doar sa acriti ciorba cu zeama de lamaie, in functie de preferinta, puteti folosi chiar si mai mult decat zeama de la o lamaie.

Ciorba a la grec trebuie sa fie alba si putin mai groasa decat o supa obisnuita de pui. Patrunjelul verde se toaca si se presara peste supa, insa doar inainte de servire, pentru a nu-si pierde aroma. Ce sa va mai zic? Ca nici nu ma mai intereseaza ce servesc altii la meniul zilei, atata timp cat eu imi prepar acasa ce vreau!

http://gospodini.blogspot.com
Sus In jos
https://tu-si-eu-impreuna.forumgratuit.ro
geani
Prietena de Elita
Ciorbă de pui a la grec  8ebb73d2989c1c857fea1c545d46f8a5
geani


Varsta : 38

Ciorbă de pui a la grec  Empty
MesajSubiect: Re: Ciorbă de pui a la grec    Ciorbă de pui a la grec  EmptyJoi Noi 10, 2011 10:48 pm

:fericire: daa pe asta o fac si eu des ca este tare buna numai ca eu o fac din piept de pui este asemanatoare cu cea de burta numai ca asta este mai usoara mai slaba...v-o recomand fetelor este buna iupi
Sus In jos
nania
Super Prietena Vip
Ciorbă de pui a la grec  216b609f54e8a38a924d370181a75043
nania


Varsta : 43
Localizare : Belgia

Ciorbă de pui a la grec  Empty
MesajSubiect: Re: Ciorbă de pui a la grec    Ciorbă de pui a la grec  EmptyVin Noi 11, 2011 8:01 pm

interesanta,am sa incerc si eu reteta intr-o zi
Sus In jos
geani
Prietena de Elita
Ciorbă de pui a la grec  8ebb73d2989c1c857fea1c545d46f8a5
geani


Varsta : 38

Ciorbă de pui a la grec  Empty
MesajSubiect: Re: Ciorbă de pui a la grec    Ciorbă de pui a la grec  EmptyLun Noi 14, 2011 4:01 am

o sa fac si eu dinou zilele astea ca nu am mai facut-o de ceva vreme :fericire:
Sus In jos
nania
Super Prietena Vip
Ciorbă de pui a la grec  216b609f54e8a38a924d370181a75043
nania


Varsta : 43
Localizare : Belgia

Ciorbă de pui a la grec  Empty
MesajSubiect: Re: Ciorbă de pui a la grec    Ciorbă de pui a la grec  EmptyLun Noi 14, 2011 5:07 am

eu faceam radauteana,da asta e un pic diferita.....
Sus In jos
Delia
Prietena de Elita
Ciorbă de pui a la grec  8ebb73d2989c1c857fea1c545d46f8a5
Delia


Varsta : 47

Ciorbă de pui a la grec  Empty
MesajSubiect: Re: Ciorbă de pui a la grec    Ciorbă de pui a la grec  EmptyLun Noi 14, 2011 7:25 pm

Eu am mancat mereu la mare,la restaurantul hotelului si am zis ca o sa o gatesc si eu,dar nu am gatit-o inca.Si cum ne-a dat si Ralu reteta...trebuie sa o facem.Multumim Ralu!
Sus In jos
Continut sponsorizat





Ciorbă de pui a la grec  Empty
MesajSubiect: Re: Ciorbă de pui a la grec    Ciorbă de pui a la grec  Empty

Sus In jos
 
Ciorbă de pui a la grec
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Ciorbă de burtă
» Ciorbă de perişoare
» Ciorbă de pui cu leuştean
» Ciorba cu tacam de pui
» Ciorba de cartofi

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
MAMICI CU PITICI :: CULINAR :: Gastronomie - din bucataria mamicilor :) :: Supe/Ciorbe-
Mergi direct la: