MAMICI CU PITICI
Bun venit tuturor pe forumul Mamici cu pitici !!!
Respecta si vei fi respectat/a.
Pentru a intra in conversatie cu noi inregistreaza-te deoarece comunitatea noastra de mamici sunt dornice de a te cunoaste .
Daca esti deja inregistrat/a clik pe conectare .Ciorbă de fasole boabe Viannen_61
MAMICI CU PITICI
Bun venit tuturor pe forumul Mamici cu pitici !!!
Respecta si vei fi respectat/a.
Pentru a intra in conversatie cu noi inregistreaza-te deoarece comunitatea noastra de mamici sunt dornice de a te cunoaste .
Daca esti deja inregistrat/a clik pe conectare .Ciorbă de fasole boabe Viannen_61
MAMICI CU PITICI
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
MAMICI CU PITICI

Un forum special pentru burtici, mamici si pitici !!!!!!
 
AcasaPortalUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare

 

 Ciorbă de fasole boabe

In jos 
AutorMesaj
Ralu
Administrator
Administrator
Ralu


Varsta : 47
Localizare : Piatra-Neamt ,RO

Ciorbă de fasole boabe Empty
MesajSubiect: Ciorbă de fasole boabe   Ciorbă de fasole boabe EmptyJoi Mar 24, 2011 1:34 am

Ingrediente:
- 1kg de fasole boabe
- o telina mica, cu tot cu frunze
- 2 morcovi
- o cana de bulion
- 2-3 linguri de faina
- 100 ml de ulei
- tarhon
- sare



Daca fasolea e din anul acesta, nu o fierb in mai multe ape, ci o las in apa peste noapte si apoi doar schimb apa si o pun la fiert. Daca fasolea e mai veche, pe langa faptul ca o inmoi peste noapte, o fierb in 2-3 ape. Acum am avut fasole proaspata, asa ca am pus-o direct la fiert impreuna cu morcovii taiati rondele si telina taiata in doua.



Fasolea proaspata fierbe destul de repede, a mea a fiert in aproximativ o ora. In cazul in care faceti fasole cu ciolan, ciolanul se pune la fiert in acelasi timp cu fasolea si zarzavatul. Separat, preparam rantasul: incingem uleiul, amestecam bine cu faina avand grija sa nu se facem cocoloase si rumenim putin faina. Apoi stingem cu bulion si tinem rantasul pe foc, amestecand in continuu pana cand capata consistenta. Turnam rantasul peste fasole, potrivim de sare, punem tarhonul si mai lasam sa dea cateva clocote.



Cam asta e reteta pentru ciorba de fasole boabe, asa cum se gateste in zona noastra, si ciorba nu era completa daca nu ziceam ca se mananca cu ceapa rosie, ceapa de apa, din cea care pisca mai putin. Eu tai ceapa pestisori, o pun intr-un prosop curat, o presar cu sare si o strang bine in pumni. E absolut delicioasa! Pofta buna!
http://gospodini.blogspot.com
Sus In jos
https://tu-si-eu-impreuna.forumgratuit.ro
 
Ciorbă de fasole boabe
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
MAMICI CU PITICI :: CULINAR :: Gastronomie - din bucataria mamicilor :) :: Supe/Ciorbe-
Mergi direct la: